Kde stiahnuť WhatsApp? Vyhnite sa školáckej chybe

  • Možno si hovoríte, že stiahnuť WhatsApp je predsa hračka.
  • Presne na to sa zvyknú spoliehať aj útočníci. Neriskujte!
  • Sťahujte vždy len z oficiálnych zdrojov.

Pri bežnom používateľovi asi ani neexistuje dôvod, prečo by mal stiahnuť WhatsApp z iného ako z oficiálneho zdroja. Vystavuje sa tým len zbytočnému riziku a celé sa to môže skončiť poriadne nepríjemným prekvapením. 

Možno si hovoríte, že stiahnuť WhatsApp je predsa hračka. Stačí to hodiť do Google a kliknúť na niektorý z výsledkov. Na prvý pohľad je to skutočne takto jednoduché. Avšak túto skutočnosť si uvedomujú aj záškodníci, ktorí hľadajú každú cestu ako vás dobehnúť. 

Distribúcia zdanlivo legitímnych aplikácií, ktoré sú reálne obohatené o škodlivý kód, je priam ukážkovým príkladom z knihy kyber-kriminálnikov. Aplikácia navonok môže vyzerať úplne bezproblémovo, no pritom vo svojom vnútri ukrýva nepríjemného škodcu. 

Potenciálnym problémom sú aj podvrhnuté webové stránky, ktoré sa prezentujú ako legitímne zdroje aplikácií. Vy si myslíte, že idete stiahnuť WhatsApp zo známeho zdroja, no výsledok nemusí dopadnúť podľa očakávaní. Práve falošné weby často slúžia na distribúciu škodlivého kódu. Zneužívajú meno, farby aj logo známej aplikácie.

stiahnuť WhatsApp
Ukážka stránky, ktorá láka na falošný WhatsApp.

Populárne aplikácie sú často zneužívané

A sme doma… WhatsApp patrí medzi najpopulárnejšie aplikácie na svete. Podľa nedávnych odhadov má približne 2 miliardy aktívnych používateľov. Stačí sa pozrieť do Obchodu Play. Len z tohto zdroja pre Android sa ľuďom podarilo WhatsApp stiahnuť viac ako 5 miliárd krát…

Preto nemôže byť prekvapením, že podvodníci majú veľký záujem ľudí, ktorí si chcú stiahnuť WhatsApp premeniť na svoje najnovšie obete. Z relatívne nedávnych podvodov si možno ešte pamätáte na takzvaný “ružový WhatsApp”, kedy sa šírili odkazy na stiahnutie údajne novej verzie tohto známeho komunikátora. 

Okrem špeciálneho farebného prevedenia, v ružovej, bola ľuďom sľubovaná aj dávka prémiových funkcií. Ak by ste na toto skočili a rozhodli sa ružový WhatsApp stiahnuť, tak ste sa akurát dostali do poriadnych problémov. Ohrozili ste svoje dáta, svojich priateľov a dokonca aj svoje finančné prostriedky. Aj vtedy to celé bolo založené na tom, že vám prišiel odkaz: Aha! Tu si môžeš stiahnuť WhatsApp v novej verzii! 

Byť populárnou aplikáciou so sebou proste nesie riziká. Platilo to pred rokmi a platí to dodnes. ESET ešte aj začiatkom januára 2024 informoval, že komunikačné aplikácie WhatsApp, Telegram a Signal stále patria na vrchol najzneužívanejších mien. Podvodníci vytvárajú ich falošné kópie, prípadne “vylepšujú” ich súčasné verzie, aby šírili škodlivý kód.

Od sledovania až po peniaze

Najhoršie na tom je, že infikovaná aplikácia na prvý pohľad vyzerá relatívne normálne a pre bežného používateľa je v prvom momente veľmi komplikované odhaliť, že si do smartfónu nainštaloval niečo zlé. ESET uvádza, že v ostatných rokoch sa počet prípadov s falošnými aplikáciami WhatsApp stupňuje. 

Čo presne za špinavosť viete dostať do svojho zariadenia sa líši prípad od prípadu. Niekedy ide o spyware, ktorý sleduje každý váš krok a vyciciava vašu batériu. Inokedy je to škodlivý kód, ktorý v tichosti posiela SMS správy na prémiovo spoplatnené služby alebo zobrazuje reklamné správy, čím útočníkom generuje zisk.

Na popularite začal naberať ransomvér, ktorý zašifruje vaše dáta, a potom za ich sprístupnenie žiada výkupné. Často je to škodlivý kód, ktorý sa snaží získať informácie z finančných aplikácií alebo najnovšie už aj peňaženiek na kryptomeny.

Možností je celá kopa. Niektoré scenáre sú pravdepodobnejšie než tie druhé, no vždy platí, že sa netreba vystavovať zbytočnému riziku.  

Kde teda stiahnuť WhatsApp?

Moderné smartfóny dnes už síce majú relatívne pokročilé ochranné mechanizmy, no ešte stále nejde o úplný štandard a používanie antivírusu na mobile je výnimkou, nie pravidlom. Preto tak zdôrazňujem, že ak chcete stiahnuť WhatsApp, tak máte použiť oficiálne zdroje – Obchod Play, App Store, HUAWEI AppGallery. 

Všetky relevantné odkazy navyše nájdete rovno na oficiálnej stránke WhatsApp.com. Máte tam aj odkaz na Microsoft Store na stiahnutie aplikácie pre Windows 10 a Windows 11. Nechýba odkaz na WhatsApp pre Mac OS a dokonca je tam umiestnený aj priamy odkaz na stiahnutie inštalačného balíka .APK pre Android.  

Jednoducho neexistuje dôvod na to, aby ste hľadali prapodivné alternatívy ako stiahnuť WhatsApp. Oficiálny web alebo systémové obchody s aplikáciami. Nič viac vám netreba!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať