Ako vrátiť počet dislike na YouTube videá?

YouTube sa v novembri 2021 rozhodol, že na svojej platforme skryje ukazovateľ dislike, teda počet negatívnych hodnotení. Po našom sa táto metrika nazýva “Nepáči sa mi”, a je to povestný palec dole, ktorý slúžil ako rýchly indikátor, že video nemusí zodpovedať očakávaniam.

Vysoký počet negatívnych hodnotení “Nepáči sa mi” bol jasným varovným faktorom, že prezentovaný návod nefunguje, môže byť nebezpečný alebo zavádza. To isté platí aj pri obsahu všeobecne. Pri traileroch na filmy a hry dislike vyjadroval, že očakávania fanúšikov neboli naplnené. Pri obsahových videách upozorňoval na slabú kvalitu, nesprávne informácie či nezmyselný obsah celkovo.

YouTube ale podnikol svoj experiment a vyhodnotil to tak, že tlačidlo dislike je nástrojom, ktorý vraj prináša viac negatívneho ako toho pozitívneho. Niektorým kanálom sa na YouTube stávalo, že sa stali obeťou “rozzúreného davu” alebo sa nechtiac ocitli v centre nejakej kontroverzie, čo vyústilo v to, že videá náhle začali dostávať masívny počet prstov dole. Videá ako také mohli byť kvalitné, no niekomu nesadli, a tak vyvolal masívnu bojkotovaciu kampaň.

Riešením zo strany YouTube bolo prosté skrytie počtu negatívnych hodnotení. Aspoň taký je oficiálny príbeh.

Tlačidlo dislike na YouTube naďalej zostáva prístupné a tvorcovia obsahu vidia, aké hodnotenia majú ich videá. Verejnosť už však vidí len počet “Páči sa mi”, teda kladných hodnotení. Počet negatívnych hodnotení “Nepáči sa mi” je možné vrátiť pomocou rozšírenia pre webový prehliadač.

Ako na YouTube vrátiť počet negatívnych hodnotení?

Riešením ako vrátiť počet negatívnych hodnotení na YouTube videá je rozšírenie Return YouTube Dislike. Dostupné je pre všetky najpopulárnejšie webové prehliadače – Chrome, Firefox, Ege, Opera aj Brave. Stačí ho nainštalovať a je to.

  • Spustite webový prehliadač, ktorý používate.
  • Prejdite na web returnyoutubedislike.com.
  • Kliknite na ikonu pre svoj prehliadač.
  • Prehliadač vás presmeruje do oficiálneho obchodu.
  • Rozšírenie si nainštalujte klasickým spôsobom.
  • Hotovo.
  • Pri videách sa vám teraz budú zobrazovať počty “Páči sa mi” aj “Nepáči sa mi”.
  • Ak by ste mali s doplnkom problém, tak ho odinštalujte a nainštalujte znova.

Nie je to úplne presné

Toto riešenie má svoje muchy. Ešte do 13. decembra rozšírenie Return YouTube Dislike dokázalo cez programátorské rozhranie (API) získavať úplne presné dáta od YouTube. Potom sa YouTube rozhodol zakročiť a túto možnosť úplne odsekol. Tvorcovia doplnku sa samozrejme odmietli vzdať, pretože takýto prístup považujú za viac než nevhodný.

Počet negatívnych hodnotení (dislike), ktorý doplnok Return YouTube Dislike zobrazuje dnes preto vychádza z pôvodných dát, ktoré sa tvorcom podarilo nahromadiť, kým nedošlo k spomínanému zákroku. K tomu pridáva matematické odhady a dáta získané na základe správania používateľov doplnku. Inak povedané, počet dislikov nie je stopercentne presný, najmä pri novších videách.

Počet kladných a negatívnych hodnotení síce nie je presný, no ich pomer by mal byť reprezentovaný pomerne presne, čo celkom stačí na to, aby ste boli varovaní, že pri videu si treba dávať pozor. Okrem toho každý používateľ doplnku prispieva svojimi dátami. To znamená, že ak videu dáte dislike, doplnok to zaznamená a premietne do dát pre všetkých svojich používateľov.

Do budúcna funkčnosť závisí práve od toho, či doplnok bude mať dostatočne veľkú používateľskú základňu na to, aby pri nových videách získaval dostatok dát. Tvorcovia stále pracujú aj na hľadaní ďalších možností ako spresniť zobrazované dáta.

Patrí sem napríklad implementovanie hodnotení z obrovskej databázy pre 4,7 miliardy videí, ktorú zhromaždil ArchiveTeam alebo hlásenie dát zo strany autorov videí, nakoľko tí ich pre svoj obsah vidia úplne presne.

Uvidíme, aká budúcnosť čaká tento doplnok. Bez neho sa budeme musieť spoliehať len na kritické myslenie, overovanie informácií a sledovanie sekcie s komentármi…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať