Prečo zariadenia Surface nemajú krytku webkamery?

Výrobcovia zariadení ako Lenovo či HP začali do výbavy svojich notebookov, hlavne tých orientovaných na používanie vo firemnom prostredí, pridávať krytku pre fyzické blokovanie webkamery.

Veľmi jednoduchým a praktickým spôsobom tým riešia obavy o ochranu súkromia zo strany používateľov. Namiesto toho, aby museli siahať po lepiacej páske, k dispozícii im je elegantnejšie riešenie.

Keď webkameru človek potrebuje používať, tak krytku odsunie, v opačnom prípade zostáva na mieste. Nie je potrebné niečo neustále odliepať a priliepať. Ak by aj náhodou kyberkriminálnici získali prístup, tak je isté, že žiaden viditeľný obraz prenášaný nebude.

Nie každý výrobca však má rovnaký názor, respektíve prístup k ochrane webkamier vo svojich zariadeniach. Microsoft napríklad nedávno predstavil nové zariadenia Surface Go 2 a Surface Book 3, ktoré obsahujú webkamery aj s podporou funkcie Windows Hello, no žiadnu krytku tu nenájdeme. Prečo je to tak?

Iný princíp ochrany

Pre portál PCWorld sa k tejto problematike za Microsoft vyjadril Stevie Bathiche, šéf výskumnej divízie Applied Sciences Group. Ukazuje sa, že pri návrhu produktov Surface sa na ochranu webkamery myslelo, akurát bol zvolený úplne iný prístup.

Webkamery v zariadeniach Surface totiž používateľa vždy upozorňujú, ak sú aktívne. Na tento účel používajú malú LED diódu umiestnenú hneď vedľa samotného snímača. Tá sa vždy badateľne rozsvieti, ak dochádza k snímaniu obrazu.

Poistené je to tak, že LED svetielko je fyzicky odpojené od systému. To znamená, že žiadnym spôsobom nie je softvérovo ovládateľné. Ak LED svetielko svieti, tak dochádza k nejakému prenosu dát – webkamera je teda aktívna. “Je nemožné, aby webkamera bola zapnutá bez toho, že by toto svetlo svietilo,” tvrdí Bathiche.

Vyzerá to tak, že celý tento ochranný princíp funguje čisto na úrovni hardvéru, takže teoreticky je to veľmi bezpečné. Do akej miery je to praktické, to už je druhá vec.

Bathiche dodal, že Microsoft považuje za dôležité aj to, aby používateľ vedel, kedy je aktívny mikrofón zariadenia. Upozorňuje na to ikona na paneli úloh. Táto, pre zmenu softvérová, metóda je vraj považovaná za dostatočnú.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať