Výkup mobilov

Výkup mobilov: Ako to funguje, a čo by ste vlastne mali vedieť?

  • Výkup mobilov môže byť zaujímavou alternatívou k predaju cez bazár.
  • Hlavne vtedy, ak sa chcete rýchlo zbaviť starého telefónu a niečo zarobiť.
  • Priamy výkup telefónov sa do pozornosti dostal len pomerne nedávno.
  • Predaj cez inzerát prinesie lepšiu cenu, výkup mobilov je pohodlnejší.

Kúpili ste si nový smartfón, čo teraz s tým starým? Nechať si ho ako zálohu nemusí byť úplne zlý nápad. Na druhú stranu, niekto to môže považovať za zbytočnú opatrnosť a dobre vie, že starý telefón bude akurát zapadať prachom, až kým úplne nestratí hodnotu.

Na rad preto prichádza možnosť predať starý telefón a čiastočne tým kompenzovať nedávnu investíciu do nového kúska. Alebo peniaze z predaja investovať do príslušenstva, prípadne si len tak spraviť radosť kúpou niečoho netradičného.

Možností ako speňažiť svoj starý smartfón je niekoľko, no v princípe sa všetky točia okolo toho istého – proste ho chcete predať, líši sa to len spôsobom a tým, komu. Na začiatok tu máme predaj priateľom, známym alebo niekomu z rodiny. Nejakú horibilnú sumu na tom už z princípu netrhnete, no aspoň potešíte ľudí, ktorých máte radi.

Druhá klasika je predaj cez bazáre a inzeráty. V tomto prípade sa za predávaný mobil dá získať najviac peňazí, no vyžaduje to dosť úsilia, niekedy handrkovania a občas sa stretnete aj s pokusmi o podvod. Navyše treba riešiť aj logistiku ako smartfón bezpečne dostať k potenciálnemu kupujúcemu. No a niekedy budete na záujemcu čakať pekne dlho.

Treťou možnosťou je využitie ponuky firiem zameraných na priamy výkup mobilov. Proste svoj smartfón odpredáte firme, peniaze dostanete prakticky okamžite a máte pokoj. Rýchle a pohodlné. V tomto prípade tiež nezískate toľko ako pri predaji cez inzeráty, no získate za to omnoho vyššie pohodlie.

Čo je to výkup mobilov?

Výkup mobilov je vlastne službou, ktorá sa na Slovensku do väčšieho povedomia dostala len relatívne nedávno. V princípe ale nejde o nejakú veľmi originálnu myšlienku a jednotlivci sa tomu venujú už dlhší čas. Primárne tak, že “otáčajú inzeráty” štýlom kúpim lacnejšie, predám drahšie. Výkup mobilov je v podstate to isté, akurát je z toho už spravený oficiálny biznis, v pozadí ktorého je firma.

Celé je to o tom, že firma od ľudí vykupuje zariadenia, ktoré potom využíva pre svoje ďalšie aktivity. Typicky obchodného charakteru, pretože je to proste biznis. Napríklad odkúpia starší mobil, ktorý je mierne poškodený, svojpomocne ho opravia a následne predajú so ziskom.

Alebo ho len takpovediac “otočia”. Kúpia lacno, trochu vylepšenia, pacnú naň kryt a predajú s výrazným ziskom. Prípadne je tu ešte aj možnosť, že staršie telefóny vykupujú z dôvodu recyklácie a kvôli tomu, aby ho rozobrali na náhradné súčiastky.

Z pohľadu zákazníka výkup mobilov funguje veľmi jednoducho. V skratke je to asi takto:

  • Nájdete si firmu, ktorá je zameraná na výkup mobilov.
  • Spojíte sa s ňou a zistíte si, či majú záujem o vaše zariadenie. Napríklad aj v zozname na jej webovej stránke.
  • Podľa potreby vyplníte formulár s osobnými údajmi a predbežnou cenou.
  • Dohodnete sa, či mobil prinesiete osobne alebo ho pošlete kuriérom.
  • Technici zariadenie obzrú a stanovia už formálnu odkupnú cenu.
  • Vy sa rozhodnete či súhlasíte alebo nie.
  • Ak ste na predajni osobne, tak peniaze dostanete na ruku. Pri predaji cez kuriéra sa posielajú na účet.
  • Hotovo.

Toto je taký základný model v pozadí termínu výkup mobilov. Ja by som sem zaradiť ešte aj programy typu “starý za nový”, pretože v princípe je to to isté, akurát vtedy namiesto peňazí dostanete zľavu či kredit na kúpu nového zariadenia. Stretnúť sa tým môžeme napríklad pri Samsungu, PlayGoSmart (niekdajší ProgamingShop) či iStores. To je len pár príkladov z hlavy…

Výkup telefónov zvyknú niekedy ponúkať aj operátori. Príkladom je Telekom, ktorý túto službu ponúkal v rokoch 2016 až 2017. Fungovalo to vtedy necelý rok. V novembri 2022 ale prišla prekvapivá správa. Telekom po rokoch opäť začína vykupovať mobily.

Partnerom služby je Foxway a výkup v rámci pilotnej prevádzky funguje len na šiestich prevádzkach:OC Aupark, Bratislava OC Avion, Bratislava OC Mlyny, Nitra OC Aupark, Žilina OC Madaras, Spišská Nová Ves OC Aupark, Košice. Je však možné, že postupom času sa rozšíri aj na ďalšie miesta.

Na šiestich predajniach naprieč Slovenskom môžu zákazníci doniesť svoj telefón, ktorý im bude ohodnotený a potom môžu finančné prostriedky použiť na nákup nového zariadenia. Systém totiž funguje tak, že výkup môže zákazník realizovať, ak si ide aktivovať či predĺžiť paušál s hardvérovým zariadením. Počas pilotnej prevádzky dostane zákazník financie za starý telefón priamo na účet.

Telekom k výkupu telefónov

Výkup mobilov ponúka aj O2. Základné informácie má zverejnené priamo na oficiálnej stránke:

  • Prineste nám svoj starý telefón. Navštívte nás v ktorejkoľvek predajni na Slovensku a nechajte si ohodnotiť starý telefón.
  • Dostanete poukážku Za svoj telefón dostanete poukážku v jeho hodnote.
  • Získajte extra zľavu Uplatnite si poukážku na nákup vybraných telefónov a získate navyše extra zľavu.

Inak je to to isté. Za svoj starý mobil dostanete menej než ste čakali, no kývnete na to, pretože sa vám nechce čas tráviť tým, že sa bude o cene dohadovať s nejakým mudrlantom z Bazošu. Tu máte aspoň istotu, že dostanete peniaze…

Tienisté stránky výkupu mobilov

Takže, to, že za svoj smartfón v drvivej väčšine prípadov dostanete menej, než keby ste ho predali cez inzerát som už spomínal. Výkup mobilov má ale aj svoje ďalšie trochu problematické aspekty.

V prvom rade potrebujete nájsť firmu, ktorá má na trhu aspoň aké-také meno. To je základ asi pri všetkom čo sa točí okolo nákupu a predaja. Nemusí to byť úplne najťažšie, no veľkí hráči zase môžu robiť, to, že na vás nepôjde s úplne najlepšou možnou ponukou. Menšia firma vám môže za starý mobil ponúknuť viac, no nepôjdete radšej na istotu?

Treba si pri tom trochu posedieť a popozerať ponuky a recenzie. Práve pri prehnane štedrých ponukách treba určite zbystriť pozornosť a danú firmu si preveriť o to dôslednejšie. Hlavne ak nemá osobný výkup priamo na pobočke a sľubuje len poslanie peňazí. Kúpno-predajná zmluva musí byť!

Pri menej známych firmách, kde panujú trochu obavy, no súčasne ponuka vyzerá dobre, je vhodnejšie zvoliť predaj osobnou formou. Posielanie kuriérom si nechajme radšej pri predaji veľkým trhovým hráčom.

Vyslovene problémom môže byť to, že nie každý výkup má úplne rovnaké podmienky. Niektoré firmy vykupujú len konkrétne značky či modelové roky, iné majú zase požiadavku na originálnu krabicu a príslušenstvo, ďalšie majú príliš prísny hodnotiaci systém stavu zariadenia. Potom sú tu také firmy, ktoré vykupujú len smartfóny v záručnej lehote. Toto všetko si treba naštudovať dopredu, aby ste zbytočne nemíňali čas cestou na pobočku. Našťastie pri serióznych firmách nemusíte chodiť ďaleko – nájdete to na webovej stránke.

Dobre by ste mali poznať presný model a presné špecifikácie predávaného mobilu. Aby sa vám nejakí špekulanti nesnažili ponúknuť výrazne menšie ohodnotenie. 512 GB úložisko má predsa väčšiu hodnotu ako 128 GB a Samsung Galaxy S20 Ultra nie je to isté ako Samsung Galaxy S20… Model, verzia, špecifikácie. To je základ.

Určite je dobré, aby ste mali aspoň približnú predstavu o cene mobilu, ktorý chcete predať. Spoliehať sa na to, že firma má dobré meno, a preto vám ponúkne férovú cenu sa nemusí vyplatiť. V pozadí totiž stojí záujem generovať zisk. Pomôcť si môžete napríklad online inzerátmi. Tie stanovia nejakú základnú hranicu, na základe ktorej už budete vedieť vyhodnotiť, či sa vám výkup mobilov oplatí alebo nie.

Hlavne si treba dať pozor na to, že cenu zariadenia ovplyvňuje viacero faktorov. Aby ste neboli nepríjemne prekvapení, tak sa na to trochu pozrieme. Niektoré firmy ale majú na webe pripravenú aj celkom podrobnú kalkulačku, ktorá hodnotí jednotlivé parametre.

Čo ovplyvňuje cenu?

Toto nebudú asi nejaké prekvapivé informácie. Tak podvedome ich určite vnímate. V podstate ide o to isté ako pri akejkoľvek elektronike z druhej ruky. Ide proste o základné faktory.

  • Model a presná verzia.
  • Rok výroby.
  • Stav a stupeň opotrebenia.
  • Funkčnosť.
  • Záručná doba.
  • Doklad o kúpe a pôvodný predajca.
  • Pôvodná a aktuálna trhová cena.
  • Balenie a pôvodné príslušenstvo.
  • Čistota zariadenia.

Väčšie a serióznejšie firmy zvyknú mať na webovej stránke vypracovaný celkom komplexný prehľad toho, čo vlastne požadujú a podľa čoho je stanovaná výsledná cena. Napríklad taký MobilOnline to má spravené až tak, že pri zaklikávaní jednotlivých položiek o stave mobilu vidíte do akej miery to ovplyvnilo výslednú cenu. Stále ide o orientačnú cenu, ktorá sa trochu môže zmeniť po posúdení servisným technikom, no vnímam to ako veľmi solídny základ.

Niektoré položky u nich cenu ovplyvňujú až príliš prekvapivo. Napríklad ma dostalo to, že ak z telefónu nie sú odhlásené všetky používateľské účty, tak to cenu môže znížiť zo 174 na 17€, prípadne z 360 na 36€. Proste na desatinu.

To mi príde ako extrémne prehnané. Na druhú stranu, asi chcú ľudí motivovať, aby takúto vec vyriešili doma a nemusel sa tomu venovať technik. Napriek tomu to môže pôsobiť tak trochu ako chyták na menej skúseného používateľa, ktorý nevie ako obnoviť výrobné nastavenia mobilu.

Z vyššie menovaných vecí je väčšina celkom jasná. Akurát by som chcel upozorniť na niekoľko špecifickejších vecí. Pri výkupe telefónov je štandardom, že musíte mať originálnu krabicu alebo doklad o kúpe, inak nepochodíte. Zavážiť môže aj to, či zariadenie pochádza zo slovenskej distribúcie alebo nie.

Pri celkovom stave sa prihliada hlavne na vonkajšie opotrebenie. Škrabance, obité rohy, nefunkčne tlačidlá, vylomené kryty, prasknutý displej, čokoľvek. Samozrejme, že každé z menovaných poškodení má iný dopad na predajnú cenu. Veď prasknutý displej je úplne iná liga ako trochu obitý roh. V princípe ale ide o to, že každé poškodenie znižuje cenu.

Obdobne to funguje aj pri funkčnosti mobilu. Najhoršie je, ak sa nedá vôbec zapnúť alebo nabíjať, prípadne mu nefungujú kľúčové veci ako dotyková obrazovka, príjem signálu, fotoaparáty či Wi-Fi. Opäť platí, že každá funkcia má trochu iný koeficient cenového dopadu.

Určite sa oplatí mobil pred predajom poriadne, no bezpečne očistiť. Ideálne tak, aby vyzeral ako nový. Oplatí sa aj nájsť krabicu a originálne príslušenstvo, aspoň nabíjačku. To by nemal byť problém.

Vyššie spomínaný Telekom napríklad prihliada hlavne na tieto parametre:

  • či je telefón plne funkčný, dokáže sa zapnúť a fungovať bez nabíjania
  • či displej pracuje a nemá poškodenie
  • či sú predná časť, zadný kryt a rám v dobrom stave
  • či má produkt všetky tlačidlá a sú plné funkčné

Ako príklad cien uvádzam, že bývalé bestsellery Telekomu sa dajú vykúpiť približne za tieto ceny: Xiaomi Redmi Note 8T za 35 €, Samsung Galaxy A20e 50 € či iPhone 11 64 GB za 240 €.

Na záver vám ešte chcem povedať, že výkup mobilov je biznis. Touto optikou sa na to aj pozerajte. Šanca, že to nedopadne úplne podľa vašich predstáv je násobne vyššia než šanca, že budete spokojní. Nevadí, tak ste to aspoň skúsili a viete, že to pre vás nemá zmysel. Svoj starý telefón stále môžete niekomu darovať a potešiť ho…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať
hybridný slot

Čo je to hybridný slot?

Hlavne pri smartfónoch sa často môžeme stretnúť s informáciou, že tu nájdeme hybridný slot. Čo to ale znamená v praxi?