Microsoft chystá ďalší Surface Pro X aj cenovo atraktívnejší Surface Laptop

Microsoft má na prelom septembra a októbra pripravovať prezentáciu nových zariadení rodiny Surface. V závislosti od časovej zóny majú byť novinky odhalené buď 30. septembra alebo 1. októbra.

Oficiálne informácie či pozvánka nateraz chýbajú, no na plánované podujatie upozorňuje viacero popredných portálov, ako aj známy “leaker” WalkingCat.

Celé načasovanie dáva zmysel. Microsoft zvykne na jeseň uviesť nové produkty. Minulý rok sme sa dočkali kúskov Surface Pro 7, Surface Pro X a prvé zoznámenie so svetom absolvovalo aj unikátne zariadenie Surface Duo.

Čo presne je pripravované na rok 2020 je zatiaľ otázne. Na základe dostupných informácií sa však predpokladá, že pôjde o druhú generáciu Surface Pro X s čipom Microsoft SQ2 a cenovo prívetivejší model Surface Laptop.

K obidvom spomínaným zariadeniam sa v ostatných dňoch objavilo niekoľko základných informácií.

Surface Pro X v nových farbách

Vynovený Surface Pro X sa nemá dočkať žiadnych výrazných zmien. Portál WindowsCentral s odvolaním na svoje zdroje uvádza, že pôjde primárne o nové farebné prevedenie “Platinum” a pribudnú aj nové farby pre klávesnice Surface Type Cover.

Zatiaľ teda nič moc. Spomínaný je síce nový čip Microsoft SQ2, no pod týmto označením sa má skrývať Snapdragon 8cx Gen 2 5G. Táto skutočnosť sa má odraziť na zvýšenom výkone v porovnaní s prvou generáciou Surface Pro X – údajne až o 50%.

Pracovať sa má údajne aj na emulácii 64-bitových aplikácií pre platformu ARM. Ak je to skutočne pravda, týmto krokom by Microsoft mohol vyriešiť jeden z najväčších problémov rodiny Surface Pro X – nedostatok použiteľných aplikácií.

Súčasne by tak pomohol aj OEM výrobcom, ktorí pripravujú Windows 10 zariadenia postavené na architektúre ARM.

Čo sa týka podpory 5G sietí, ktorú naznačuje použitie čipu Snapdragon 8cx Gen 2 5G, tu zatiaľ chýbajú akékoľvek informácie. Možno sa dočkáme skutočného prekvapenia a uvidíme prvé zariadenie Surface s podporou 5G.

Snáď tých prekvapení bude viac…

Surface Laptop za 600 dolárov

Druhou pripravovanou novinkou má byť nový Surface Laptop v 12,5-palcovom prevedení, ktorý má byť zaradený do kategórie zariadení s cenovkou okolo 600 dolárov. Ak by sa zachovali kľúčové vlastnosti ako kvalita a prevedenie, tak by išlo o veľmi lákavý notebook.

Surface Laptop 3 sa síce dočkal veľkej chvály ako vynikajúci pracovný notebook, no problémom je práve jeho cena. Novinka je pripravovaná pod kódovým názvom Sparti a navrhnutá má byť s ohľadom na študentov a vzdelávací segment.

Cieľom je prirodzene stlačiť cenu čo najnižšie, preto nemôžeme očakávať špičkové parametre. Aktuálne sa má počítať s 10. generáciou Intel Core i5, 4 GB RAM a 64 GB diskom. To síce neznie príliš lákavo, no na druhú stranu môže ísť o prívetivý spôsob ako si “oťukať” svoj prvý Surface.

Zdroje oboznámené s plánmi uvádzajú, že cieľom je zachovanie kvality tradičných zariadení Surface, pre dosiahnutie zaujímavého pomeru medzi cenou, kvalitou a výkonom.

Použitý má byť operačný systém Windows 10 v režime S. Ten v základe umožňuje len inštaláciu aplikácií z Microsoft Store, no bezplatne sa z neho dá prejsť na plnohodnotný Windows 10 so všetkým, čo k tomu patrí.

Pohybovať by sme sa mali niekde v rozmedzí 500 až 600 dolárov. Viac podrobností sa zjavne objaví už čoskoro.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať