Quick Share: Prenos súborov v podaní Samsungu

  • Výrobcovia smartfónov ponúkajú rôzne doplnkové aplikácie a funkcie.
  • V prípade Samsungu ide o nástroj Quick Share na prenos súborov.
  • Využijú ho len majitelia novších smartfónov Samsung Galaxy.

Výrobcovia smartfónov zvyknú svojim zákazníkom ponúkať rôzne doplnkové aplikácie, ktoré zjednodušujú rôzne úkony a súčasne budujú ekosystém okolo produktov danej značky.

V tomto kontexte som už spomínal napríklad aplikácie Smart Switch a Phone Clone určené na prenos obsahu zo starých smartfónov do nových. Ide o takzvané klonovanie obsahu smartfónov. Prvú menovanú ponúka Samsung, tú druhú Huawei. V obidvoch prípadoch je to využiteľné prakticky len pri prechode na smartfóny danej značky.

V podobnom duchu sa nesie aj ďalšia relatívne praktická aplikácia od Samsungu. Tá nesie názov Quick Share a ako naznačuje aj jej názov, slúži na rýchle zdieľanie súborov. Drobný háčik je opäť v tom, že v prípade smartfónov funguje len na modeloch Samsung Galaxy. Na novších smartfónoch série Galaxy je Quick Share dokonca priamo zabudovanou funkciou.

Hneď na úvod vám poviem, že Quick Share využijete len ak vlastníte niektorý zo smartfónov značky Samsung Galaxy. Nemôžete si to nainštalovať na žiaden iný smartfón. Aplikácia alebo funkcionalita sa používa skutočne veľmi jednoducho a rýchlo. To sa jej musí nechať. Obsah cez ňu viete prenášať na ľubovoľné zariadenie, akurát platí to, že zdrojom musí byť Samsung Galaxy. S tým sa nedá nič robiť.

Zaobalené zdieľanie cez cloud

Ak príjemca nemá zariadenie Galaxy tak to zjednodušene funguje tak, že nedochádza k priamemu prenosu, ale súbor je zo zdrojového smartfónu (ktorý musí byť Galaxy) nahraný do cloudového úložiska Samsung Cloud (cez Wi-Fi alebo mobilné dáta!). Príjemca na ľubovoľnom zariadení potom dostane klasický odkaz, z ktorého si daný súbor stiahne. Táto forma prenosu obsahu sa skrýva pod názvom “Kopírovať prepojenie”.

Rovnaký princíp je aplikovaný aj pri využití možnosti “Zdieľanie pomocou kódu QR”. V tomto prípade je akurát odkaz na siahnutie súboru z úložiska Samsung Cloud zdieľaný cez QR kód. Ten si vie protistrana naskenovať na svojom smartfóne a celé je to tak o trochu rýchlejšie. Aspoň teoreticky. Odkaz na stiahnutie súboru je totiž možné zdieľať aj priamo cez ďalšie aplikácie, ako je napríklad Messenger či WhatsApp…

Zdieľané položky by mali byť dostupné maximálne po dobu 48 hodín. Po uplynutí tohto času dochádza k ich vymazaniu z cloudového úložiska. Zavedené je to ako ochrana pred neoprávneným prístupom. Aby proste niekto verejne nezdieľal odkaz na siahnutie obsahu, ktorý mal byť určený len jemu. Ručne je zdieľaný obsah samozrejme možné vymazať aj skôr.

Treba ale povedať, že sú tu určité limitácie. Prenášať je naraz možné maximálne 3 GB dát a denný limit by mal byť stanovený na 5 GB:

Funkcia Quick Share na zariadeniach so systémom iOS a Android je k dispozícii odoslaním zdieľaného odkazu: jednotlivé zdieľané súbory nemôžu presiahnuť 3 GB (spolu 5 GB za deň) a platnosť odkazu uplynie po dvoch dňoch; vyžaduje sa účet Samsung Account a internetové pripojenie.

Samsung

Quick Share od Samsungu a Windows

Funkcia Quick Share je dostupná aj pre počítače so systémom Windows vo forme rovnomennej aplikácie. Tu ale platí, že súbory je možné posielať zo/na zariadenia Samsung Galaxy. To znamená, že zo svojho smartfónu viete veľmi jednoducho preniesť súbory do notebooku. Alebo opačne. Zo svojho notebooku s Windowsom viete veľmi jednoducho a bezdrôtovo dostať súbory do smartfónu alebo tabletu Samsung Galaxy.

Okrem tohto nosného obmedzenia aplikácie Quick Share je tu ešte niekoľko ďalších podmienok. Podmienkou je Windows 10 vo verzii 2004 alebo novšej, Bluetooth driver od Intelu vo verzii 22.50.02 alebo novšej a taktiež aj Wi-Fi driver od Intelu vo verzii 22.50.07 alebo novšej.

To, že sa spomína priamo Intel nemusí byť až také kľúčové, pretože by malo ísť o generické ovládače, ktoré Windows 10 zvykne využívať automaticky. Kľúčové je skôr to, že proste potrebujete aktualizované ovládače. Inak Quick Share nemusí fungovať.

Pre používanie Quick Share je taktiež nutné mať účet Samsung Account. A podľa všetkého je potrebná aj podpora pre Wi-Fi Direct. Až keď spĺňate toho všetko, tak môžete medzi svojim počítačom a smartfónmi či tabletmi Samsung Galaxy pohodlne prenášať súbory.

Priamy prenos len z Galaxy do Galaxy

Dramaticky jednoduchšie je to v prípade, že chcete súbory prenášať z jedného zariadenia Samsung Galaxy na druhé. Vzhľadom na to, že Quick Share je tam priamo zabudovanou funkciou vám odpadá kopa starostí. Nemusíte riešiť žiadne ovládače, verziu systému a celý proces prenosu súborov je otázkou niekoľkých kliknutí. Prenos navyše prebieha priamo v režime zariadenie-zariadenie, bez nahrávania do cloudu.

Na novších Samsungoch to funguje tak, že zdrojový smartfón nájde zariadenia Galaxy v blízkosti a vy ho len zvolíte z ponuky. Netreba absolvovať žiadne párovanie a prenos prebieha priamo s využitím Wi-Fi a Bluetooth pripojení. Práve presúvanie dát medzi dvomi zariadeniami Samsung Galaxy, kedy ide o priamy a rýchly prenos, mi príde ako ideálny prípad na využívanie tejto funkcie. A tak to asi aj bolo zamýšľané…

Aby som to zjednodušil, ak nemáte smartfón Galaxy, tak sa s inštaláciou aplikácie Quick Share pre Windows vôbec nezaoberajte. V prípade, že takýto smartfón máte, tak môžete aplikácii dať šancu.

Hlavne by ste ju ale funkciu mali vyskúšať priamo vo svojom smartfóne. Aby ste sa s ňou poriadne zoznámili a na vlastnej koži si vyskúšali ako súbory dokážete dostať na iné zariadenia. Potom by ste už mali mať dobrú predstavu o tom, kedy je to skutočne praktické využívať. A kedy je to zbytočné.

Ono prenos obsahu medzi smartfónom a vlastným notebookom nie je zas tak komplikovaný a zaobídete sa aj bez toho, že by ste si inštalovali aplikáciu Quick Share pre Windows. Iné je to však v prípade, ak chcete obsah prenášať zo svojho smartfónu na zariadenie niekoho iného. Vtedy táto funkcia vie byť dobrým pomocníkom.

No úprimne, zas taký zázrak to ale nie je, pretože ak protistrana nemá Galaxy, tak ide len o zaobalené využívanie cloudového úložiska, kedy potrebujete mať prístup na internet. Najväčší potenciál to má na prenos súborov medzi dvoma novšími zariadeniami Galaxy. A tam to skutočne exceluje.

V skratke:

  • Funkcia na jednoduchý a rýchly prenos súborov.
  • Potrebujete mať smartfón Samsung Galaxy a účet Samsung Account.
  • Priamy a rýchly prenos súborov funguje len medzi zariadeniami Galaxy. Práve toto je najpraktickejšie využitie.
  • Pri prenose na akékoľvek iné zariadenie je využívané cloudové úložisko a následne poslanie odkazu na stiahnutie súborov. Na nahratie súboru do cloudu potrebujete internetové pripojenie.
  • Funkcia má podporu aj pre Windows, kde je potrebné nainštalovať rovnomennú aplikáciu. Prenos obsahu je ale možný len zo zariadení a na zariadenia Samsung Galaxy. Nutné sú nové ovládače pre Wi-Fi a Bluetooth, aj aktualizovaný systém.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať