seká youtube

Seká YouTube? Pomôcť môže tento nenápadný doplnok

  • Dôvodov prečo seká YouTube môže byť niekoľko.
  • Niekedy postačí siahnutie po inom prehliadači.
  • Inokedy príde vhod malý a nenápadný doplnok.

Hlavne na starších a menej výkonných počítačoch sa vám môže stať, že pri prehrávaní videí vo webom prehliadači seká YouTube. Video nie je vôbec plynulé a celkový zážitok je znížený až do takej miery, že vás to úplne odrádza. Prehrávanie videí na YouTube proste seká alebo prebieha v extrémne zníženej kvalite.

Je to veľmi nepríjemná situácia. Nemusíte však automaticky uvažovať nad kúpou nového počítača. Niekedy môže pomôcť aj veľmi jednoduchý “trik”. Hlavne v prípade, ak YouTube zdanlivo seká kvôli tomu, že pozeranie videa neúmerne zaťažuje procesor. Využíva ho úplne na 100%. Nemáte spustenú žiadnu dodatočnú aplikáciu, na pozadí neprebieha sťahovanie aktualizácie pre Windows ani aktuálne nepracuje antivírový program.

Prehrávanie videa na YouTube je napriek tomu trhané. Možných riešení je teoreticky niekoľko, no ak je problém v tom, že počítač je vybavený starším procesorom, ktorý nepodporuje hardvérovú akceleráciu pre používaný videokodek VP9, tak vám veľkou pomocou môže byť nenápadný doplnok pre webový prehliadač. Ten je samozrejme potrebné nainštalovať. Na začiatok si preto spomeňme niekoľko jednoduchších alternatív.

Problémový AdBlock

Doplnené – január 2024

V prípade, že vám všetko ešte donedávna fungovalo bez najmenších problémov a zrazu vám zo dňa na deň seká YouTube, tak problémom môže byť doplnok na blokovanie reklám. Takáto situácia sa odohráva v januári 2024 a podľa všetkého ide o problém skutočne masívneho rozsahu.

Zjednodušene povedané sa to prejavuje tým, že YouTube seká. Prehrávanie videí a reakcie rozhrania sú spomalené, pomaly sa načítavajú komentáre… Jednoducho celý YouTube je veľmi spomalený a vo vybraných prípadoch nadmieru zaťažuje procesor.

Na to, že YouTube seká sa vo veľkom sťažujú používatelia na známom fóre Reddit. Vyzerá to proste tak, že ľudia, ktorí majú nainštalovaný AdBlock začali v ostatných dňoch narážať na veľké problémy s prehrávaním videí. Túto skúsenosť môžem po krátkom teste potvrdiť aj osobne. Akonáhle som deaktivoval doplnok AdBlock, tak YouTube začal fungovať úplne plynulo a podľa očakávaní.

Zatiaľ nie je známe čo presne sa stalo. Objavujú sa špekulácie, že teoreticky by mohlo ísť o zámer zo strany YouTube ako ľudí prinútiť prestať používať blokovače reklám. Je pravda, že v ostatných mesiacoch dochádza k silnej snahe o potlačenie AdBlocku a podobných doplnkov, no či je toto nové sekanie YouTube skutočne zámerné si netrúfam povedať. Ono sa to vyhodnocuje veľmi ťažko a veľmi ľahko sa uzatvárajú nepodložené závery.

Zdroj: Reddit

Reálne môže ísť o problém samotného doplnku, pretože používatelia alternatívnych blokovačov reklám, napríklad uBlock, tvrdia, že na žiadne problémy so sekaním a prehrávaním nenarazili. Ak by skutočne išlo len o problém konkrétneho doplnku, tak to by mali byť schopní vyriešiť jeho tvorcovia vo forme aktualizácie. A v takom prípade stačí pár dní počkať.

Ďalšou vecou môže byť to, že YouTube len niečo menil/upravoval/optimalizoval a nevyšlo to celkom podľa predstáv. V tomto prípade by mali jeho programátori vec vyriešiť taktiež v priebehu nanajvýš pár dní.

Alebo ide o kombináciu viacerých možností. YouTube niečo menil a nová zmena tak celkom nesadla spomínanému doplnku. Nemuselo ísť hneď o zámer potlačiť AdBlock. Len sa zmenila nejaká drobnosť vo fungovaní prehrávania a doplnok vo svojom kód očakáva niečo iné, takže to spôsobuje výrazný konflikt.

Nateraz by som sa priklonil k tejto možnosti, pretože k problémom podľa všetkého dochádza aj v prípade mobilnej aplikácie a sú tu používatelia rôznych iných blokovačov, ktorí sú vraj úplne v pohode.

Stránka technickej podpory YouTube aktuálne vyslovene uvádza, že väčšinu problémov je možné vyriešiť prostým vypnutím doplnkov na blokovanie reklám a aktualizovaním webového prehliadača. Sťažnosti na to, že seká YouTube v danom príspevku označuje ako “[FIXED]”, čo má znamenať, že situácia je vyriešená.

Realita je ale taká, že ak máte zapnutý AdBlock, tak problémy naďalej pretrvávajú aj 14.1.2024. Len tak mimochodom, podľa popisu v Internetovom Obchode Chrome bola nová verzia AdBlock vydaná 12. januára 2024, čo je deň, kedy sa ľudia vo veľkom začali sťažovať na problémy.

Takže to nakoniec skutočne môže byť tak, že YouTube je v tom úplne nevinne a práve tvorcovia blokovača reklám niečo pokazili. Špekulujem, no aj toto by dávalo zmysel. Samozrejme, skutočnú pravdu sa asi tak skoro nedozvieme. V každom prípade, berme to tak ako to je. Má veľké problémy s prehrávaním videí, bez ohľadu na to, kde presne vznikla ich príčina. Oprava by mala byť už za rohom a pred nami je teraz niekoľko možností, čo robiť do jej príchodu.

Aké sú teraz možnosti?

  • Nebudete robiť nič a počkáte na aktualizáciu zo strany tvorcov doplnku na blokovanie reklám. Zatiaľ budete žiť s tým, že vám YouTube seká.
  • Vyskúšate iný doplnok na blokovanie reklám. Niektoré vraj fungujú bez najmenších problémov. Spomína sa uBlock.
  • Dočasne vypnete doplnok a po čase si overíte aká je situácia, aby ste ho prípadne opätovne aktivovali v novej verzii.
  • Prestanete používať doplnok na blokovanie reklám a začnete žiť s reklamami alebo si kúpite YouTube Premium.

Aktualizované 15.1.2024 – YouTube v tom bol nevinne

Ako som upozorňoval, netreba robiť predčasné závery. Nakoniec sa ukázalo, že kritika, ktorá automaticky smerovala na YouTube nebola ani trochu oprávnená. To, že videá pri používaní AdBlocku sekali a vykazovali neštandardné správanie v skutočnosti spôsobovala chyba v samotnom doplnku.

Nešlo teda o žiaden cielený úmysel ako používateľov prinútiť k tomu, aby prestali používať blokovanie reklám. Problém bol podľa popisu na GitHube identifikovaný vo verziách Adblock Plus 3.22 a AdBlock 5.17. Vývojári k 15.1.2024 problém identifikovali a vo večerných hodinách toho istého dňa ho opravili.

Pripomínajú však, že vydanie potrebnej aktualizácie (novej verzie doplnkov) cez digitálne obchody ako Obchode Chrome môže trvať niekoľko dní. Nová verzia totiž musí prejsť overovacím procesom. Ak narážate na problémy, tak stačí počkať kým príde nová verzia a plugin aktualizovať. To je celé.

A pritom sa hneď objavovali správy o zámerom spomaľovaní a drakonickom boji proti blokovaniu reklám. Tentokrát ale úplne neopodstatnene…

Google v oficiálnom vyjadrení pre portál Android Authority vyslovene poprel, že by aktuálne problémy s pomalým načítavaním a prehrávaním videí na YouTube súviseli s jeho aktivitami proti blokovaniu reklám.

Problémy zo strany používateľov, ktorí zažívajú vysokú odozvu pri načítavaní videí, nesúvisia s našimi aktivitami v oblasti detekcie doplnkov na blokovanie reklám.

Na problémy sa pozrel aj tvorca doplnku uBlock Origin, Raymond Hill. Ten v sérii príspevkov na sociálnej sieti X (Twitter) vysvetľuje, že problémy spôsobujú Adblock Plus (3.22) a AdBlock (5.17). Svoje tvrdenie podkladá aj sériou príspevkov s analýzou fungovania predmetných doplnkov.

Znížte kvalitu videa

Jedným z možných riešení je zníženie kvality prehrávaného videa. Ide o jednoduchý úkon, ktorý YouTube ponúka už v základe. Nie vždy je úplne najšťastnejšie riešenie, no na druhú stranu asi nebude tak celkom správne očakávať, že na starom počítači budete môcť bez sekania pozerať YouTube videá v 4K či dokonca 8K rozlíšení.

Videá sú často celkom pozerateľné aj v omnoho nižšom rozlíšení. Napríklad 480p alebo 720p. Nepôjde o úplne najväčší vizuálny zážitok, no dá sa s tým žiť.

Skúste iný webový prehliadač

Ďalšou možnosťou je siahnutie po inom internetovom prehliadači. Takom, ktorý je oproti bežne používanému štandardu trochu odľahčený. Typickým príkladom je použitie starého Internet Explorera namiesto populárneho Google Chrome. Za skúšku to rozhodne stojí a niekedy to pomôže aj prekvapivo dobre.

Doplnok h264ify

Štvrtou, a asi najefektívnejšou, možnosťou je využitie doplnku h264ify pre webový prehliadač. Toto drobné rozšírenie je dostupné asi pre všetky najpopulárnejšie prehliadače priamo v oficiálnom obchode – Google Chrome, Microsoft Edge či Firefox.

Okrem toho, že YouTube prinúti videá prehrávať s využitím videokodeku H.264, ktorý má v prípade staršieho hardvéru častejšiu podporu pre hardvérovú akceleráciu, obsahuje aj možnosť pre zablokovanie prehrávania pri vyššom snímkovaní – 60 FPS. Zjednodušene povedané, kodek H.264 je na “staršom železe” lepšie spracovávaný, čo by sa malo prejaviť na vyriešení problému s tým, že seká YouTube prehrávanie.

Inštalácia prebieha veľmi jednoducho. Vo webovom prehliadači stačí prejsť na stránku obchodu a kliknúť na tlačidlo “Pridať do Chromu”, “Získať” či “Pridať do Firefoxu”. Následne je potrebné potvrdiť inštaláciu.

Doplnok h264ify bude na svoju prítomnosť v prehliadači upozorňovať prostredníctvom malej ikony vedľa adresného riadka. Po kliknutí na túto ikonu sa dostanete k jeho jednoduchým nastaveniam. Práve tu sa nachádzajú hľadané možnosti “Enable h264ify” a “Block 60fps video”.

Na záver ešte treba upozorniť, že nejde o žiadne čarovne riešenie, ktoré by sekania YouTube úplne odstránilo aj na staručkých notebookoch. Prehrávanie by malo byť omnoho plynulejšie, avšak nejaké to občasné trhnutie sa objaviť stále môže. Hlavne to celé závisí od toho, či zariadenie disponuje podporou hardvérovej akcelerácie pre kodek H.264. Ak toto na zariadení chýba, tak si bohužiaľ nepomôžete.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať