Ako si nastaviť správny čas a dátum vo Windows 10?

Človek by povedal, že moderný operačný systém ako je Windows 10 by si mal pri striedaní letného a zimného času automaticky poradiť. To je síce vo väčšine prípadov pravda, no ako sa ukazuje, môže mu to chvíľu trvať.

Prípadne sa môže stať, že automatické posúvanie času nie je v systéme nastavené, a tak vám zrazu hodina lieta hore-dole. K nezrovnalosti taktiež môže dochádzať kvôli nesprávne nastavenému časovému pásmu, prípadne ste si čas alebo dátum omylom zvolili zle pri ručnom zadávaní.

V každom prípade, nech už je nesprávny čas alebo dátum vo Windows 10 spôsobený čímkoľvek, máte niekoľko možností ako to napraviť.

Jednoduché synchronizovanie času a dátumu

Windows 10 ponúka veľmi jednoduché riešenie, ako zobrazovaný čas môžete synchronizovať. Získate tým zároveň správny aktuálny čas aj správny dátum pre zvolené časové pásmo.

Stačí prejsť do systémových nastavení (Win + I) a vybrať sekciu “Čas a jazyk”. Tým sa hneď dostanete do ponuky “Dátum a čas”, kde stačí kliknúť na tlačidlo “Synchronizovať teraz”.

windows 10 nastavit cas

Pokiaľ by nesedelo nastavené časové pásmo, tak vypnite možnosť “Automatické nastavenie časového pásma” a ručne si z ponuky vyberte to, ktoré potrebujete. Inak sa vám síce informácie synchronizujú, no pre vašu oblasť bude čas nesprávny. Rovnako tak sa to môže stať aj s dátumom.

windows 10 nastavit cas

Ja som sa napríklad zobudil po prechode na letný čas a hoci som mal v systéme nastavené správne časové pásmo aj automatickú úpravu pri prechode na letný čas, systém akosi zaspal. Čas jednoducho neposunul a bol nesprávny. Vyriešil som to práve tým, že som klikol na možnosť “Synchronizovať teraz”. Postupovať sa však dá aj inak.

Niekedy stačí úplne jednoducho vypnúť a zapnúť možnosť “Automatické nastavenie času”, ktoré sa nachádza opäť v tej istej sekcii – “Dátum a čas”.

windows 10 nastavit cas

Ručné nastavenie času a dátumu vo Windows 10

Vo Windows 10 si čas a dátum môžeme nastaviť aj ručne. Robí sa to v systémových nastaveniach, teda v sekcii “Čas a jazyk”. Po jej otvorení sa dostaneme do ponuky “Dátum a čas”, kde si môžeme všimnúť možnosť “Nastaviť dátum a čas manuálne”.

  • Ak je tlačidlo tejto ponuky šedé a nedá sa stlačiť, vypnite možnosť “Automatické nastavenie času”.
  • Potom kliknite na tlačidlo “Zmena” a ručne si vyberte správne údaje pre dátum a čas.
  • Úpravu potvrďte tlačidlom “Zmeniť”.
windows 10 nastavit cas

Ako nastaviť čas vo Windows 10 presne na sekundu?

Možno ste si všimli, že pri výbere času v systémových nastaveniach (Win + I) chýba okienko so sekundami. Pedantom to môže trochu vadiť. No netreba zúfať, v tomto prípade je záchranou starý dobrý “Ovládací panel”.

Tento postup ešte stále funguje aj vo Windows 10 Verzia 1909, ak by Microsoft náhodou v blízkej budúcnosti Ovládací panel odstránil, tak to tu patrične aktualizujem.

  • Cez Štart si vyhľadáme a otvoríme Ovládací panel.
  • Zvolíme možnosť “Hodiny a oblasť”.
  • Klikneme na “Dátum a čas”.
  • Potom klikneme na tlačidlo “Zmeniť dátum a čas”.
  • V otvorenej sekcii si nastavíme aktuálny dátum a čas, pričom tu sa už hýbeme s presnosťou na sekundy.
windows 10 nastavit cas

Doplním ešte, že v tejto pôvodnej sekcii “Dátum a čas” je taktiež prítomná možnosť pre ručné synchronizovanie času (“Internetový čas”), ako aj pre nastavenie časového pásma.

windows 10 nastavit cas
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať