Ako stiahnuť video z YouTube?

YouTube dnes patrí medzi neuveriteľných gigantov v online priestore. Niekedy až nepredstaviteľné, že jedna webová stránka môže ponúkať tak veľa obsahu.

Nájdeme tu tonu videí prakticky každého druhu. Od hudby, cez filmy a dokumenty, po zábavné videá, podcasty, vzdelávací obsah, herné videá… Vlastne sa to všetko ani nedá vymenovať.

Určite to poznáte aj sami. Rozhodnete sa, že si pozriete nejaké to video, tak si otvoríte YouTube a o hodinu neskôr pozeráte niečo, o čom ste ešte donedávna nemali ani páru. Aj to je krása YouTube a obsahu, ktorý ponúka.

Drobným problém toho celého je skutočnosť, že na sledovanie videí z YouTube musíte byť online. Za normálnych okolností to nevadí, no existujú situácie, kedy by ste niektorý obsah z YouTube chceli prehrávať aj bez toho, aby ste museli riešiť, či nájdete Wi-Fi alebo či máte dostatok voľných dát.

Prémiovo alebo okľukou

Vec sa má tak, že v základe nemôžeme stiahnuť video z YouTube. Jednoducho sa tu nenachádza žiadne tlačidlo či nástroj, ktorý by nám umožnil video uložiť na disk. Takáto možnosť je dostupná len ako benefit platenej verzie YouTube Premium, ktorá pre mnohých používateľov nie je príliš lákavá.

Asi už ale tušíte, že existujú určité okľuky. Cestičky ako z YouTube stiahnuť video aj bez toho, aby ste museli platiť predplatné alebo kupovať akési platené aplikácie.

Pokiaľ si chcete zálohovať svoje obľúbené video a mať istotu, že ho tvorca alebo YouTube náhle nezmaže, tak prečo to nespraviť. Stiahnutie videa je fajn aj v prípade, že si niečo chcete pozrieť na cestách alebo niekde, kde nemáte dobrý prístup na internet.

Proste pre bežnú osobnú potrebu. Nie som tu na to, aby som poučoval, proste asi sami viete, čo je ešte plus-mínus okej, a čo už je asi cez čiaru. Berme to teda tak, že táto možnosť existuje a v niektorých prípadoch je prijateľná.

Aplikácie na sťahovanie YouTube videí

V princípe existujú dva rozdielne spôsoby ako sťahovať videá z YouTube. Buď cez špecializované webové stránky alebo cez aplikácie.

Osobne preferujem práve aplikácie. Najlepšiu skúsenosť mám s aplikáciou 4K Video Downloader. Nemá síce príliš vábny názov a má jednoduché rozhranie, no je dostupná bezplatne a doteraz nesklamala.

Na jednoduché sťahovanie obsahu poslúži viac než dobre. Výhoda je v tom, že si ju stačí raz nainštalovať a potom ju máte kedykoľvek k dispozícii. Dobrá je aj v prípade, že videá sťahujete len sporadicky, pretože nezaberá tak veľa miesta, aby prekážala. Proste môže zapadať prachom a občas poslúžiť.

Aplikácia 4K Video Downloader sa používa jednoducho. Skopírujete odkaz na video, ktoré chcete stiahnuť. Otvoríte aplikáciu a stlačíte starú známu kombináciu Ctrl + V.

Odkaz sa vloží, spracuje a zobrazí sa prehľad ponúkaných kvalít (rozlíšenie videa) aj s približnou veľkosťou. Vyberiete si to, čo vám vyhovuje a stlačíte na tlačidlo “Download”. Hotovo. Už len stačí počkať, kým sa video stiahne.

Spomeniem ešte to, že podporované je aj stiahnutie čisto zvukovej stopy. To je veľmi super hlavne pre priaznivcov podcastom a všeobecne obsahu zameraného na hovorené slovo.

Nevýhodou bezplatnej verzie je limit na 30 stiahnutí denne a maximálne 1 sťahovanie naraz. No to by nemalo byť zas až tak veľmi obmedzujúce.

Ešte jednoduchšou alternatívou môže byť aplikácia Youtube Downloader HD. Jednoduchá, bezplatná, no efektívna.

Špecializované webové stránky

Táto možnosť nepatrí medzi moje obľúbené, pretože je s ňou spojených niekoľko problémov.

Existujú mraky rôznych webových stránok, ktoré ponúkajú stiahnutie videí z YouTube, no ku každej čo to reálne zvláda sa obvykle vynorí ďalšia, ktorá je čisto podvodná.

Podvodov je celý zástup. Napríklad vám stránka oznámi, že video je príliš dlhé a siahnuť sa bude dať len za poplatok. Alebo vám siahne .exe súbor, ktorý sa bude snažiť vydávať za video – reálne ide o vírus. Treba si preto dávať veľký pozor.

Ďalším problémom je to, že takéto stránky potrebujú zarobiť aspoň na svoju prevádzku. To znamená, že zvyknú byť plné pochybnej reklamy, vyskakovacích okien a prvkov, ktoré sa používateľa snažia prinútiť k tomu, aby na reklamu klikol – falošné tlačidlo download, tlačidlo prekryté nenápadnou reklamou…

Skúsenejší používateľ si tejto skutočností bude asi celkom vedomí a zvládne sa tak zorientovať. Tí menej skúsenejší to môžu mať poriadne ťažké.

No a tretí problém, ktorý je spojený so stránkami pre sťahovanie videí z YouTube je to, že zvyknú odchádzať rovnako rýchlo ako prichádzajú. Proste ich zo dňa na deň môžu zrušiť.

Práve preto som skôr fanúšikom aplikácií.

Aby som však nebol len čisto teoretik, jednou zo známejších stránok je Ymp4. Stiahnutie videí sprostredkuje, no je tam plno reklamy, tak klikajte opatrne…

Alternatívou je Y2Mate. A asi aj lepšou možnosťou…

V tomto prípade dokonca funguje malý trik! Keď máte v prehliadači otvorené YouTube video, ktoré chcete stiahnuť, tak do adresy stačí za slovo youtube dopísať písmenká pp a stlačiť enter:

https://www.youtubepp.com/watch?v=XXXXX.

Budete presmerovaní priamo na web Y2Mate aj s možnosťami pre stiahnutie daného videa.

V skratke: Ako stiahnuť video z YouTube

Oficiálnou cestou je siahnutie po predplatnou YouTube Premium, ktoré má ako jeden z benefitov práve podporu pre sťahovanie videí.

Neoficiálnou cestou je použitie špecializovanej aplikácie alebo webovej stránky. Pri aplikáciách bežnému používateľovi zvyknú stačiť bezplatné verzie, hoci majú určite limitácie. V prípade 4K Video Downloader je to napríklad stiahnutie 30 súborov denne.

YouTube Downloader HD je úplne zadarmo. Síce má o trochu menej funkcií, no v konečnom dôsledku môže byť ešte aj lepšou možnosťou.

Pri webových stránkach si treba dávať pozor na reklamy a vyskakovacie okná. Človek musí dosť sledovať kam vlastne kliká. Najlepšou možnosťou bude aktuálne asi web Y2Mate.

3 comments
    1. Uff. Takú skúsenosť veru nemám. Priamo v aplikácii sú teraz takéto reklamy? Ja si spomínam len na malý banner dole, ale reklamy “normálnej” povahy. Môžete mi hodiť screen na vedúci(zavináč)windowsak.sk? Pridám ak tak upozornenie do textu. Díky!

    2. No, ani web, ani inštalátor, ani samotná aplikácia mi žiadne takéto reklamy teda nezobrazujú. Jediná reklama, na ktorú som narazil je spodný banner priamo v aplikácii, kde sa mi neustále zobrazuje možnosť získania bezplatnej licencie. Vami popisovanú skutočnosť som nedokázal replikovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať

Ako nainštalovať Google Chrome?

Nemusíte sa báť, proces ako nainštalovať Google Chrome je jednoduchý. Prehliadač je dostupný zadarmo a inštalácia je otázkou minút.