Prevod textu na reč. Takto sa funkcia používa na Android smartfóne

Smartfóny za ostatné roky ušli poriadny kus cesty, a to nielen po stránke hardvérovej výbavy. Kľúčovou súčasťou celého mobilného ekosystému je totiž softvér. A to platí pre operačný systém Android so svojimi možnosťami, rovnako ako pre aplikácie od výmyslu sveta. V prípade Androidu sa poriadneho vylepšenia dočkala aj softvérová možnosť pre prevod textu na reč.

Prevod textu na reč od Google predstavuje v základe funkciu pre uľahčenie používania smartfónu. Robotický hlas, ktorý dnes plne podporuje slovenčinu, vám prečíta text, názvy aplikácií na obrazovke, ako aj popis jednotlivých nastavení. Prevod textu na reč zjednodušene premení akýkoľvek text z obrazovky smartfónu do zvukovej podoby.

Systémová aplikácia, Prevod textu na reč Google, respektíve Speech Services by Google, je dnes štandardnou a pevnou súčasťou operačného systému Android. To znamená, že ju nemusíte ručne inštalovať a máte ju hneď k dispozícii. Používatelia o jej prítomnosti pritom často ani nevedenia a veľmi prekvapuje aj to, že plne podporuje slovenský jazyk.

Ide o rozprávanie robotickým hlasom, no napriek tomu to znie veľmi prijateľne a v nastaveniach si môžete upraviť rýchlosť reči a výšky. Spomínané možnosti pre úpravu robotického hlasu sa zvyknú nachádzať v sekcii “Jazyky a vstup – Výstup prevodu textu na reč”. Okrem toho sa tu nachádza aj možnosť výberu jazyka, kde je pre potreby našincov najrozumnejšie zvoliť “slovenčina”, prípadne “Použiť jazyk systému”.

Funkciu najviac ocenia používatelia smartfónov so zrakovým hendikepom, no v niektorých prípadoch sa môže hodiť prakticky komukoľvek. Napríklad aj vtedy, keď si narýchlo potrebujete prebehnúť nejaký pripravený text alebo článok a v danom momente ho nemôžete čítať.

Spomínanú funkciu na smartfónov nájdete v praxi pod označením “Počúvanie vybraného textu”. Takto sa označuje už zapnutie funkcie pre zmenu textu na hlasový výstup. Aby to bolo vôbec možné využívať, musíte to celé najskôr povoliť cez systémové nastavenia.

  • Otvoríme Nastavenia.
  • Nájdeme a otvoríme sekciu Dostupnosť.
  • Následne je potrebné nájsť a povoliť “Počúvanie vybraného textu”. Väčšinou by táto sekcia mala byť umiestnená pod záložkou “Vizuálne”, no môže mať aj úplne samostatnú pozíciu. Závisí to od výrobcu smartfónu.
  • V hlavnej lište na spodku obrazovky nám pribudne ikonka panáčika.
  • Po tom, čo na ňu klikneme sa spustí funkcia pre prevod textu na reč.
  • Používa sa veľmi jednoducho. Stačí na obrazovke kliknúť na požadovaný text, čím sa spustí automatický robotický hlas.
  • Ak proces chceme zastaviť, tak klikneme na červené tlačidlo so symbolom pre zastavenie.
  • Ak naopak chceme hlasový prevod spustiť, klikneme na symbol prehrávania.
  • Text, ktorý chceme prehrať je po spustení funkcie (po kliknutí na panáčika) možné označiť ako gestom potiahnutia dvomi prstami po obrazovke. Chcete to trochu cviku, no po chvíľke si na to človek zvykne.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať