YouTube bez reklám: Aké sú možnosti pre nerušené pozeranie videí?

Reklamy na YouTube sa v ostatnej dobe tak trochu vymkli spod kontroly. Zobrazujú sa už snáď pred každým videom, počas jeho pozerania a niekedy ešte aj na jeho konci. Časy, kedy bola reklama na YouTube príležitostným javom sú dávno preč. Dnes sa to začína podobať na komerčné televízie.

Áno, pozretie reklamy alebo kliknutie na banner je spôsob ako môžete podporiť svojho obľúbeného tvorcu obsahu bez toho, aby vás to niečo stálo, no často to už zachádza za hranice tolerovateľného. Pri YouTube vám navyše nepomôže reklamná slepota, pretože nejde o jednoduchý banner ale o video, ktoré vybehne naplno a nedá sa preskočiť.

Nehovoriac o tom, že reklamný obsah začína byť v čoraz väčšej miere priamou súčasťou samotných videí. Či už ide o sponzorské segmenty alebo priamu propagácia produktu v rámci obsahu videa, tvorcovia majú svoje cestičky ako zarobiť na YouTube aj bez toho, aby ich diváci pozerali automatizovanú reklamu. V každom prípade, stále by ste mali zvážiť, či sa do blokovania reklamy pustiť alebo nie. Morálnu stránku veci tu však riešiť nejdem.

Berme to tak, že ste sa už rozhodli a hľadáte riešenie ako zablokovať reklamu na YouTube. Musím povedať, že ešte pred časom fungoval pomerne jednoduchý trik, kedy sa pridaním bodky do URL video načítalo bez reklám, no dnes to už nefunguje. Google zakročil a chybu rýchlo opravil.

Ak chcete odstrániť reklamy z YouTube videí, tak dnes máte prakticky len tradičné dve možnosti – rozšírenie na blokovanie reklamy alebo platené predplatné YouTube Premium. Teoreticky je tu ešte tretia možnosť, a tou je stiahnutie videa do počítača, no tá nie je až tak veľmi praktická, ak dlhodobo a hlavne online YouTube bez reklám.

AdBlock, Brave a rozšírenia na blokovanie reklamy

Úplnou klasikou ako odstrániť reklamy z YouTube rýchlo a jednoducho sú špecializované rozšírenia vytvorené na tento účel. Ide o takzvané blokovače reklám, známe skôr pod označením adblock.

Práve rozšírenie s prostým názvom “AdBlock” je vlastnej asi aj najznámejších a najrozšírenejším. Ďalším známym riešením je uBlock Origin alebo, ak hľadáte niečo pre smarfón s Androidom, tak YouTube Vanced.

Na pozeranie YouTube videí by som osobne odporučil webový prehliadač Brave. Je v ňom priamo integrovaný pokročilý adblock a nemusíte sa s ničím trápiť. Brave s reklamami zatočí automaticky.

Samozrejme, že tu nechýba možnosť blokovanie reklám plošne vypnúť alebo pridať výnimky pre určité weby, ktoré chcete podporovať naďalej. Rozhodnúť sa viete pre každú stránku. Tento prehliadač je dostupný pre počítače aj pre smartfóny.

Ak ste zarytým fanúšikom a používateľom webového prehliadača Chrome, tak pre YouTube bez reklám môže byť dobrou voľbou doplnok vytvorený špeciálne za týmto účelom. Ide o blokovač reklám, takzvaný AdBlock, ktorý však reklamy blokuje len čisto na YouTube.

To znamená, že tradičná reklama na ostatných webových stránkach sa bude zobrazovať naďalej a svoje obľúbené weby ta môžete podporovať aj bez toho, aby ste museli vytvárať výnimky.

Spomínaný doplnok sa volá príznačne “Adblock pre Youtube”. Stačí ho nainštalovať a reklama na YouTube bude minulosťou. Z mojich skúseností môžem povedať, že to funguje veľmi dobre, akurát nie úplne nepozorovane. Na mysli mám to, že v momente, kedy má nabehnúť reklama na YouTube dochádza ku krátkemu asi sekundovému prebliknutiu.

YouTube sa totiž pokúsi reklamu prehrať, no doplnok tomu zabráni a vráti sa naspäť k pôvodnému videu, čo sa ale prejaví krátkym prerušením. Nejde však o nič extrémne a sekundové prerušenie prehrávania je stále lepšie, než pozretie dvoch 15-sekundových reklám, ktoré sa nedajú preskočiť…

YouTube bez reklám
Brave, prehliadač so zabudovaným blokovaním reklám

YouTube Premium

Ak sa nechcete spoliehať na rozšírenia a hľadáte oficiálnu možnosť ako sledovať YouTube bez reklamy, tak tým je platené predplatné YouTube Premium, ktoré stojí 7,19€ mesačne. Za to, že budete pozerať videá bez reklamy to nie je práve najmenej, no YouTube k tomu pridáva ešte niekoľko ďalších vecí.

Ide hlavne o možnosť pozerania videí pri používaní iných aplikácií alebo pri zamknutej obrazovke, čo je užitočné pre smartfóny. K tomu sa pridáva jednoduchá možnosť pre sťahovanie YouTube videí oficiálnou cestou. No a ešte je v tom aj prístup k hudobnej knižnici YouTube Music Premium a k vybranému obsahu z produkcie YouTube Originals.

Cena YouTube Premium je nastavená tak ako je a každý si musí zvážiť, či sa mu ju oplatí hradiť každý mesiac. Treba však povedať, že dostupné je aj bezplatné skúšobné obdobie 1 mesiac. To je dostatočne dlhá doba, na to by ste si predplatné naplno vyskúšali a mohli sa náležite rozhodnúť, či si ho budete platiť alebo nie.

Dostupná je dokonca aj študentská zľava, kedy cena YouTube Premium klesá na 4,19€ mesačne. Ďalšou možnosťou je rodinné predplatné, kedy prístup získa až 5 členov rodiny a hradí sa len 10,99€ mesačne. Ak takpovediac chcete mať čisté svedomie, no súčasne mať aj YouTube bez reklamy, tak riešením bude YouTube Premium.

YouTube bez reklám
YouTube Premium, to je YouTube bez reklám, no stále s podporou platformy

YouTube Premium Lite

Je možné, že čoskoro bude dostupné aj lacnejšie predplatné s názvom YouTube Premium Lite. Google chce celkom prirodzene získať čo najviac platiacich zákazníkov a jednou z ciest by mala byť práve odľahčená verzia predplatného YouTube Premium.

V skratke ide o to, že platíte podstatne menej, no získate toho menej. V prípade YouTube Premium Lite sa zbavíte reklám, ostatné možnosti ako je napríklad sťahovanie obsahu už nezískate. Zbavíte sa teda len otravných reklám. Nič viac, nič menej.

Google začal odľahčené predplatné v Európe testovať v auguste 2021. Zatiaľ nie je známe, kedy presne bude dostupné v riadnej forme. Testovanie prebiehalo v siedmich krajinách, Slovensko medzi nimi nebolo. Je otázne, či u nás nakoniec bude dostupné.

V každom prípade, cenovo dostupnejšia možnosť ako ako odstrániť reklamy z YouTube videí bez pochybných trikov alebo inštalácie rozšírení by určite našla svojich priaznivcov.

8 comments
 1. Prajem dobrý deň.
  Od včera sa márne pokúšam zrušiť režim: YouTube bez reklám, Koniec 1 mes. skúšobného od 31.3.23, potom 7,19€/mes. Neviem nájsť možnosť zrušenia tohoto režimu, ktoré v texte spomínate ako samozrejmé. Žiadam o jeho zrušenie pred koncom skúšobnej doby, alebo radu, kde to mám urobiť.

   1. Po mnohých pokusoch sa mi nedarí zrušiť členstvo a netuším, kde môžem robiť chybu. Podla Vášho pokynu sa nastavím na doporučovanú stránku. Tam sa dočítam jasné inštrukcie:
    Zrušenie plateného členstva
    Prejdite na youtube.com/paid_memberships.
    Kliknite na Spravovať členstvo.​
    Kliknite na Deaktivovať.
    Členstvo zrušte kliknutím na Pokračovať.
    Vyberte dôvod zrušenia členstva a potom kliknite na Ďalej.
    Kliknite na Áno, zrušiť.
    Inštrukcia vyzerá nádejne, až do chvíle, kým sa nedostanem na doporučovanú stránku:
    https://www.youtube.com/paid_memberships.
    Prešiel som všetky voľby, ktoré stránka ponúka, ale ani jednu voľbu, ktoré sú uvedené v inštrukciách som nenašiel. Neviem tiež akú webovú stránku by som mal zadať po zadaní mena a e-mailu?
    Viete poradiť ako sa dostať na stánku, kde nájdem doporučované voľby:
    Kliknite na Spravovať členstvo.​
    Kliknite na Deaktivovať.
    Členstvo zrušte kliknutím na Pokračovať.
    Vyberte dôvod zrušenia členstva a potom kliknite na Ďalej.
    Kliknite na Áno, zrušiť.

   2. Potrebujem radu, že keď splním inštrukciu: “Prejdite na youtube.com/paid_memberships”, objaví sa strana, na ktorej neviem nájsť ani jednu z doporučovaných volieb:
    Kliknite na Spravovať členstvo.​
    Kliknite na Deaktivovať.
    Členstvo zrušte kliknutím na Pokračovať.
    Vyberte dôvod zrušenia členstva a potom kliknite na Ďalej.
    Kliknite na Áno, zrušiť.
    Poraďte, prosím, alebo najlepšie, urobte to za mňa.
    Edgar Hoffmann
    edgar.hoffmann@gmail.com

    1. Ak tomu teda rozumiem správne, tak po prechode na stránku https://www.youtube.com/paid_memberships tam nevidíte možnosť pre zrušenie predplatného. Ste ale prihlásený v správnom účte? V tom, ktorý ma aktívne toto predplatné? Ikonka profilu je taká okrúhla v pravom hornom rohu. Na tú kliknite a pozrite sa, v akom účte aktuálne ste. Neviem, prečo inak by sa ponuka nezobrazovala.

     1. Alebo tam, kde využívate toto YouTube Premium, otvorte YouTube (web alebo aplikáciu) kliknite vpravo hore na ikonu profilu. Z ponuky možností (menu) kliknite na Nákupy a členstvá.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať