Gabe Newell vyvíjal prvé verzie Windows. Systém skrýva spomienku

  • V dlhej histórii Microsoftu sa skrýva viacero zaujímavostí.
  • Svoju kariéru tu začínal aj známy zakladateľ firmy Valve.
  • Spomienka na jeho pôsobenie sa nachádza aj vo Windows 1.0.

Gabe Newell, ktorý je známy hlavne ako spoluzakladateľ spoločnosti Valve, tvorca platformy Steam a kľúčová postava v pozadí ikonickej akčnej hry Half-Life, svoju kariéru odštartoval v Microsofte. Písal sa rok 1983. Kvôli pozícii hlavného vývojára dokonca predčasne opustil štúdium na Harvarde.

Newell v Microsoft zotrval pozoruhodných 13 rokov. V začiatkoch sa venoval vývoju operačných systémov Windows, pričom priamo pracoval na prvých troch verziách. Túto pozíciu opustil v roku 1989, no súčasťou Microsoftu bol až do roku 1996. V posledných rokoch pracoval napríklad na úprave hry Doom. Z verzie pre MS-DOS tak vznikol port pre Windows 95.

V rozhovore pre Code.org uviedol, že za prvé tri mesiace v Microsoft sa naučil viac ako počas celého svojho štúdia na Harvarde. Spomínal si, že toto obdobie bolo veľmi náročné, no práve tu sa naučil ako byť profesionálnym softvérovým vývojárom.

13 rokov je skutočne dlhé obdobie, počas ktorého nepochybne prispel poriadnou častou k vývoju dnes tak dobre známeho systému a programov. Microsoft na to nezabudol a priamo do svojho systému pridal spomienkový “easter egg”. Vo Windows 1.0 sa nachádza skrytý zoznam členov tímu, kde si pozorné oko môže všimnúť aj meno Gabe Newell.

Toto prekvapenie pred pozornosťou verejnosti unikalo dlhých 36 rokov, kým ho neodhalil Lucas Brooks, ktorý sa o svoj objav podelil na sociálnej sieti Twitter. Rok 2022 vďaka tomu mnohým ľuďom pripomenul, že história Microsoftu sa spája aj s takými známymi menami ako Gabe “Gaben” Newells.

Prečo odhalenie spomínaného “easter eggu” trvalo tak dlho? Ide o kombináciu dvoch faktorov. Jednak je Windows 1.0 poriadne starý systém, ktorý sa aktívne používal len pomerne krátky čas, kedy hľadanie skrytých odkazov a malých tajomstiev nebolo veľmi aktívne.

No a potom je tu skutočnosť, že tento konkrétny zoznam bol v systéme skrytý skutočne extrémne dobre. Doteraz nie je celkom známe, akým spôsobom sa dá vyvolať za normálnych okolností. Brooks sa k nemu prepracoval len cez úpravu binárnych súborov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať