Ako z Windows 10 odstrániť navrhované aplikácie a veci ako Candy Crush?

Windows 10 pri štandardnom nastavení zvykne v ponuke Štart zobrazovať návrhy či odporúčania na inštaláciu rôznych aplikácií z ponuky obchodu Microsoft Store.

Hoci základná teória hovorí o tom, že tieto navrhované aplikácie by pre používateľa mohli byť užitočné, v praxi ide skôr o otravnú reklamu. Návrhy sa síce zvyknú zobrazovať pomerne sporadicky, no už ich občasná prítomnosť je otravná.

A aby toho nebolo málo, Windows 10 automaticky nainštaluje aj aplikácie tipu Candy Crush Friends, ktoré sú prakticky pribalené k operačnému systému. 

Pre drvivú väčšinu používateľov ide o úplné zbytočnosti. Akurát tak zaberajú miesto na disku a priestor v ponuke Štart. Dobrou správou je, že obidvoch spomínaných neduhov sa dá zbaviť. Ako návrhov v ponuke Štart, tak aj pribalených aplikácií a hier.

Ako z ponuky Štart odstrániť návrhy aplikácií?

Najskôr ta jednoduchšia časť. Zobrazovaných návrhov s tipmi na rôzne aplikácie sa dá zbaviť veľmi jednoducho prepnutím jedného nastavenia.

  • Otvoríme si systémové nastavenia (Win + I).
  • Klikneme na ponuku “Prispôsobenie”.
  • Zvolíme sekciu “Štart”.
  • V prehľadne dostupných nastavení nájdeme “Príležitostne zobrazovať návrhy v ponuke Štart”.
  • Prepínač pri tomto nastavení prepneme do polohy “Vypnuté”.
  • Hotovo.

Ako z Windows 10 odstrániť pribalené aplikácie?

Odstránenie predinštalovaných aplikácií ako je Candy Crush Friends, Fitbit Coach či čokoľvek iné, je potrebné vykonať ručne. To znamená, že v ponuke Štart pravým tlačidlom myši klikneme na neželanú aplikáciu a zvolíme možnosť “Odinštalovať”.

Prípadne, ak len chceme odstrániť jej ikonu z ponuky Štart, tak klikneme na “Zrušiť pripnutie na Štart”. Po tejto možnosť budeme musieť siahnuť aj pri pripnutých odkazoch na aplikácie. Tie totiž nie sú v systéme nainštalované a po ich otvorení akurát tak budeme presmerovaní do obchodu Microsoft Store.

Uspejeme aj v klasickej sekcii “Aplikácie a súčasti”, ktorá sa nachádza v systémových nastaveniach. Predinštalované aplikácie typu Candy Crush normálne nájdeme v zozname. Môžeme ich teda odinštalovať ako akúkoľvek inú aplikáciu.

Spomínané duo v zastúpení pribalené aplikácie a návrhy v ponuke Štart predstavujú len vrchol ľadovca. Windows 10 je prešpikovaný rôznymi menej i viac nápadnými reklamnými prvkami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať