Tabuľky Google: Ako vyriešiť pretekanie textu v bunke

  • Niekedy potrebujeme v tabuľkách pridať dlhší text alebo väčšie číslo.
  • Pri štandardnom nastavení vtedy dochádza k nepríjemnému pretekaniu.
  • Obsah z jednej bunky prekrýva obsah vedľajšej bunky, čo nechceme.
  • Vyriešiť sa to dá veľmi jednoducho. Stačí zvoliť iné formátovanie.

Tabuľky sú veľmi prehľadným formátom na prácu s číslami, kde samozrejme excelujú, ale aj hodia sa aj na spracovanie textu. Príkladom môže byť jednoduchá databáza mien a e-mailových adries, skladové hospodárstvo alebo prehľadné rozdelenie otázok, ktoré prislúchajú ku konkrétnej téme. Možností, kedy sa na prácu s textom používajú Tabuľky Google je proste široký zástup.

Drobný problém nastáva vtedy, ak do buniek pridávame dlhší text, textový reťazec alebo aj veľmi dlhé číslo. Pri štandardnom nastavení sa stane to, že obsah bunky začne pretekať. Proste presahuje z jednej bunky do druhej, kde prekrýva ďalší potrebný obsah. Prípadne bude dlhý text odseknutý, čo do veľkej miery znižuje celú myšlienku prehľadnej tabuľky, kde vidím všetky potrebné informácie.

Problém je jednoducho v tom, že text je príliš veľký na to, aby sa zmestil do jednej bunky. Riešenie je až prekvapivo jednoduché. Stačí zvoliť správne formátovanie, ktoré sa postará o to, aby sa text zobrazil v plnej dĺžke, no súčasne neprekrýval okolité bunky. Stane sa to, že bunky v príslušnom riadku zmenia svoju veľkosť, aby sa požadovaný text mohol zobrazovať aj v prípade, že bunka nie je aktívna. Znie to trochu komplikovanie, no realita je jednoduchá. Proste sa zväčšia “okienka”.

Tabuľky Google majú ako štandardné nastavenie pre formátovanie buniek zvolené “Pretečenie”. To znamená, že dlhý text sa nezmestí do bunky. My namiesto toho chceme zvoliť možnosť “Zalamovať”. To je celé. Spraviť to vieme dvomi spôsobmi.

  • Klikneme na bunky, v ktorej je príliš dlhý text.
  • V hornej lište s ponukou klikneme na “Formát”.
  • Prejdeme na riadok “Zalomenie” a zvolíme “Zalamovať”.
  • Hotovo.

Druhou možnosťou je použitie ikony pre rýchlu akciu. Výber nastavenia “Formátovanie textu” zvykne byť siedmou ikonou sprava. Pri štandardnom výbere je predvoleným symbolom “Pretečenie”, ktorý vyzerá ako zvislá čiara so šípkou smerom doprava. Vysvetlenie umiestnenie je až krkolomné, no keď si to pozriete a vyskúšate naživo, tak budete vedieť presne, kde máte hľadať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať

Ako zmeniť heslo na Gmail?

Občasná zmena hesla určite príde vhod. Aj keď je jasné, že sa do toho nebudete príliš hrnúť, veď ste si ledva zvykli na to súčasné...