seká youtube

Seká YouTube? Pomôcť môže tento nenápadný doplnok

  • Dôvodov prečo seká YouTube môže byť niekoľko.
  • Niekedy postačí siahnutie po inom prehliadači.
  • Inokedy príde vhod malý a nenápadný doplnok.

Hlavne na starších a menej výkonných počítačoch sa vám môže stať, že pri prehrávaní videí vo webom prehliadači seká YouTube. Video nie je vôbec plynulé a celkový zážitok je znížený až do takej miery, že vás to úplne odrádza. Prehrávanie videí na YouTube proste seká alebo prebieha v extrémne zníženej kvalite.

Je to veľmi nepríjemná situácia. Nemusíte však automaticky uvažovať nad kúpou nového počítača. Niekedy môže pomôcť aj veľmi jednoduchý “trik”. Hlavne v prípade, ak YouTube zdanlivo seká kvôli tomu, že pozeranie videa neúmerne zaťažuje procesor. Využíva ho úplne na 100%. Nemáte spustenú žiadnu dodatočnú aplikáciu, na pozadí neprebieha sťahovanie aktualizácie pre Windows ani aktuálne nepracuje antivírový program.

Prehrávanie videa na YouTube je napriek tomu trhané. Možných riešení je teoreticky niekoľko, no ak je problém v tom, že počítač je vybavený starším procesorom, ktorý nepodporuje hardvérovú akceleráciu pre používaný videokodek VP9, tak vám veľkou pomocou môže byť nenápadný doplnok pre webový prehliadač. Ten je samozrejme potrebné nainštalovať. Na začiatok si preto spomeňme niekoľko jednoduchších alternatív.

Znížte kvalitu videa

Jedným z možných riešení je zníženie kvality prehrávaného videa. Ide o jednoduchý úkon, ktorý YouTube ponúka už v základe. Nie vždy je úplne najšťastnejšie riešenie, no na druhú stranu asi nebude tak celkom správne očakávať, že na starom počítači budete môcť bez sekania pozerať YouTube videá v 4K či dokonca 8K rozlíšení.

Videá sú často celkom pozerateľné aj v omnoho nižšom rozlíšení. Napríklad 480p alebo 720p. Nepôjde o úplne najväčší vizuálny zážitok, no dá sa s tým žiť.

Skúste iný webový prehliadač

Ďalšou možnosťou je siahnutie po inom internetovom prehliadači. Takom, ktorý je oproti bežne používanému štandardu trochu odľahčený. Typickým príkladom je použitie starého Internet Explorera namiesto populárneho Google Chrome. Za skúšku to rozhodne stojí a niekedy to pomôže aj prekvapivo dobre.

Doplnok h264ify

Treťou, a asi najefektívnejšou, možnosťou je využitie doplnku h264ify pre webový prehliadač. Toto drobné rozšírenie je dostupné asi pre všetky najpopulárnejšie prehliadače priamo v oficiálnom obchode – Google Chrome, Microsoft Edge či Firefox.

Okrem toho, že YouTube prinúti videá prehrávať s využitím videokodeku H.264, ktorý má v prípade staršieho hardvéru častejšiu podporu pre hardvérovú akceleráciu, obsahuje aj možnosť pre zablokovanie prehrávania pri vyššom snímkovaní – 60 FPS. Zjednodušene povedané, kodek H.264 je na “staršom železe” lepšie spracovávaný, čo by sa malo prejaviť na vyriešení problému s tým, že seká YouTube prehrávanie.

Inštalácia prebieha veľmi jednoducho. Vo webovom prehliadači stačí prejsť na stránku obchodu a kliknúť na tlačidlo “Pridať do Chromu”, “Získať” či “Pridať do Firefoxu”. Následne je potrebné potvrdiť inštaláciu.

Doplnok h264ify bude na svoju prítomnosť v prehliadači upozorňovať prostredníctvom malej ikony vedľa adresného riadka. Po kliknutí na túto ikonu sa dostanete k jeho jednoduchým nastaveniam. Práve tu sa nachádzajú hľadané možnosti “Enable h264ify” a “Block 60fps video”.

Na záver ešte treba upozorniť, že nejde o žiadne čarovne riešenie, ktoré by sekania YouTube úplne odstránilo aj na staručkých notebookoch. Prehrávanie by malo byť omnoho plynulejšie, avšak nejaké to občasné trhnutie sa objaviť stále môže. Hlavne to celé závisí od toho, či zariadenie disponuje podporou hardvérovej akcelerácie pre kodek H.264. Ak toto na zariadení chýba, tak si bohužiaľ nepomôžete.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať