je paypal zadarmo

Je PayPal zadarmo? Na túto vec si dajte obzvlášť pozor

  • Po boku internetbankingu sa používajú aj rôzne platobné služby.
  • Okrem Revolutu je tu stále aj starý známy gigant PayPal.
  • Je PayPal zadarmo? Teoreticky áno, sú tu však rôzne poplatky.

Platobná služba PayPal je asi celkom dobre známa. Hoci o nej už možno nepočuť tak často ako niekedy, o čo sa postaralo rozšírenie konkurenčných platobných služieb, dáta sú celkom jasné.

Dostupné štatistiky ukazujú, že počet používateľ PayPalu takmer každoročne rastie už od roku 2010. Dnes ju používa približne 431 miliónov používateľov a napríklad v roku 2018 len cez mobilné platby spracovala transakcie v objeme 227 miliárd dolárov. Aspoň to uvádza štatistický portál Statista.

Je PayPal zadarmo

Je PayPal zadarmo? Nie tak celkom

PayPal naďalej patrí medzi popredné platobné systémy. Vo svojej podstate ale ide o biznis ako každý iný a služba dnes podporuje aj platby kryptomenami. Zo strany používateľa a prípadného záujemcu o využívanie online platieb je preto úplne na mieste otázka: Je PayPal zadarmo?

Asi nebude žiadnym veľkým prekvapením, že služba, ktorej činnosťou je práca s finančnými transakciami nebude úplne zadarmo. Služba potrebuje vytvárať nejaký ten zisk, a preto má vytvorených množstvo cestičiek, ktoré jej to umožňujú napĺňať. Vytvorenie účtu a využívanie niektorých základných vecí je síce bezplatné, no existuje celý zástup rôznych poplatkov za transakcie. Ak ste preto počuli, že je PayPal zadarmo, tak tomu úplne neverte. Platí to len do istej miery.

Oficiálna stránka uvádza, že za používanie služby PayPal na odosielanie (nie prijímanie!) príspevkov, platenie za nákupy alebo na uskutočňovanie iných typov komerčných transakcií sa neúčtujú žiadne poplatky, pokiaľ nezahŕňajú prepočet meny.

Ak dochádza k zmene meny, napríklad z eura na dolár, tak si už môžete byť istý, že vás to niečo bude stáť. V princípe dokonca dvojnásobne. Jednak nedostanete veľmi výhodný výmenný kurz a súčasne si za to PayPal strhne ešte aj poplatok.

Zadarmo by malo byť posielanie platieb v rámci domácich osobných transakcií, napríklad posielanie peňazí rodine – záložka Priatelia a rodina. Pri medzinárodných transakciách sa už poplatky účtujú. Bezplatné je aj prijímanie platieb v rámci osobných transakcií, teda to, ak vám niekto zo súkromného účtu pošle peniaze a nedochádza k prepočtu meny.

Zdôrazňujem, že to platí len vtedy, ak ide o domáce prevody. Pri cezhraničných transakciách sú tu poplatky vo výške spravidla 0,5 až 3 %.

  • Domáce transakcie: Transakcie, pri ktorých majú odosielateľ aj príjemca účet PayPal zaregistrovaný v rámci Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP), resp. PayPal ich eviduje ako rezidentov EHP.
  • Medzinárodné transakcie: Transakcie, pri ktorých majú odosielateľ a príjemca účet PayPal zaregistrovaný v rôznych trhoch (resp. PayPal ich eviduje ako rezidentov rôznych trhov). Niektoré trhy sú pri výpočte sadzby za medzinárodné transakcie zaradené do spoločných skupín.

Pozor si treba dávať aj na slovíčku “osobné transakcie”. Ono služba totiž rozlišuje medzi osobnými a komerčnými operáciami, pričom tie komerčné sú “prekvapivo” spoplatnené. Za komerčné operácie sa považuje napríklad každý predaj tovaru a služieb, prijímanie príspevkov, ako aj prijatie platby na základe žiadosti o platbu cez PayPal.

Inak povedané, ak nejakému e-shopu platíte za tovar v mene svojho účtu, tak poplatok neplatíte – osobná transakcia. Ak ale niečo predávate a na PayPal prijímate platbu, tak potom tam už poplatok je – komerčná transakcia.

Pri výbere peňazí z PayPalu na bankový účet to máte tiež zadarmo. Realizácia tohto prevodu ale prirodzene nejaký ten čas trvá, preto je v ponuke aj rýchlejší prevod peňazí na karty. Vtedy si napríklad na Slovensku účtuje fixný poplatok vo výške 2 €. Opäť to ale platí len v prípade, že ide o výber v mene účtu.

Dôležité je to, že pre akú menu bol účet založený, v takej mene z neho môžete bez poplatku vyberať prostriedky. Akúkoľvek inú menu je pred výberom nutné zameniť, čo znamená, že tu opäť máme nie úplne najlepší konverzný kurz a k tomu ešte “správny poplatok”.

Ďalej tu máme poplatky za vrátenie sumy pri výbere/prevode z účtu PayPal, ktorý sa aplikuje v prípade, že neúspešného pokusu používateľa o výber/prevod z účtu PayPal, keď je dôvodom zlyhania poskytnutie nesprávnych údajov o bankovom účte alebo o dodaní.

Overenie kreditnej a debetnej karty stojí 1,5 €, no tieto peniaze budú po úspešnom dokončení overovacieho procesu kreditnej alebo debetnej karty vrátané. Odpoveď na otázku či je PayPal zadarmo je preto trochu komplikovaná.

Ak by sme to oklieštili na úplne základné úkony, tak áno. Za všetkým aspoň trochu sofistikovanejším, a hlavne za medzinárodnými transakciami, sa nejaký ten poplatok spravidla už skrýva. Preto si poriadne treba naštudovať PayPal cenník, aby ste sa potom nečudovali. A dostávame sa k môjmu favoritovi…

Nepoužívate svoj účet? Tak zaplatíte!

Ak by ste si mysleli, že je PayPal zadarmo aspoň z pohľadu vlastnenia účtu, tak aj tu vás trochu sklameme. Do veľkej miery to síce stále platí, no má to jeden veľký háčik. Služba v roku 2020 totiž zaviedla dovtedy prakticky nevídaný poplatok za neaktivitu. Čo to znamená v praxi?

Za neaktívny účet sa považuje taký, na ktorom nebola počas doby najmenej 12 nasledujúcich mesiacov po sebe vykonaná žiadna aktivita alebo operácia. To znamená, že ak ste si založili PayPal a rok ste sa neprihlásili, neprijali peniaze, neposlali peniaze ani nič podobné, tak vám bude naúčtovaný fixný ročný poplatok vo výške 10 €. Poplatku by sa malo dať vyhnúť tak, že sa počas roka do účtu prihlásite.

Funguje to tak, že služba poplatok sťahuje len zo zostatku, ktorý u nej máte vedený v danom účte. Poplatok si neťahá z pridaných kariet, ani sa nedostanete do mínusu, ak máte na účte nulu.

Služba vysvetľuje: Poplatok za neaktivitu sa bude účtovať podľa toho, ktorá z nasledujúcich hodnôt je nižšia: poplatok uvedený nižšie alebo zostávajúci zostatok na vašom účte. Ak tam proste máte 8 € a váš účet sa naplnil charakteristiku neaktívneho, tak vám siahnu týchto zostávajúcich 8 €, a tým to končí. Nič ďalšie už brať nebudú, pretože nie je z čoho.

To, čo tam máte sa vám ale kúsok po kúsku, rok za rokom, postupne bude znižovať. Až do momentu, kedy si nebude dávať pozor na aktivitu alebo kým jednoducho všetky peniaze nepresuniete preč.

Na túto vec si skutočne treba dávať pozor, pretože je dosť zradná hlavne pre ľudí, ktorých sa týka. Ide o používateľov, ktorí si účet vytvorili dávno vo viere, že tam budú držať nejakú finančnú rezervu alebo si tam nechali peniaze na veľmi príležitostné platby. O tom, že bol poplatok zavedený síce PayPal svojich klientov informoval, no ruku na srdce. Kto z nás číta úplne všetky e-maily? Ak ste na účet s pár eurami pred rokmi zabudli a teraz sa tešíte, že si ich vytiahnete, tak vás môže čakať veľmi nepríjemné prekvapenie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať