Nárok na nový telefón v O2: Ako to celé vlastne funguje?

  • Nárok na nový telefón v O2 máte štandardne každých 24 mesiacov.
  • Je to ale trošku komplikovanejšie a viete sa k nemu dostať aj skôr.
  • Treba počítať s tým, že vás čaká predčasné vyplatenie zostatkovej hodnoty.

Najväčšími predajcami mobilných telefónov na Slovensku sú stále operátori. Podľa odhadov stoja až za dvomi tretinami všetkých predaných telefónov. Inak povedané, 6 z 10 predaných telefónov sa do rúk zákazníkov dostáva práve vďaka ponukám mobilných operátorov.

S tým súvisí aj skutočnosť, že veľké percento ľudí svoj mobilný telefón obmieňa po dvoch rokoch. Nie je za tým žiadna mágia. Skončí im bežná 24-mesačná viazanosť, čím prakticky získavajú nárok na nové zariadenie. Tak prečo to nevyužiť. Pre mnohých je preto celkom kľúčová otázka: Kedy mám nárok na nový mobil?

Situácia je rôzna a závisí od konkrétneho operátora. Poďme sa pozrieť ako to vyzerá v prípade operátora O2 a nároku na nový mobil.

O2 nemá klasickú viazanosť k paušálom. Funguje to tak, že k paušálu/programu na faktúru si zvolíte zariadenie, ktoré následne splácate v rámci faktúry k zvolenému programu po dobu 24 mesiacov. To znamená, že nárok na nový telefón v O2 máte okamžite po tom, čo splatíte svoj terajší telefón. Typicky ide o spomínaných 24 mesačných splátok, čiže 2 roky.

Vec sa ale má tak, že svoj súčasný telefón môžete predčasne vyplatiť kedykoľvek vo forme jednorazového uhradenia zostatkovej sumy. To, čo vám zostáva proste vyplatíte na ruku. Tým si vlastne vytvoríte okamžitý nárok na nový telefón z ponuky O2, ktorý opäť budete splácať ako súčasť faktúry k paušálu počas 24 mesiacov.

Štandardne vám cenu zariadenia rozložíme do vašej faktúry na 24 mesiacov. Vyplatiť zostávajúcu sumu však môžete kedykoľvek – bezplatne, bez akejkoľvek pokuty.

O2

Zradný mesačný bonus na zariadenie

Ak teda nepristúpite k žiadnemu predčasnému vyplateniu, tak nárok na nový telefón v O2 máte raz za 24 mesiacov. Reálne je to ale trošku komplikovanejšie. Ku každému paušálu je takzvaná “zľava na zariadenia” v určitej výške. Tá vlastne znižuje výšku mesačnej splátky za zariadenie.

Napríklad k paušálu “Bezstarostný O2 Paušál” s mesačnou platbou 39 € je tento bonus vo výške 7 € mesačne. Preto sa deje to, že ak si vezmete Honor 70 Lite 5G, tak vám O2 dá ponuku 48 € akontácia + 0 € mesačne po dobu 24 mesiacov.

Ak by ste ale chceli tento telefón predčasne vyplatiť a zobrať si niečo iné, tak vás čaká úhrada podľa vzorca “počet zostávajúcich mesiacov krát mesačný bonus na zariadenie plus zostávajúci počet mesiacov krát mesačná splátka”. Ak po 12 mesiacov chcete vyplatiť tento Honor, tak je to 12 krát 7 plus 12 krát 0. Žiadne také, že zaplatíte 12 krát 0 lebo mesačne neplatíte vo faktúre nič za zariadenie. Bonus už neplatí.

Pre lepšie pochopenie: na začiatku za spomínaný Honor 70 Lite 5G zaplatíte akontáciu 48 €, po dobu nasledujúcich 24 mesiacov síce platíte 0 € za zariadenie, ale len vďaka tomu, že váš paušál má spomínaný bonus 7 € mesačne. Len preto tomu sme sa dostali na 0 € za mobil mesačne.

Pri predčasnom vyplatení ale tento bonus neplatí. To znamená, že mesačná splátka nebude 0 €, ale už 7 € mesačne. Vyplatíme teda 7 € krát počet zostávajúcich mesiacov. Pre kontrolu: 7 € krát 24 mesiacov vychádza na 168 €. Keď k tomu pridáme akontáciu 48 €, tak sa dostávame na plnú sumu zariadnenia 216 €. Prene toľko by ste platili v prípade, že zariadenie “beriete na ruku za plnú cenu”.

Samozrejme, že pri drahších telefónoch sa už ani vďaka bonusu nedostaneme na 0 mesačne. Stačí sa pozrieť na taký model Motorola Razr 40 Ultra s plnou sumou 1 200 €. Akontácia k paušálu “Bezstarostný O2 Paušál” vychádza na 360 € a po dobu 24 mesiacov platíte 28 € každý mesiac ku faktúre. Mesačne do O2 pošlete teda 67 €, z toho 39 € za paušál a 28 € splátku za telefón.

Ak by ste po pol roku chceli získať nárok na nový telefón od O2, tak vás čaká predčasné vyplatenie vo výške: 18 mesiacov krát mesačná splátka bez bonusu, teda už 18 krát 35 € = 630 €. Kontrola správnosti je jednoduchá: akontácia 360 €, 6 uhradených mesačných splátok vo výške 35 € (28 € vašich a 7 € bonus k paušálu) a jednorazové vyplatenie vo výške 18 mesiacov krát 35 € (vašich plných 35 €). Celkovo O2 dostane 1 200 €, čo je plná cena smartfónu.

Aby som to uzavrel, nárok na nový mobil v O2 máte za štandardných okolností raz za 24 mesiacov. Tým, že svoj súčasný telefón vyplatíte predčasne si ale viete vytvoriť okamžitý nárok na nový telefón. Akurát treba počítať s tým, že jednorazovo musíte uhradiť zostatkovú hodnotu telefónu v celej výške. Bez bonusu na zariadenie, ktorý máte k paušálu napríklad vo výške 7 €. Na toto skutočne bacha. Nevytešujte sa, že mesačne platíte 0 € za zariadenie, takže O2 od vás pri predčasnom vyplatení nebude žiadať nič. Toto sa fakt nestane…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať