Si to ty na tom videu

Si to ty na tom videu? Otázka, ktorá vás môže pripraviť o všetko

 • Si to ty na tom videu? Na prvý pohľad je to takmer nevinná otázka.
 • V pozadí sa ale skrýva veľký podvod, ktorý vás môže stáť priveľa.
 • Otázka spojená s odkazom na údajné video sa šírila po sociálnych sieťach.
 • Primárne sa objavuje vo verzii zameranej na používateľov Facebooku.
 • Najskôr sa šírila ako anglická verzia Is it you in the video.

Internet a sociálne siete sú plné rozličných podvodov, ktoré sa od potenciálnych obetí snažia vylákať osobné údaje, informácie o platobnej karte, prípadne chcú do zariadenia prepašovať škodlivý kód. Jeden z rozšírenejších podvodov posledných rokov je spojený s otázkou “Si to ty na tom videu?”.

V tomto prípade je celý podvod, aspoň vo svojej pôvodnej podobe, prispôsobený sociálnej sieti Facebook. Avšak, podobne ako pri iných podvodných kampaniach, aj tu sa dá stretnúť s rôznymi variantmi. Podstata sa ale príliš nemení, akurát dochádza k jemnej úprave podvrhnutej webovej stránky, na ktorú smeruje falošný odkaz na údajné video.

Ja sa budem venovať pôvodnej verzii Is it you in the video a našej slovenskej verzii Si to ty na tom videu?. Celý podvod totiž využíva základné princípy, s ktorými sa môžete stretnúť aj v iných verziách, no keď už raz budete poznať pointu, tak ste v suchu.

Ako prebieha podvod s otázkou Si to ty na tom videu?

Takže, celé je to o tom, že podvodníci nejakým spôsobom získajú prístup k účtu človeka na Facebooku. Ten následne využívajú na svoje ďalšie aktivity. Pri podvode s otázkou Si to ty na tom videu? to prebieha tak, že vám zrazu na Facebooku príde správa od niektorého z vašich priateľov.

Jej obsahom je spomínaná otázka zasadená do upraveného odkazu, ktorý sa na Facebooku zobrazuje ako náhľad videa. Za normálnych okolností zvíťazí zvedavosť, a na odkaz automaticky kliknete, pretože predpokladáte, že ide o niečo, čo skutočne vyžaduje vašu pozornosť. Veď vám to posiela jeden z priateľov, takže to musí byť dôležité, nie?

Namiesto toho, aby sa vám začalo prehrávať údajné video, ktoré vás má zachytávať, dôjde k otvoreniu webovej stránky. Tá na prvý pohľad vyzerá ako štandardné používateľské rozhranie Facebooku, pričom tu máte zobrazenú výzvu na prihlásenie. Facebook vraj vyžaduje, aby ste overili informácie o svojom účte, inak vám video neprehrá.

Si to ty na tom videu
Podvrhnutá verzia Facebooku, ktorá sa zobrazuje po kliknutí na odkaz – pôvodná verzia.

V skutočnosti ale ani náhodou nie ste na oficiálnej stránke Facebooku. Odkaz vám podsunul podvrhnutý web, no a ak tu zadáte svoje prihlasovanie údaje, tak vlastne celý svoj Facebook odovzdáte podvodníkom. Tí potom môžu rovnakým spôsobom s otázkou Si to ty na tom videu? vylákať údaje od vašich priateľov, a tak ďalej.

Okrem toho získajú prístup k vašim osobným údajom, fotkám, komentárom, proste ku všetkému, čo máte v rámci svojho účtu na Facebooku zverejnené a vyplnené. To, že je to veľmi nepríjemné a nežiadané vám asi nemusím zdôrazňovať. Tento podvod je teda navrhnutý tak, že problémy dokáže narobiť vám, ale aj vašim priateľom.

Kľúčovú rolu zohráva silný psychologický faktor – naša vlastná zvedavosť. Čo ak je na tom videu niečo skutočne nepríjemné? Čo ak ma niekto nahrával pri nezákonnej činnosti? Alebo ma niekto sleduje?

Akonáhle nám známy profil pošle video s takto jasnou otázkou, v hlave sa nám začnú vynárať rôzne scenáre. Niekedy jeden horší ako druhý. A práve na to sa podvodníci spoliehajú. Na to, že zvedavosť zvíťazí nad sedliackym rozumom. Podobné triky sú vyžívané bežne, napríklad aj pri falošných e-mailoch z banky. Prečo? Lebo fungujú… Nie vždy a na každého, no v dostatočne miere na to, aby sa ich oplatilo zapojiť.

Takto nejako vyzerá základná podstata spomínaného podvodu. Príde odkaz, ktorý vyvolá zvedavosť, zobrazí sa web, ktorý pýta osobné alebo prihlasovacie údaje. Niekedy je v tom zapojené ešte aj presmerovanie na ďalšie weby. Z jedného sa dostanete na ďalší, z toho zase ďalej. Okrem získania údajov je do toho vtedy zapojené ešte aj zobrazovanie reklám či snaha o predaj nejakej pochybnej služby.

Presná podoba podvodu závisí od konkrétneho útočníka. Najčastejšie sa šíri v pôvodnej verzii s anglickým znením otázky Is it you in the video, no objaviť sa môže aj lokalizovaná verzia Si to ty na tom videu, prípadne kratšie Si to ty na videu?. Na celý podvod už dávnejšie upozornila firma Sophos zameraná na bezpečnostné riešenia.

Si to ty na tom videu
Pôvodná verzia v anglickom znení.

Ako nenaletieť podobným podvodom?

 • Neklikajte na každý odkaz, ktorý sa vám zobrazí alebo vám ho niekto pošle.
 • Myslite na to, že aj odkaz od priateľa na Facebooku môže byť podvodný. Hlavne v prípade, že k nemu nie sú pridružené žiadne ďalšie správy.
 • Sledujte, čo sa stane po kliknutí na príspevok.
 • Dávajte si pozor, ak sa vám po kliknutí zobrazí nové okno alebo vás prehliadač niekam presmeruje. Poriadne si kontrolujte webovú adresu, na ktorej sa nachádzate.
 • Skontrolujte si, či je daný web bezpečný a má platné zabezpečenie HTTPS. Dnes je to absolútna samozrejmosť pri všetkých legitímnych stránkach (symbol zámku na ľavej strane pri adrese).
 • Dávajte si pozor na akékoľvek neštandardné správanie. V tomto prípade išlo hlavne o to, že údajné video sa nezačne prehrávať a namiesto toho sa zobrazí výzva na opätovné prihlásenie.
 • Používajte dvojfaktorovú ochranu pre všetky svoje dôležité kontá, vrátane Facebooku. Zaujímavá môže byť aj ochrana Facebook Protect.
 • Používajte vždy aktuálne bezpečnostné riešenie, ideálne aj s kontrolou webového prehliadača v reálnom čase.
 • Ak máte podozrenie, že konto vášho priateľa bolo napadnuté, dajte mu to vedieť alternatívnou formou – SMS, telefonát, e-mail alebo mu napíšte na druhý účet.
 • Ak vás niekto upozorní, že váš účet bol napadnutý alebo zverejňuje podozrivý obsah, tak konajte okamžite. Facebook na to má sériu nástrojov, ktoré vám pomôžu. V tomto kontexte príde vhod zmena hesla aj odhlásenie zo všetkých zariadení naraz.
 • Keď už pristupujete k zmene hesla, tak použite niečo rozumné. Vyhnite sa najhorším heslám.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Mohlo by zaujať