Windows Insider oslávil 6. narodeniny. Microsoft pripravil oslavné pozadia

Program Windows Insider 30. septembra 2020 oslávil už svoje 6. narodeniny. Presne tak. Už 6 rokov komunita testerov vytvorená z obyčajnej verejnosti používa zostavy Windows 10, v ktorých odhaľuje chyby a skúša pripravované funkcie.

Microsoft od členov programu Windows Insider získava pomerne rozsiahle diagnostické dáta, na základe ktorých dokáže opravovať prípadné nedostatky a celkovo optimalizovať svoj systém.

Tento zber diagnostických dát je automatický, no predstavuje len časť celku. Insideri posielajú aj vlastnú spätnú väzbu vo forme rôznych pripomienok, požiadaviek, hlásení chýb a návrhov.

Vznikla okolo toho celá komunita. V zahraničí sú celkom bežné rôzne stretnutia členov programu Windows Insider so zástupcami Microsoftu. Organizované sú aj webcasty, počas ktorých vývojári z Microsoftu prezentujú pripravované zmeny a produkovaný je aj podcast.

Celé sa to v základe ale točí okolo používania testovacích verzií Windows 10, hľadania chýb, skúšania funkcií a návrhu možných vylepšení. V princípe to celé stojí asi na myšlienke, že každý môže byť testerom a svojou troškou prispieť k budúcnosti Windows 10.

Na základe požiadaviek zo strany Insiderov bolo do Windows 10 pridané množstvo funkcií:

Naposledy, čo som sa dostal ku konkrétnemu číslu, tak do programu Windows Insider bolo zaregistrovaných 17,8 milióna používateľov. No pozor, len približne 1 milión z toho patrilo medzi to, čo by sa dalo označiť za aktívnych participantov. Nie je to najhoršie, veď každá pomoc poteší.

Microsoft pri príležitosti spomínaných 6. narodenín pripravil dvojicu nových pozadí. Musím povedať, že vyzerajú zaujímavo. Priamo na oficiálnom webe je dostupná SVETLÁ a TMAVÁ verzia (priame stiahnutie). Prípadne môžete siahnuť po webe WallpaperHub, kde nájdete kopu rozličných pozadí s tématikou okolo Windows a Microsoftu.

Niekoľko zaujímavých vecí, čo mi utkvelo v pamäti v súvislosti s projektom Windows Insider:

  • Program Windows Insider momentálne vedie Amanda Langowski. Ide už o tretieho človeka na tejto pozícii. Predtým to bola Dona Sarkar (2016-2019), no a celé to odštartoval Gabriel Aul (2014-2016).
  • Program bol spustený koncom septembra 2014. O niečom takom sa ale uvažovalo už mesiace predtým.
  • Microsoft pôvodne uvažoval nad testovaním na vzorke 250 000 až 400 000 testerov. Nakoniec padlo rozhodnutie zapojiť širokú verejnosť a toto číslo bolo rýchlo prekonané.
  • Maskotom sa stala Ninja Cat.
  • Začínalo sa s dvojicou okruhov “Slow” a “Fast”, časom pribudli “Release Preview” a “Skip Ahead”. Nedávno Microsoft veci menil a aktuálne máme “Dev Channel”, “Beta Channel” a “Release Preview Channel”.
  • V časoch kedy Insiderom kraľoval Gabriel Aul boli testovacie verzie verejnosti sprístupňované tak, že Aul tresol po “veľkom červenom tlačidle”. Niečo, čo pripomína klasické filmové klišé odpaľovania jadrových hlavíc.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať