Mocnina v Exceli: Ako najrýchlejšie zadať výpočet mocniny?

Excel dnes už prakticky patrí do základnej počítačovej gramotnosti. Takmer každý z nás si preto do životopisu píše, že ovláda prácu s aplikáciami balíka Microsoft Office. V praxi je však situácia taká, že niekedy nás dokážu poriadne vytrápiť úplne základy. Medzi tie patrí aj mocnina v Exceli.

Reálne nejde o nič zložité, no je dobré vedieť ako do Excelu mocninu vlastne môžeme zadať. Existujú dva jednoduché a veľmi rýchle spôsoby. Je len na konkrétnom používateľovi, ktorú metódu si zvolí.

Mocnina v Exceli cez vzorec

Úplným základom pre zadanie mocniny v Exceli je využitie vstavanej funkcie. Stačí označiť bunku, v ktorej chceme získať výsledok tejto matematickej operácie a vložiť do nej funkciu POWER.

Spraviť to môžeme ručným vpísaním “=POWER(číslo;mocnina)”.

Napríklad zadanie reťazca =POWER(3;2) nám dá výsledok 9. Zadali sme totiž “tri na druhú”. Medzi dvojicou čísel musí byť uvedený symbol bodkočiarka ; a výpočet sa vykoná po stlačený klávesu Enter.

Druhou možnosťou je vloženie funkcie cez panel nástrojov, kde klikneme na sekciu “Vzorce – Vložiť funkciu”, následne vyhľadáme “mocnina” alebo “power” a do zobrazenej tabuľky vpíšeme číslo a požadovanú mocninu. Prípadne môžeme kliknúť na symbol fx vedľa príkazového riadka pre rýchle vloženie funkcie.

Mocnina Excel – ručné zadanie

Okrem toho sa dá mocnina v Exceli zadať aj ručne bez nutnosti používať funkciu POWER. Vtedy sa to robí tak, že medzi dvojicou čísel zadáme symbol pre operáciu mocniny. Konkrétne ide o “striešku” alebo “obrátený zobáčik”. Proste sa jedná o symbol ^.

  • Klikneme na bunku, v ktorej chceme dostať výsledok umocnenia.
  • Napíšeme potrebný vzorec “=číslo^mocnina”.
  • Napríklad to vyzerá nasledovne =2^3.
  • Po stlačení klávesu Enter vtedy dostanete výsledok 8.
  • Hotovo.

Symbol pre mocninu v Exceli

Spomínaný symbol operácie mocnina na slovenskej klávesnici tak ľahko nenájdeme. Ide o takzvaný špeciálny znak, ktorý je možné vložiť klávesovými skratkami. Dostupné sú tri. Je len na vás, ktorú si vyberiete.

  • Alt + 94. Držte ľavý Alt a na numerickej klávesnici počas toho stlačte čísla 9 a potom 4. Následne Alt pustite.
  • AltGr + š + medzerník. Držte kláves AltGr (pravý Alt) a súčasne stlačte kláves pre š (3-ka). Potom klávesy pustite a stlačte medzerník.
  • Ctrl + Alt + š + medzerník. Držte klávesy Alt (ľavý Alt) a Ctrl a pritom stlačte kláves pre š (3-ka). Potom klávesy pustite a stlačte medzerník.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať