Surface Book 3 – poriadny generačný skok vo výkone

Po boku nového tabletu Surface Go 2 svoju oficiálnu premiéru dnes zažil aj notebook 2v1 Surface Book 3. Pôvodné informácie o tejto dvojici sa teda ukázali byť správne, no zatiaľ čo v prípade Surface Go 2 boli základné informácie dobre známe, Surface Book 3 trošku prekvapuje.

Nové 13,5- a 15-palcové modely prichádzajú po približne 2 a pol roku, takže po stránke výkonu dostávame poriadnu nádielku. Dizajn a celkové vyhotovenie sa však v porovnaní s predošlou generáciou vôbec nemenia. Spomínajú sa akurát drobné zmeny “pod kapotou”.  Jednou z nich je prepracovaný mechanizmus pre odpojenie tabletu od klávesnice, ktoré má prebiehať dvakrát rýchlejšie.

Surface Book 3

Nové procesory Intel Core 10. generácie “Ice Lake” sa podľa Microsoftu podpísali na približne 50% náraste výkonu. Konkrétne ide o modely Intel Core i5-1035G7 a Core i7-1065G7 s integrovanou grafickou kartou Iris Plus Graphics. Osadiť je možné 8/16/32 GB operačnej pamäte LPDDR4x a “najrýchlejší SSD diskom, aký kedy Microsoft vyrobil” – maximálna kapacita bude 2 TB. Inak je to odstupňované klasicky 256GB/512GB/1TB.

Surface Book je unikátnym zariadením typu 2v1. Niečím na pomedzí prémiového tabletu s klávesnicou a výkonného notebooku. Klávesnicová základňa v sebe obsahuje dodatočnú batériu, ale hlavne dedikovanú grafickú kartu – tá je dostupná len pri modeloch s procesorom Intel Core i7.

Súčasne platí, že väčší, 15-palcový Surface Book 3 je dostupný výhradne s “i7čkou”. No, a ak by to ešte nebolo dosť komplikované, tak menší a väčší model dostanú rozdielne grafické karty. Vyzerá to teda takto:

  • 13,5-palcový Surface Book 3 – i5, len integrovaná grafická karta Iris Plus Graphics
  • 13,5-palcový Surface Book 3 – i7, Nvidia GeForce GTX 1650, Max-Q, 4GB GDDR5
  • 15-palcový Surface Book 3 – i7, Nvidia GeForce GTX 1660 Ti, Max-Q, 6GB GDDR6

Microsoft uvádza, že s grafickou kartou Nvidia GeForce GTX 1660 Ti si zahráme všetky hry z ponuky Xbox Game Pass vo FullHD rozlíšení a pri 60fps. V preklade teda hovorí to, že na svoje si prídu aj profesionáli, ktorí si občas radi niečo zahrajú. Vonkoncom totiž nejde o “herný stroj”, skôr ide o pracovný hybrid, na ktorom si aj zahráte.

Surface Book 3

No to nie je všetko. V predaji bude aj Surface Book 3 v “biznis verzii”, ktorý ponúkne grafické karty Nvidia Quadro RTX 3000. Týka sa to 15-palcového modelu a cena tejto konfigurácie má začínať až na 3499 dolároch. 

13,5-palcový model ponúka obrazovku s rozlíšením 3000 x 2000 pixelov a pochváliť sa môže 15,5 hodinovou výdržou batérie. Väčší, 15-palcový model zase disponuje rozlíšením 3240 x 2160 pixelov a až 17,5 hodinovou výdržou. Obrazovky sú dotykové a priam žiadajú, aby ste na nich používali Surface Pen. Siahnuť môžete aj po “otočnom puku” Surface Dial. Za všetko si ale priplatíte – ide o doplnkové príslušenstvo.

Portová výbava v obidvoch prípadoch pozostáva z USB 3.1 Gen 2 vo vyhotovení 2 x UBS-A, 1 x USB-C, konektoru Surface Connect (jeden v klávesnici, jeden v tablete) a 3,5 mm jacku. Nechýba čítačka pamäťových kariet, no podporu pre Thunderbolt by sme hľadali len márne

Surface Book 3

Z ďalšej výbavy tu máme Wi-Fi 6, Bluetooth 5.0, 5 Mpx a 8 Mpx webkamery, duálne “štúdiové mikrofóny” a stereo reproduktory s technológiou Dolby Atmos. Samozrejmosťou je podpora pre Windows Hello pre prihlasovanie tvárou s využitím prednej kamery.

Surface Book 3 sa má do predaja dostať 21. mája, pričom cena bude začínať na 1599 dolároch – 13,5 palcový model, i5, bez dedikovanej grafiky. Informácie o dostupnosti a cenách pre Slovensko zatiaľ chýbajú, no predpokladám, že dostupné budú, akurát s elegantným niekoľko mesačným odstupom. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať