Ako pri inštalácii Windows 10 Home použiť offline konto?

Windows 10 Home

Ak by som si to nevyskúšal na vlastnej koži, tak tomu snáď odmietam uveriť. Windows 10 v edícii Home pri inštalácii, respektíve pri prvom nastavení systému, v aktuálnej verzii za normálnych okolností neumožňuje vytvoriť lokálne konto!

Presne tak, v momente, keď je zariadenie pripojené na internet jednoducho nemáte na výber a použiť musíte online konto Microsoft alebo sa registrovať cez telefónne číslo.

Nikde v rozhraní nefiguruje možnosť použiť lokálne/offline konto, a to som to preklikal celé. Našiel som akurát vysvetlenie prečo je konto Microsoft také super, ale nič viac. Možnosť, ktorá donedávna bola samozrejmosťou, zrazu chýba.

Windows 10 Home

Hoci rozumiem tomu, že Microsoft chce, aby používatelia Windows 10 siahli po online konte, takúto agresívnu politiku odmietam považovať za akceptovateľnú. Stojím za tým, že možnosť výberu tu má svoje miesto.

Pre upresnenie, vyskúšal som čistú inštaláciu oficiálnej verzie Windows 10 Home aj Pro čerstvo stiahnutej z oficiálnej stránky – verzia 1909.

Windows 10 Home

Keď som skúmal, či náhodou nejde o akúsi anomáliu, zistil som, že bohužiaľ nie. Informácie o tejto pre používateľov nepríjemnej zmene sa vo väčšej miere začali objavovať začiatkom októbra, hoci našiel som aj správy o tom, že k nej došlo už v rámci májovej aktualizácie „May 2019 Update“ (verzia 1903).

Ako pri inštalácii Windows 10 Home použiť lokálne konto?

Technologickí nadšenci našťastie prišli na spôsob, ako túto zmenu obísť a vytvoriť si staré dobré lokálne konto. V podstate existujú možnosti dve, no len jedna z nich je taká prijateľnejšia – zabránenie prístupu na internet, či už vytiahnutím kábla alebo odpojením sa od Wi-Fi (napr. klávesovou skratkou na notebooku). Až v tomto momente sa zobrazí ponuka pre používanie lokálneho konta.

Je možné, že na zmenu stavu pripojenia inštalátor nezareaguje automaticky, vtedy len kliknite na šípku v ľavom hornom rohu, aby ste sa posunuli o krok späť.

Druhou možnosťou je vytvorenie online konta a následný prechod na to lokálne cez systémové nastavenia Windows 10, po dokončení inštalácie. Táto možnosť ale vo svojej podstate nerieši základnú otázku, pretože online konto si pri nej tak či tak vytvoriť musíte. V každom prípade, je tu, a pokiaľ by ste prístupu na internet nemohli zabrániť, stále máte šancu ako prejsť na lokálne konto. Možnosť prechodu na lokálne konto sa nachádza v sekcii Kontá -> Vaše informácie.

Windows 10 Pro zatiaľ s lokálnym kontom

Popisovaná zmena zatiaľ zasiahla len Windows 10 v edícii Home. Pri inštalácii edície Pro sa v ponuke stále nachádza možnosť „Offline konto“, hoci pri jej zvolení dochádza k zobrazeniu výzvy na použitie online konta a kliknúť musíte ešte na položku „Obmedzené možnosti“.

Tým síce Microsoft navodzuje dojem, že svoj systém nejak extrémne obmedzíte, no aspoň túto možnosť úplne neskrýva ako pri edícii Home. Tam síce musíte trošku zasiahnuť, no zatiaľ je možné Windows 10 Home nainštalovať aj bez konta Microsoft. Dúfajme, že to tak zostane natrvalo.

Windows 10 Home