elektricka kolobezka alkohol

Alkohol a elektrická kolobežka: Môžem si dať jedno pivo?

  • Elektrické kolobežky sa stali populárnym dopravným prostriedkom.
  • Ide o skvelú alternatívu namiesto MHD či pešieho pohybu po meste.
  • Aj v tomto prípade ale platia pravidlá, ktoré treba dodržiavať.

Elektrické kolobežky sú populárnou alternatívou pre rýchly a pohodlný pohyb na kratšie trasy. Na cestách ich vidno v čoraz väčšej miere. Tak ako pre všetkých účastníkov cestnej premávky, aj v tomto prípade treba dodržiavať pravidlá.

Nedávno som sa pozrel na celkom zaujímavú tému, ktorou je zavedenie povinného poistenia pre elektrické kolobežky. Teraz, ako začalo leto elektrických jazdcov na cestách vidím prakticky každý deň, a tak mi sporadicky napadne nejaká tá myšlienka.

Niekedy úplne bezpredmetná, inokedy pomerne zaujímavá. A týmto spôsobom som sa dopracoval aj k praktickej otázke ako je to na Slovensku s alkoholom a jazdou na elektrickej kolobežke?

Samozrejme, že alkohol a vedenie akéhokoľvek dopravného prostriedku nie je dobrou kombináciou. Na druhej strane, dať si jedno orosené, hlavne počas teplých dni, to je veru veľmi lákavá myšlienka. Je niečo také v prípade jazdy na elektrickej kolobežke vôbec legálne?

Odpoveď môžu byť trochu prekvapivá. Pretože je kladná, no má to niekoľko presne definovaných špecifikácií. Ako vysvetľuje Polícia Slovenskej republiky, osoba na elektrickej kolobežke je podľa nášho zákona považovaná za vodiča nemotorového vozidla s pomocným motorčekom. Táto definícia môže byť trošku úsmevná, no predsa sa nebudeme hádať s tvorcami našej legislatívy.

Všeobecné pravidlo aj v tomto prípade hovorí jasne – osoba, ktorá šoféruje elektrickú kolobežku nesmie byť pod vplyvom alkoholu. Tu ale do hry vstupujú výnimky. Toto pravidlo neplatí v prípade jazdy v obci či meste alebo na ceste vyhradenej pre cyklistov. Mimo týchto zón sa netoleruje akákoľvek hodnota alkoholu v krvi.

Platí to ale v súčinnosti v druhou zákonným pravidlom, ktoré hovorí, že hodnota alkoholu v krvi nesmie presiahnuť 0,5 promile. Čiže to jedno čapované si dať môžeme a neporušíme tým dopravné predpisy. Za predpokladu, že máme nad 18 rokov…

Orientačná online kalkulačka pre výpočet objemu alkoholu v krvi uvádza, že ak si muž s váhou 80 kg dá jedno veľké pivo (0,5 litra), tak v krvi má približne 0,34 promile. Jedno dobre vychladené pivo by teda malo byť v poriadku. Pri väčšom objeme už budete riskovať.

Ak by ste sa na elektrickej kolobežke s alkoholom v krvi pohybovali mimo spomínaného zastavaného územia či cesty pre cyklistov a nafúkate do jedného promile, tak dostanete pokutu. A tá môže byť celkom mastná, až do 650 €.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať

Messenger PIN: Čo to vlastne je?

Zavedenie novinky Messenger PIN má dva rozmery. Ide o ochranu vašich správ pre neoprávneným prístupom a umožňuje to aj ich zálohovanie.