Inštalácia Windows 11 Home: Ako zvoliť lokálne konto namiesto účtu Microsoft?

Pri pohľade na minimálne hardvérové požiadavky Windows 11 Home môže prekvapiť to, že systém vyžaduje aktívne internetové pripojenie a používanie konta Microsoft. Tieto požiadavky sa pritom prejavia už pri inštalácii spomínanej edície Windows 11.

Počas prvotného nastavenia, konkrétne pri vytváraní používateľského účtu je totiž štandardne vyžadované použitie konta Microsoft. Lokálny offline účet sa za normálnych okolností vytvoriť nedá. Používateľovi nezostáva nič iné, než použiť alebo rovno vytvoriť konto Microsoft.

Takéto správanie sa objavilo už aj pri Windows 10, opäť v prípade edície Home. Microsoft jednoducho používateľov tlačí do toho, aby už používali konto Microsoft. Našťastie stále existuje spôsob ako v obidvoch prípadoch používať lokálne konto, ktoré je uložené len na úrovni zariadenia.

Klasickou cestou to bohužiaľ nejde a potrebné je trochu špekulovať. Pri inštalácii Windows 11 Home sa lokálne konto dá vytvoriť práve vtedy, keď zariadenie nie je pripojené na internet. V momente, keď sa dostanete do kroku, kedy dochádza k vytvoreniu používateľského účtu, odpojte zariadenie od internetu a vráťte sa o krok späť.

Následne sa v procese opäť postupne o krok ďalej. Namiesto nutnosti zadať konto Microsoftu sa tu zrazu objaví možnosť vytvoriť lokálny offline účet. Zadajte používateľské meno a v inštalácii normálne pokračujte.

V praxi máte niekoľko možností ako sa odpojiť od internetu. Buď priamo vytiahnite sieťový kábel, dočasne vypnite využívaný router alebo využite takzvaný režim lietadlo, ktorý sa na notebookoch dá aktivovať klávesovou skratkou. Alebo zariadenie počas inštalácie v prvotných krokoch ani nepripojte na internet. Po tom, čo bude vytvorené lokálne konto môžete internetové pripojenie obnoviť. Rovnakým spôsobom to celé funguje aj pri Windows 10 Home.

Ešte je tu aj možnosť pri inštalácii použiť konto Microsoft a po dokončení celého procesu si cez systémové nastavenia vytvoriť lokálny účet. Tento postup je však zbytočne komplikovaný. Dočasné odpojenie od internetu je preto omnoho jednoduchším a rýchlejším postupom.

Microsoft tlačí na pílu. Offline konto nebude dostupné ani pri inštalácii Windows 11 Pro

Doplnené 19.2.2022

Vyzerá to tak, že Microsoft chce používateľov Windows 11 efektívne pritlačiť k múru. Ako informuje prehľad pripravovaných zmien na blogu Windows Insider, inštalácia Windows 10 bude už aj pri edícii Pro vyžadovať aktívne internetové pripojenie a použitie konta Microsoft.

Zmena by mala do platnosti vstúpiť už tento rok, podľa všetkého pri vydaní veľkej aktualizácie pre Windows 11. Pri inštalácii, respektíve lepšie povedané pri prvom nastavení, Windows 11 jednoducho už nebude možné zvoliť inú možnosť ako konto Microsoft. Doteraz to platilo pre edíciu Home, po zmene to rovnako bude aj pri edícii Pro.

Microsoft spomína, že vyžadované bude aj aktívne internetové pripojenie, takže si nie som celkom istý, či sa povinnosť využiť konto Microsoft bude dať obísť trikom s dočasným odpojením kábla/prerušením internetového pripojenia. Nemám to overené, no teoreticky by stále malo fungovať v momente, kedy sa dostanete k oknu s odsúhlasením licenčných podmienok. Aspoň v to pevne dúfam.

V prípade, že by to ale nefungovalo, tak si vytvorte konto Microsoft a po úspešnom nastavení a následnom spustení Windows 11 cez systémové nastavenia (sekcia Kontá) zvoľte možnosť pre prihlasovanie cez lokálne konto.

Ešte som narazil na dva potenciálne triky, pričom veľkú nádej vkladám do jedného z nich. Prvý, ktorý sa mi príliš nepozdáva, hovorí o tom, že v momente, kedy inštalátor vyzve na zadanie konto Microsoft treba zadať neexistujúcu e-mailovú adresu a náhodné heslo (napríklad “1”). Zobraziť sa má chybová hláška s možnosťou zvoliť prihlásenie cez lokálne konto.

Druhý, opäť v podstate hovorí o odpojení internetového pripojenia. Akurát nie fyzicky, ale cez príkazový riadok. Fungovať to má tak, že keď inštalátor zobrazí obrazovku s výzvou na pripojenie k internetu použijete kombináciu kláves Shift a F10, čo vyvolá príkazový riadok.

Tam následne zadáte príkaz “taskkill /F /IM oobenetworkconnectionflow.exe” a potvrdíte Enterom. Tento príkaz má inštalátoru zablokovať prístup k internetovému pripojeniu, čo umožní zvolenie lokálneho konta namiesto Microsoft účtu. Tento trik sa mi veľmi pozdáva a má aj dobré ohlasy na fórach. Tak snáď funguje a bude fungovať aj naďalej.

Doplnené 20.2.2022 – Čo funguje, a čo nefunguje

Funkčnosť tipov som overil na Windows 11 vo verzii 21H2, ktorá bola vydaná v októbri 2021 a predstavuje aktuálne najnovšiu dostupnú verziu.

 • Dočasné odpojenie internetového pripojenia stále funguje. Treba to ale urobiť po tom, ako inštalátor overí dostupnosť aktualizácií, inak vás nepustí ďalej.
 • Použitie neexistujúceho alebo náhodného konta Microsoft nefunguje. Najskôr je totiž nutné zadať e-mailovú adresu, a ak tá neexistuje, tak sa ani nedostanete k zadávaniu hesla či ďalšiemu kroku všeobecne.
 • Softvérové odpojenie inštalátora od prístupu na internet vypnutím príkazu oobenetworkconnectionflow.exe nefunguje. Takýto proces totiž nie je súčasťou inštalátora. Nevylučujem však, že v pôvodnej verzii Windows 11 prítomný bol. Dnes už jednoducho nie je.

Odpojenie od prístupu na internet ešte funguje aj cez príkazový riadok, tak, že jednoducho vypnete sieťové pripojenie. Zjednodušene povedané ide o softvérový ekvivalent vytiahnutého sieťového kábla alebo nepripojenej Wi-Fi.

 • Vyvolajte príkazový riadok kombináciou kláves Shift + F10.
 • Zadajte príkaz “netsh interface show interface” a pozrite si ako sa volá aktívne pripojenie – sekcia Interface Name.
 • Potom zadajte príkaz netsh interface set interface name=”meno_pripojenia” admin=DISABLED. Zvykne to fungovať aj bez “”, no ak by príkazový riadok hádzal chybu, tak ich skúste použiť.
 • Prepnite sa na inštalátor, ktorý vás vyzýva na prihlásenie cez konto Microsoft. Kliknite na šípku v ľavom hornom rohu pre návrat na predošlú obrazovku.
 • Potom sa posuňte o krok vpred a dostanete sa k vytváraniu lokálneho konta.
 • Ak by vám náhodou nefungovalo internetové pripojenie po spustení systému, tak použite vyššie uvedený príkaz s formuláciou ENABLED, teda netsh interface set interface name=”meno_pripojenia” admin=ENABLED.

Microsoft pri ohlásení novinky, že prvotné nastavenie Windows 11 Pro bude vyžadovať aktívne internetové pripojenie a použitie konta Microsoft uvádza, že to bude “podobné ako v prípade Windows 10 Home”. Na základe tejto formulácie očakávam, že trik s dočasným odpojením bude fungovať aj tam.

5 comments
 1. Kanál /@geekboy na youtube predstavil možnosť použiť pri úvodnom akože “prihlasovaní” do Microsoft konta e-mail no@thanks.com, a potom sám inštalátor ponúkne vytvorenie lokálneho konta. Fungovat by to malo na Pro ako i na Home. Pridávam link: https://youtu.be/iF22FWLuFGI?t=267 (sám som zatiaľ neskúšal, či to funguje. Používam Windows 11 Enterprise, ako človek. Ten je úplne bez obmedzení pri inštalácii – netreba internet, netreba Mrkvosoft konto a má odomknuté všetky funkcie, čo môže byť často užitočné)

 2. Ja som zas čítal, že ako email treba napísať no@thankyou.com, ísť na ďalšiu stranu, kde zadať nejaké heslo (môže to byť hocičo, aj náhodné znaky, nikde sa to neuloží) a dať ďalej. Vypíše to chybu, ale to je v poriadku,, potom to ponúkne offline konto. Odskúšané na Win 11 22H2.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať