Mocnina v Exceli: Ako najrýchlejšie zadať výpočet mocniny?

Excel dnes už prakticky patrí do základnej počítačovej gramotnosti. Takmer každý z nás si preto do životopisu píše, že ovláda prácu s aplikáciami balíka Microsoft Office. V praxi je však situácia taká, že niekedy nás dokážu poriadne vytrápiť úplne základy. Medzi tie patrí aj mocnina v Exceli.

Reálne nejde o nič zložité, no je dobré vedieť ako do Excelu mocninu vlastne môžeme zadať. Existujú dva jednoduché a veľmi rýchle spôsoby. Je len na konkrétnom používateľovi, ktorú metódu si zvolí.

Mocnina v Exceli cez vzorec

Úplným základom pre zadanie mocniny v Exceli je využitie vstavanej funkcie. Stačí označiť bunku, v ktorej chceme získať výsledok tejto matematickej operácie a vložiť do nej funkciu POWER.

Spraviť to môžeme ručným vpísaním “=POWER(číslo;mocnina)”.

Napríklad zadanie reťazca =POWER(3;2) nám dá výsledok 9. Zadali sme totiž “tri na druhú”. Medzi dvojicou čísel musí byť uvedený symbol bodkočiarka ; a výpočet sa vykoná po stlačený klávesu Enter.

Druhou možnosťou je vloženie funkcie cez panel nástrojov, kde klikneme na sekciu “Vzorce – Vložiť funkciu”, následne vyhľadáme “mocnina” alebo “power” a do zobrazenej tabuľky vpíšeme číslo a požadovanú mocninu. Prípadne môžeme kliknúť na symbol fx vedľa príkazového riadka pre rýchle vloženie funkcie.

Mocnina Excel – ručné zadanie

Okrem toho sa dá mocnina v Exceli zadať aj ručne bez nutnosti používať funkciu POWER. Vtedy sa to robí tak, že medzi dvojicou čísel zadáme symbol pre operáciu mocniny. Konkrétne ide o “striešku” alebo “obrátený zobáčik”. Proste sa jedná o symbol ^.

  • Klikneme na bunku, v ktorej chceme dostať výsledok umocnenia.
  • Napíšeme potrebný vzorec “=číslo^mocnina”.
  • Napríklad to vyzerá nasledovne =2^3.
  • Po stlačení klávesu Enter vtedy dostanete výsledok 8.
  • Hotovo.

Symbol pre mocninu v Exceli

Spomínaný symbol operácie mocnina na slovenskej klávesnici tak ľahko nenájdeme. Ide o takzvaný špeciálny znak, ktorý je možné vložiť klávesovými skratkami. Dostupné sú tri. Je len na vás, ktorú si vyberiete.

  • Alt + 94. Držte ľavý Alt a na numerickej klávesnici počas toho stlačte čísla 9 a potom 4. Následne Alt pustite.
  • AltGr + š + medzerník. Držte kláves AltGr (pravý Alt) a súčasne stlačte kláves pre š (3-ka). Potom klávesy pustite a stlačte medzerník.
  • Ctrl + Alt + š + medzerník. Držte klávesy Alt (ľavý Alt) a Ctrl a pritom stlačte kláves pre š (3-ka). Potom klávesy pustite a stlačte medzerník.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Mohlo by zaujať
Windows 10 Pro

Ako stiahnuť Windows 10 zadarmo?

Ako stiahnuť Windows 10 zadarmo dnes už nie je otázkou, ktorá by mala evokovať niečo nekalé. Dostupná je oficiálna cesta ako na to.