Ako vo Windows 10 zapnúť zobrazovanie sekúnd v hodinách na paneli úloh?

Hodiny na paneli úloh v operačných systémoch Windows neukazujú sekundy. Pre niekoho ide o úplne zanedbateľnú vec, iní by chceli mať presnejší prehľad o aktuálnom čase, a preto by takúto možnosť celkom privítali.

Používateľom bohužiaľ nie je dostupné žiadne jednoduché nastavenie, ktoré by to umožnilo zapnúť. Ani po zväčšení samotného panela úloh nepochodíme, síce sa pri hodinách začne zobrazovať aktuálny deň, no stále tu budeme mať len hodiny a minúty.

V starších verziách Windows je na zobrazovanie sekúnd nutné siahnuť po aplikáciách tretích strán, ktoré hodiny rozšíria, no v prípade Windows 10 sa to dá dosiahnuť aj drobným zásahom do systémových registrov.

Pre úplnosť uvádzam, že stlačením na sekciu hodín v paneli úloh Windows 10 dôjde k vysunutiu rozhrania s kalendárom a presným časom, kde sú aj sekundy. No toto rozhranie sa zobrazí len na chvíľku a sekundy tak nemáte takpovediac neustále na očiach.

Ako pridať zobrazovanie sekúnd do hodín vo Windows 10?

Hoci ide len o drobný úkon, pri každej manipulácii so systémovými registrami sa odporúča veľká obozretnosť a pokiaľ je to možné, tak aj vytvorenie zálohy.

  • Cez ponuku Štart alebo nástroj Spustiť (Win + R) vyhľadajte a spustite “regedit”.
  • Do adresného panelu zadajte cieľovú adresu, prípadne sa tam preklikajte ručne.
  • Computer\HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced
  • Na zložku “Advanced” kliknite pravým tlačidlom myši.
  • Vyberte “New -> DWORD (32-bit) Value”, prípadne “Nový -> Hodnota DWORD (32-bitová)”. Podľa toho, či patríte k šťastlivcom s plne preloženým systémom.
  • Vytváranú hodnotu pomenujte “ShowSecondsInSystemClock”.
  • Po jej vytvorení ju otvorte a jej hodnotu “Value data” nastavte na “1”.
  • Potvrďte stlačením na “OK”.
  • Aby nové nastavenie vstúpilo do platnosti je ešte potrebné reštartovať počítač. Prípade sa odhláste a opäť prihláste alebo len cez Správcu úloh reštartujte proces “Prieskumník”.

Ak by ste sa po čase chceli vrátiť k pôvodnému stavu “hodiny:minúty”, tak stačí zmeniť hodnotu “ShowSecondsInSystemClock” na “0”. Aj v tomto prípade je potrebný reštart PC alebo procesu “Prieskumník”.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať