Kybernetická bezpečnosť je komplexnou oblasťou, o ktorú sa hlbšie zaujíma len pomerne úzky okruh “ajťákov”. Napriek tomu ide o extrémne dôležitú a veľmi podceňovanú oblasť.
Možno, že vás táto problematika aj zaujíma a chceli by ste sa jej venovať, no vôbec neviete, z ktorého konca vlastne začať. Dostupná je síce široká paleta rôznych materiálov, ale tak ako pri všetkom, posúdenie ich reálnej hodnoty a prínosu môže byť veľmi problematické.
Celkom zaujímavým oporným bodom môže byť kyberbezpečnostná hra Guardians.
Pripravili ju slovenskí bezpečnostní odborníci. Jej prostredníctvom chcú upozorniť na podceňovanie kybernetickej bezpečnosti a zároveň podporiť vyhľadávanie talentov.
Pre koho to vlastne je?
Kyberbezpečnostná hra Guardians 2021 je otvorená pre bezpečnostných profesionálov, firemné tímy, ale aj nadšencov IT a študentov. V praxi teda nemusíte byť skúseným odborníkom na to, aby ste si mohli na vlastnej koži vyskúšať ako vyzerá boj proti súčasným kybernetickým hrozbám.
Veľkým prínosom hry Guardians vyzerá byť to, že v sebe spája praktické skúsenosti a pomerne hravú formu, vďaka čomu by mohla osloviť celkom široké publikom. Môže zabaviť, vystríhať, ale aj odovzdať určité zručnosti.
Minimálne si tu môžete oťukať základné veci, aby ste zistili, čomu treba pri štúdiu kybernetickej bezpečnosti venovať pozornosť. Stať sa môže základným kameňom, od ktorého sa odrazíte pri naberaní potrebných vedomostí.
„Pred prípravou každého ročníka Guardians mapujeme, čo zaujímavé sa udialo v kybernetickej bezpečnosti, alebo je najväčšou hrozbou. Hra je do určitej miery simulácia reálneho IT prostredia vybranej inštitúcie a aj útoky sú inšpirované udalosťami v ostatnom období,“ hovorí Ján Andraško zo spoločnosti Binary Confidence, ktorý vedie prípravný tím Guardians.
Ochrana redakcie
V piatom ročníku Guardians budú hráči „brániť redakciu“. Za ostatné dva roky sa zvyšuje počet útokov v kybernetickom priestore na novinárov, aktivistov aj redakcie. Na jednej strane úloha médií a sociálnych sietí v čase pandémie vzrástla a na strane druhej organizáciám často chýba bezpečná infraštruktúra a nároky na online služby exponenciálne rastú.
Okrem technologických tém tak kyberbezpečnostné hry reagujú aj na hrozivý spoločenský fenomén, akým sú dezinformácie a manipulačné kampane.
V hre budete musieť redakčný dom ochrániť pred typickým útokmi, ktoré sa odohrávajú v reálnom svete IT.
Vírusy, cielené útoky na infraštruktúru či podvody zo segmentu sociálneho inžinierstva. S tým všetkým by ste sa mali v pokročilej simulácii stretnúť.
Projekt Guardians 2021
Prvé kolo hry je kvalifikačné a súťažiaci prechádzajú rôznymi úrovňami. Tím tvorí jeden až päť hráčov a sú modrí, čiže obrancovia. Hráči takto zažijú vo virtuálnom prostredí, čo všetko vidia obrancovia v prípade skutočných útokov.
Účastníci sa v hre takto učia od interných odborníkov a zároveň sa môžu podeliť o skúsenosti. Zvyšuje sa tak povedomie o hrozbách aj zručnosti účastníkov, ako im čeliť.
Poslaním projektu Guardians je zvýšiť povedomie o kybernetickej bezpečnosti a predstaviť možný dosah počítačovej kriminality na populáciu.
Registrácia do hry sa začína 6. septembra a trvá do začiatku októbra. Kvalifikácia sa začne 1. októbra a finále v reálnom čase bude koncom mesiaca.
Pár slov na záver
Na to, aby ste si hru aspoň trochu užili potrebujete mať aspoň základné povedomie o administrácii IT a potrebujete dobre ovládať anglický jazyk.
Súčasne to ale vyzerá tak, že stačiť by mali pomerne základné zručnosti, nakoľko hra bude poskytovať rôzne tipy a rady ako ďalej postupovať. Pripravené majú byť aj školenia a “technická podpora” cez Discord.
Ak sa teda o túto problematiku aspoň trochu zaujímate, tak by malo stáť za skúšku.
Všetky informácie o hre, vrátane registrácie, nájdete na oficiálnej stránke https://www.guardians.sk/.