Windows Insider

Automatické prihlásenie: Ako vo Windows 10 vypnúť vyžadovanie hesla?

Keď sa na to pozrieme z pohľadu bezpečnosti, odstránenie požiadavky na zadanie hesla pri zapnutí systému nie je odporúčaným krokom. Toto overenie totožnosti je preto, aby chránilo naše dáta.

Avšak v prípade, kedy svoje zariadenie používame len doma, prípadne ho máme takpovediac pod zámkom, môže byť urýchlenie procesu prihlásenia lákavé. Človek svoj počítač zapne a vďaka automatickému prihláseniu s ním už do pár sekúnd môže pracovať.

Pri používaní lokálneho konta je to veľmi jednoduché. Tu stačí heslo cez systémové nastavenia odstrániť a máme vyhrané. Systém ho pri zapínaní nebude vyžadovať, pretože vlastne nemá čo vyžadovať a dochádza k automatickému prihláseniu.

Úplne iný prípad však nastáva pri používaní konta Microsoft, ktoré majú v Redmonde veľmi radi. Až do takej miery, že ho počas ostatných rokov čoraz silnejšie pretláčajú – pri inštalácii Windows 10 je dokonca skrytá možnosť pre použitie lokálneho konta a človek si musí poradiť malým trikom.

Ak na prihlasovanie do Windows 10 používame konto Microsoft, bez hesla alebo inej formy overenia totožnosti štandardne nepochodíme. Automatické prihlásenie, teda odstránenie požiadavky na zadanie hesla, sa dá vypnúť len okľukou. Pomerne nenáročne, cez nástroj netplwiz.

 • Cez ponuku Štart vyhľadajte a spustite nástroj netplwiz
 • Odčiarknite možnosť “Používatelia môžu na tomto počítači pracovať až po zadaní mena používateľa a hesla”.
 • Kliknite na tlačidlo “Použiť”.
 • Zadajte a potvrďte heslo ku svojmu kontu.
 • Pri zapínaní Windows 10 už nebude vyžadovať zadanie hesla k vášmu kontu.

Systém stále bude pýtať heslo po tom, čo sa prebudí z režimu spánku. Ak sa chcete zbaviť aj tejto požiadavky, tak v systémových nastaveniach (Win + I) prejdite do sekcie “Kontá -> Možnosti prihlásenia” a tu v ponuke “Vyžadovať prihlásenie” vyberte “Nikdy”.

Heslo bude naďalej potrebné zadať, keď konto uzamknete (Win + L) a opätovne sa budete chcieť prihlásiť. Síce sa to vtedy dá obísť tak, že PC dáte reštartovať, no nemusia sa uložiť rozpracované veci.

Ako zadávanie hesla pri prihlasovaní vypnúť vo Windows 10 s májovou aktualizáciou (Verzia 2004)?

Microsoft sa s príchodom veľkej májovej aktualizácie pre rok 2020 tak trochu snaží používateľov presunúť od používania klasického hesla k alternatívnym metódam – PIN kód, obrázkové heslo či biometria. Vylepšil preto možnosti funkcie Windows Hello, ktorá spravuje všetky prihlasovacie prvky.

V dôsledku nových úprav už zrušenie požiadavky na zadávanie hesla cez netplwiz nemusí byť také priamočiare ako to bolo doteraz. Zadávanie hesla pri používaní konta Microsoft sa stále dá zrušiť rovnakým spôsobom, akurát tu pribudol jeden krok navyše.

V systémových nastaveniach “Kontá -> Možnosti prihlásenia” je najskôr potrebné zrušiť používanie Windows Hello pre používateľské konto. Pokiaľ to nespravíte, tak sa vám pri otvorení nástroja netplwiz nezobrazí potrebná možnosť “Používatelia môžu na tomto počítači pracovať až po zadaní mena používateľa a hesla”. Proste by ste bez toho nemali ako odstrániť vyžadovanie hesla pri zapínaní Windows 10.

 • Cez systémové nastavenia vypnite používanie ochrany Windows Hello pre kontá Microsoft
 • Cez ponuku Štart vyhľadajte a spustite nástroj netplwiz
 • Odčiarknite možnosť “Používatelia môžu na tomto počítači pracovať až po zadaní mena používateľa a hesla”.
 • Kliknite na tlačidlo “Použiť”.
 • Zadajte a potvrďte heslo ku svojmu kontu.
 • Pri zapínaní Windows 10 už nebude vyžadovať zadanie hesla k vášmu kontu.

Májová aktualizácia teda situáciu komplikuje, no našťastie nie príliš. Akurát človek musí vedieť, čo je potrebné spraviť, aby sa dostal k hľadaným nastaveniam. Alternatívne vraj pomôže, ak pre dané konto odstránime všetky dodatočné možnosti prihlásenia a zostane len klasické heslo.

Opäť platí aj to, že ak chcete heslo opäť používať, tak stačí cez netplwiz pre dané konto začiarknuť možnosť “Používatelia môžu na tomto počítači pracovať až po zadaní mena používateľa a hesla”.

Vrátenie možnosti pre vypnutie hesla cez úpravu systémových registrov

Portál AskVG upozornil ešte na jednu možnosť ako sa dá do nástroja netplwiz vrátiť potrebná ponuka “Používatelia môžu na tomto počítači pracovať až po zadaní mena používateľa a hesla”.

Ide o drobnú úpravu systémových registrov, ktorá ma fungovať aj v prípade, že vypnutie ochrany Windows Hello nepomáha alebo v nastaveniach vôbec nie je dostupná. Táto možnosť by proste mala fungovať vtedy, ak všetko ostatné zlyhalo.

 • Cez klávesovú skratku Win + R alebo cez ponuku Štart spustíme nástroj regedit.
 • Ručne sa preklikáme alebo do adresného riadka zadáme cieľovú adresu.
 • HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\PasswordLess\Device
 • V prehľade na pravej strane by sa mala nachádzať položka DevicePasswordLessBuildVersion.
 • Dvojklikom ju otvoríme a do riadka “Value data” zadáme hodnotu 0.
 • Zmenu potvrdíme kliknutím na “OK”.
 • Hotovo.

Ak by aj po tejto úprave v nástroji netplwiz naďalej chýbala potrebná možnosť pre vypnutie hesla, tak počítač reštartujeme. Zmena by sa vtedy mala aplikovať a možnosť pribudne.

Vďaka za tip, Boem.

3 comments
 1. A čo mám robiť, keď to prvé zaškrtávacie okienko nemám. Čiže zadám netplwiz a naskočí mi hneď len zoznam používateľov. Ako viem postupovať vtedy?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať