Nový Windows? Každé 3 roky, medzitým viac noviniek

  • Microsoft prechádza na nový vývojový cyklus pre OS Windows.
  • Novú číselnú verziu máme očakávať každé 3 roky. Začne sa od 2024.
  • Pomedzi to budú častejšie prichádzať nové funkcie do existujúcej verzie.

Návrat do starých koľají? Ďalšie náhle zmeny, ktoré so sebou nesú príliš veľa otázok a primálo odpovedí? Niečo medzi tým. Microsoft jednoducho opäť mení svoje plány vo vývoji operačného systému Windows. A to výrazne. Na tému ako prvý upozornil portál WindowsCentral, bližšie sa jej venovala aj Mary Jo Foley.

Už samotný príchod Windows 11 bol pre mnohých veľkým prekvapením. Aj pre mňa. Dlho sa proste žilo v tom, že Windows 10 bude poslednou číselnou verziou “okien”. Verzia, ktorá bude kontinuálne upravovaná, vylepšovaná a rozširovaná o nové funkcie. Čoraz novšia “desiatka”, ale stále “desiatka”.

Potom sme tu sporadicky mali akési výkriky do tmy. Windows 10S, Windows 10X, proste rôzne pokusy o uvedenie odlišnej, špecializovanej, verzie známeho systému. A potom zrazu ticho, až kým neprišla veľká správa. Microsoft nakoniec vydal Windows 11. Prekvapil, zamiešal karty a úplne nám zrušil všetko, čo sme si mysleli, že vieme o budúcnosti Windowsu.

Prišiel Windows 11, príde aj Windows 12? A čo Windows 13? Odpovede prichádzajú teraz. Čiastočne a dovtedy, kým v Redmonde opäť nezmenia plány. Aktuálne je to tak, že vývoj prechádza na nový cyklus. Dá sa povedať, že taký tradičnejší.

Zdroje z prostredia Microsoftu hovoria, že nový Windows bude vychádzať každé 3 roky. To znamená, že najbližšie by sme sa mali dočkať verzie Windows 12, ktorá bude vydaná pravdepodobne v roku 2024.

S týmto termínom prišiel WindowsCentral, ďalšie portály informáciu nedokázali nezávisle overiť. Zhodli sa ale na to, že nová verzia Windows je pripravovaná, a to pod kódovým označením “Next Valley” alebo skrátene “NV”. Takže nový Windows je na ceste.

Toto ale nie je jediná zmena vo vývoji. Microsoft chce zintenzívniť vydávanie takzvaných “aktualizácií funkcií” pre vždy najnovšiu verziu svojho systému. Inak povedané, Windows 11 má častejšie dostávať nové funkcie a vylepšenia.

Nie opravné aktualizácie, ale tie, ktoré skutočne prinášajú niečo nové. Začať to má od roku 2023, pričom novinky majú doraziť každých niekoľko mesiacov. V ideálnom prípade až 4x ročne.

Vyzerať to má približne tak, že Microsoft bude cez testovacie verzie dostupné prostredníctvom programu Windows Insider, skúšať nové systémové funkcie. Tie potom v určitom okamihu zbalí do jedného balíčka a pustí ich von, smerom k bežným používateľom vo forme aktualizácie.

Ak sa tieto informácie potvrdia, tak celkovo sa stane to, že Windows bude vychádzať v nových číselných verziách – Windows 12, Windows 13… Vraj každé tri roky. A pomedzi to sa budú vývojári aktívne venovať tomu, aby vždy najnovšiu dostupnú verziu Windowsu poriadne nadopovali novými funkciami. Aby používatelia mali skutočne a oprávnene dojem, že systému je venovaná patričná pozornosť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať