Prečo sa Windows volá Windows?

  • Systém pôvodne vyvíjaný pod úplne iným názvom.
  • Dnes ho už pozná každý ako Windows.
  • Komu za tento úspech vďačí Microsoft?

Microsoft Windows alebo čisto Windows. Tento názov operačného systému je pre nás úplne samozrejmý. Počuli sme ho miliónkrát, stretávame sa s ním prakticky každý deň, a tak sa nad ním nezvykneme vôbec pozastavovať. Možno vám ale niekedy napadla otázka: Prečo sa Windows vlastne volá Windows?

Možno, že odpoveď na túto otázku podvedome tušíte. V skratke je to preto, lebo ide o operačný systém, v ktorom sa pracuje s aplikáciami, ktoré bežia v oknách. No, a okná sú po anglicky windows. Práve toto stojí v pozadí názvu dnes veľmi známeho operačného systému Microsoft Windows.

Správca rozhrania

Práce na tom, čo dnes poznáme ako Windows, začali v roku 1981. Budované vtedy boli prvé základy a meno Microsoft Windows ešte nikto ani nepočul, ani samotný Bill Gates. Podľa pôvodných plánov sa mal nový operačný systém, ktorý zavádzal grafickú nadstavbu nad MS-DOS, volať Interface Manager (“Správca rozhrania”).

Meno Interface Manager sa opieralo o skutočnosť, že systém prichádzal s grafickým rozhraním, v ktorom mohol používateľ pracovať s myšou, namiesto toho, aby zadával príkazy na klávesnici, čo bol štandard vtedajšej doby.

Ďalším obrovským prínosom bolo využitie konceptu zo systémov Xerox Alto a Xerox Star od spoločnosti Xerox PARC. Išlo o skutočnosť, že aplikácie mohli bežať súčasne v samostatných oknách, čo otvorilo dvere do sveta multitaskingu.

Tento koncept využila aj spoločnosť Apple vo svojom systéme “MacOS 1.0”, ktorý niesol formálne meno System 1.0. Beh a používanie viacerých aplikácií v samostatných oknách teda nie je originálnym nápadom ani jednej strany. Koncept nevymyslel Microsoft ani Apple, akurát ho poriadne zdokonalili a priniesli masám.

S myšlienkou sa okolo roku 1980 zaoberalo viacero spoločností, kam patrilo aj známe IBM či menej známe meno Digital Research. V tej dobe sa boxy v ktorých bežali programy nazýva “windows”, teda okná. Systém, ktorý zastrešoval ich správu bol všeobecne označovaný ako “windowing system”.

Systémov s týmito vlastnosťami bolo na trhu viacero, napríklad TopView, GEM alebo Visi On. Pripravovaný Interface Manager od Microsoftu by preto bol len ďalším zo zástupu podobných operačných systémov. Chcelo to trochu správneho marketingu.

Marketingový génius

Tu sa konečne dostávame do roku 1982, kedy Microsoft najal nového viceprezidenta marketingového oddelenia. Rowland Hanson do softvérovej spoločnosti prišiel po dlhoročnej kariére v kozmetickom priemysle, kde sú meno a marketing dôležitejšie než samotná realita.

Hanson mal bohaté skúsenosti a do Microsoftu priniesol viacero kľúčových nápadov, ktoré sa opierali o stratégie z kozmetického priemyslu, konkrétne zo spoločnosti Neutrogena Corporation. V základe prirodzene išlo o vybudovanie mena pre všetky produkty z dielne Microsoftu.

Jednou z hlavných stratégii, ako to docieliť, bolo označovanie produktov jednoduchými a všeobecnými slovami, ktoré predchádzalo meno spoločnosti – Microsoft Word, Microsoft Excel, Microsoft Office a podobne.

V pozadí toho bolo ešte samozrejme omnoho viac, no nakoniec sa z Microsoftu podarilo vybudovať takú silnú značku, že dnes už prakticky nikto nemusí hovoriť, že používa Microsoft Windows či Microsoft Office. Stačí povedať Windows alebo Office a všetci vedia, o čo vlastne ide…

Hanson teda Microsoftu v oblasti marketingu pomohol nesmierne. A práve on stojí aj za vznikom oficiálneho mena pre operačný systém Windows. Využil to, že termín “window” (okno) bol často používaným základom v kontexte známych systémov.

Išlo o pojmy ako “windowing system” a “windowing manager”, ktoré boli v IT svete známe. Z tomu mu vyplynulo, že slovo “Windows” bude trefa do čierneho. Trh bol s týmto pojmom dobre oboznámený a vždy keď niekto spomenie “okná”, tak bude nepriamo propagovať produkt od Microsoftu.

Vývojárskemu tímu sa prechod z označenia “Interface Manager” na “Microsoft Windows” príliš nepozdával, no keď sa tento krok postavil sám Bill Gates, tak už bolo všetko rozhodnuté. A z toho, čo vieme dnes išlo o správny krok.

Toto je história mena Windows v skratke. Podrobne ju popisuje kniha Barbarians Led by Bill Gates: Microsoft From The Inside (Barbari pod vedením Billa Gatesa: Microsoft zvnútra).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať