Prevod reči na text

Prevod reči na text na Android smartfóne. Takto ho zapnete

Možno si ani neuvedomujeme koľko textu každodenne napíšeme na svojom smartfóne. Od zadávania adries obľúbených webov, cez písanie správ v rôznych komunikačných aplikáciách až po vytváranie poznámok. S týmito všetkými úkonmi nám môže pomôcť prevod reči na text.

Nástroj pre diktovanie textu je priamou súčasťou Androidu. To znamená, že na používanie tejto možnosti nemusíte nič inštalovať. A kde sa vlastne toto zadávanie textu hlasom nachádza? Nie je vyslovene skryté, no súčasne ani nebije do očí. Zapína sa stlačením na ikonu mikrofónu, ktorá sa zobrazuje v pravom rohu virtuálnej klávesnice.

Samotný prevod reči na text sa používa veľmi jednoducho. Proste ho zapnete a začnete hovoriť text, ktorý chcete previesť do digitálnej podoby. Je to ako klasické diktovanie. Hodí sa to v prípade, ak sa vám nechce písať alebo aj vtedy, ak si narýchlo chcete poznačiť aktuálnu myšlienku do poznámok, a podobne. Na spracovanie dlhých textov to nie je úplne ideálne, no skúsiť môžete aj to.

Prevod reči na text

Môže sa stať, že hlasové zadávanie nebude možné spustiť a zobrazí sa chyba “Žiadne povolenie na zapnutie: Hlasové zadávanie”. Vtedy treba prejsť do nastavení, nájsť správcu povolení pre aplikácie a pre Gboard povoliť prístup k mikrofónu.

K tomuto problému dochádza vtedy, ak ste už niekedy zapli prevod reči na text a aplikácii zamietli prístup k mikrofónu. Napríklad ste sa preklikli.

  • Otvoríme Nastavenia.
  • Prejdeme do sekcie Aplikácie – Povolenia.
  • Vyhľadáme aplikáciu Gboard.
  • Klikneme na možnosť Povolenia aplikácie.
  • V prehľade Zamietnuté klikneme na Mikrofón.
  • Zvolíme možnosť Povoliť iba pri používaní aplikácie alebo Vždy sa opýtať.
  • Hotovo.
Prevod reči na text

Alternatívne je možné problém vyriešiť tak, že dočasne zmeníte preferovaný spôsob pre textový vstup. Z digitálnej klávesnice Gboard ho prepnete na Hlasové zadávanie Google. Túto možnosť hľadajte v Nastaveniach, konkrétne v sekcii Jazyky a vstup – Metódy vstupu – Aktuálna klávesnica.

Ďalšou vecou je to, že digitálna klávesnica Gboard teoreticky nemusí mať zapnuté hlasové zadávanie textu. V takomto prípade by ste v rozhraní klávesnice vôbec nenašli symbol mikrofónu. To je možné overiť opäť v cez Jazyky a vstup – Spravovať klávesnice – Gboard – Hlasové zadávanie. Prepínač pri možnosti Použiť hlasové zadávanie presuňte do polohy zapnuté.

Prevod reči na text

Prevod reči na text ale vo väčšine prípadov zvykne fungovať bez problémov. Táto funkcia je štandardne povolená a pripravená na spustenie. Dostupná je všade tam, kde je možné ručne zadávať text. Ak by náhodou došlo k problémom, tak teraz už viete aj to, kde približne máte hľadať príčinu.

Treba počítať s tým, že prevod reči na text nie je úplne neomylný a jeho používanie vyžaduje trochu cviku. Pre dosiahnutie čo najlepších výsledkov si dávajte pozor na to, aby ste nehovorili príliš rýchlo, slová poriadne vyslovujte a vyvarujte sa príliš hlučnému prostrediu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať

Ako zmeniť PDF na Word?

Tento proces je už o trochu komplikovanejší, no k dispozícii je viacero možností. Jednou z nich je aj priamo aplikácia Word.

Ako aktualizovať Microsoft Edge?

Prostredníctvom nových verzií prehliadača sa k používateľom dostávajú rôzne vylepšenia, nové funkcie a dochádza aj k celkovej optimalizácii.