Prečo má Surface Duo starší Snapdragon, a prečo nemá NFC? Ako to bude s aktualizáciami?

Formálne uvedenie Surface Duo so sebou prinieslo niekoľko zaujímavých informácií, ktoré predtým neboli dostupné. Microsoft objasnil svoje rozhodnutia a prezradil ako to bude s aktualizáciami.

Prečo Surface Duo nemá NFC?

NFC má množstvo využití, no asi najčastejšie sa s ním stretávame pri bezkontaktných platbách. V dnešných mobilných smartfónoch ide prakticky o samozrejmosť, preto môže byť prekvapením, že Surface Duo pri svojej cene 1400 dolárov NFC nemá. Microsoft to zdôvodňuje nasledovne:

Surface Duo momentálne neponúka NFC. Úlohou každej prvej generácie zariadení je zamerať sa na základné scenáre, ktoré riešia problémy zákazníkov. Surface Duo je účelovo vytvorené pre mobilnú produktivitu a poskytnutie nových spôsobov ako môžu ľudia vykonávať komplexné úlohy mimo svojho počítača. So zvládnutím tejto základnej priority budeme počúvať spätnú väzbu od zákazníkov a touto optikou sa budeme pozerať na budúce iterácie produktu.

V skratke teda hovorí o tom, že v prípade Surface Duo sú priority niekde úplne inde. Pri prvej generácii produktu, s ktorým sa snaží vytvoriť novú kategóriu je najskôr nutné vyriešiť základy. To, aby formát dvoch obrazoviek fungoval tak ako má. A to po stránke hardvéru, softvéru a používateľskej skúsenosti.

Z rovnakého dôvodu je opakovane pripomínané, že fotoaparát nebude úplnou špičkou, ale skôr priemerom. Proste z pohľadu Microsoftu momentálne nejde o prioritu. Ani v oblasti NFC, ani v oblasti fotoaparátu či bezdrôtového nabíjania. Možno preto Microsoft tak vehementne tvrdí, že Surface Duo nie je smartfón.

Ako to bude pri Surface Duo s aktualizáciami pre Android?

Surface Duo bude softvérové aktualizácie pre Android dostávať po dobu troch rokov. Či už bezpečnostné záplaty alebo aktualizácie samotného operačného systému. Microsoft to potvrdil pre portál Android Authority.

Odomknuteľný bootloader

Možno trochu neočakávanou je informácia, že Surface Duo ponúkne odomknuteľný bootloder. Majiteľom to umožní značne experimentovať so systémom, ako aj so zariadením celkovo. Microsoft to potvrdil pre portál XDA-Developers.

Bude Surface Duo podporovať zrkadlenie aplikácií cez Váš telefón?

Rovnako ako smartfóny od Samsungu, aj Surface Duo podporuje všetky funkcie aplikácie Váš telefón, ktorá vo Windows 10 najnovšie umožňuje aj používanie Android aplikácií. Lepšie povedané ich streamovanie, pretože aplikácie ako také bežia na smartfóne a z počítača ich človek len ovláda.

Dostupné bude aj klasické zrkadlenie celej obrazovky zariadenia na monitor. Žiaden špeciálny pracovný režim na štýl Samsung Dex tu ale prítomný nie je.

Prečo bol použitý starší Snapdragon 855?

Prečo inžinieri siahli po staršom Snapdragone 855, keď už rovno mohli osadiť Snapdragon 865 a zákazníkom ponúknuť aj podporu pre 5G siete?

Zjednodušene povedané, Surface Duo bolo v príprave tak dlho, že na osadenie novšieho čipu už nakoniec nebolo miesto. Úprava by trvala príliš dlho a Microsoft svoju novinku do sveta radšej vyslal v pôvodne zamýšľanej konfigurácii. Tak to to aspoň vysvetľujú zdroje z Redmondu.

Je podporovaný stylus Surface Pen?

Hoci stylus Surface Pen nie je súčasťou balenia, podporovaný rozhodne je. Na ovládanie je možné použiť všetky súčasné generácie Surface Slim Pen, Surface Pen a Surface Hub 2 Pen.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať