Krátka história Androidu: Prečo sa vlastne volá Android?

O tom ako sa Microsoft postupne dopracoval ku Cortane som už písal. Teraz na rad prichádza niečo z opačného súdka. Operačný systém Android netreba asi netreba príliš predstavovať. Ak ste niekedy v ostatnom desaťročí prišli do kontaktu so smartfónom, tak tento systém budete poznať. Prečo sa ale vlastne volá Android?

Android je dnes vo všeobecnosti známy ako mobilný operačný systém od spoločnosti Google. Tá pravidelne vydáva bezpečnostné aktualizácie, ale aj úplne nové verzie celého systému a dokonca má aj vlastné smartfóny Google Pixel, ktoré, mimochodom, patria medzi poriadne vydarené kúsky.

Android ako operačný systém, respektíve aj celá platforma, je teda poriadne známy. Len málo ľudí však vie, že Android nevznikol vďaka Googlu. Áno, dnes má celú platformu pod palcom a poriadne sa o ňu stará, no otec Androidu je niekto úplne iný.

Korene Androidu siahajú do roku 2003, kedy bola založená začínajúca firma Android Inc. Zakladajúcimi členmi boli Andy Rubin, Rich Miner, Nick Sears a Chris White. Mladí programátori pôvodne vyvíjali vlastnú platformu pre digitálne fotoaparáty, a hoci bol pôvodný zámer úplne odlišný, meno bolo rovnaké.

Netrvalo dlho a členovia firmy Android Inc. si uvedomili, že pod rukami im vzniká vec s ohromným potenciálom ďaleko presahujúcim svet digitálnych fotoaparátov. So svojou novinkou sa chceli postaviť priamej konkurencii na poli mobilných operačných systémov. Platformám Symbian a Windows Phone. Áno, v tých časoch na tom bol mobilný Windows veľmi dobre…

Andy Rubin so svojim systémom chcel preraziť, a tak sa vydal zháňať investorov. Táto úloha sa ukázala byť priam nemožná. Spoločnosť Android Inc. mala finančné problémy a kvôli neplateniu nájmu jej hrozilo vysťahovanie z kancelárskych priestorov. Rubin dostal pôžičku od svojho dobrého priateľa, no to problémy vyriešilo len dočasne.

Stále potreboval získať solventného investora pre celý projekt. V roku 2005 sa snažil na svoju stranu získať spoločnosti Samsung a HTC. Neúspešne. Krátko po tom neúspechu sa s poriadne mastnou ponukou ozval Google.

Padla dohoda. Presne 11. júla 2005 celý Android Inc. prešiel za 50 miliónov dolárov do vlastníctva Google, ktorý z neho spravil svoju dcérsku firmu. Do dnešného dňa ide o jednu z najlepších akvizícii v histórii technologického sveta.

Celý pôvodný tím prešiel pod krídla Google, kde pod vedením Andyho Rubina ďalej prebiehal vývoj operačného systému Android pre mobilné zariadenia. Vznikol systém založený na linuxovom jadre a práve to je prakticky zrod Androidu tak ako ho poznáme dnes.

Prvý komerčne dostupný smartfón s Androidom bol predstavený 23. septembra 2008 a niesol označenie T-Mobile G1. Odvtedy Android žije naplno a poriadne sa mu darí. Google v máji 2021 uviedol, že Android má 3 miliardy aktívnych používateľov. Dnes ho nájdeme na smartfónoch, tabletoch, hodinkách, v televízoroch, v multimediálnych centrách a zoznam pokračuje.

Prečo sa vlastne volá Android?

A ako vznikol ten názov, ktorý dnes tak dobre poznáme? Portál TheVerge prezrádza, že za tým stojí priamo “otec Androidu”, Andy Rubin. Nie však v zmysle, že by dlhý čas vymýšľal kreatívny názov pre svoje dielo. Stála za tým náhoda.

Rubin ako veľký technologický nadšenec miloval robotiku, čím si v rokoch 1989, kedy pracoval v spoločnosti Apple, od kolegov vyslúžil prezývku “Android”. Tá sa poriadne uchytila. Do roku 2008 mal dokonca osobnú webovú stránku na doméne Android.com. Nakoniec to ale zapasovalo neskutočne dobre aj pre nový systém.

Andy Rubin v spoločnosti Google pôsobil až do októbra 2014, kedy ju opustil s poriadne štedrým odstupným – 90 miliónov dolárov. Nešlo však o práve najlepší rozchod, no to už je príbeh na inokedy… Toto bola len stručná história Androidu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať