Reklamy vo Windows 10. Hoci tu nie sú prítomné v klasickej forme, napriek tomu pri práci vo svojom systéme môžete naraziť na nejaký ten reklamný prvok.
Nejaké to odporúčanie na takú alebo onakú aplikáciu, ktorú si máte stiahnuť. Veď si len stačí otvoriť ponuku Štart a nájdete tu Candy Crush či odkaz na stiahnutie Minecraftu.
Inde sa zase zobrazí občasný tip na Office 365. Veci, ktoré by vraj mali používateľovi pomáhať. Ja to považujem za reklamu vo Windows 10 a pokiaľ môžem, tak sa to vždy zbavím.
Nejedná sa o žiadne extrémne komplikované zásahy, no ak svoj Windows 10 chcete zbaviť reklám, tak proste musíte vedieť, kde hľadať správne nastavenia. Samozrejme, že nemusíte vypínať úplne všetko, to čo považujete za užitočné si nechajte.
Návrhy a aplikácie v ponuke Štart
Začnime ponukou Štart, pretože tú používame pomerne často a šanca, že narazíme na nejaký reklamný prvok sú preto najvyššie. Systém tu zobrazuje odporúčania na aplikácie, ktoré by sa používateľovi mohli hodiť. Osobne má skôr pocit, že ide o návrhy na aplikácie, ktorých tvorcovia uzatvorili obchodnú dohodu. Preto sa ich chcem zbaviť.
- Otvoríme si systémové nastavenia (Win +I).
- Prejdeme do sekcie “Prispôsobenie -> Štart”.
- Nájdeme prepínač “Príležitostne zobrazovať návrhy v ponuke Štart”.
- Prepneme ho do polohy vypnuté.
Za určitý typ reklamy vo Windows 10 považujem aj predinštalované aplikácie typu Candy Crush Friends či Microsoft Solitaire Collection, ako aj na odkazy na stiahnutie ďalšieho obsahu.
Teda veci, ktoré sú pripnuté v ponuke Štart, no pre mňa tu nemajú žiadnu pridanú hodnotu. Pripnuté chcem mať veci, ku ktorým pristupujem často, a to Candy Crush skutočne nie je.
- Pravým tlačidlom myši klikneme na dlaždicu aplikácie, ktorej sa chceme zbaviť.
- Zvolíme možnosť “Odinštalovať”.
- Prípadne, ak ju chceme odstrániť len z ponuky Štart, tak zvolíme “Zrušiť pripnutie na Štart”.
Dodám ešte, že niekomu môžu prekážať takzvané “živé dlaždice” pripnutých aplikácií, ktoré sa neustále aktualizujú. Vtedy na ne stačí kliknúť pravým tlačidlom myši a zvoliť možnosť “Ďalšie -> Vypnúť dynamickú dlaždicu”. To len pre doplnenie, keď už robíme tie poriadky v Štarte.
Obrazovka s upozornením na novinky a tipy v upozorneniach
Keď už sa motáme v tých systémových nastaveniach, tak rovno môžeme vypnúť veľkú obrazovku s novinkami, ktorá sa zobrazuje po nainštalovaní aktualizácií, ale sporadicky aj po bežnom reštartovaní. Zabijeme rovno dve muchy jednou ranou, pretože v tej istej sekcii vypneme aj zobrazovanie tipov a odporúčaní cez systémové upozornenia – tie, čo sa zobrazujú v pravom rohu obrazovky.
- V systémových nastaveniach prejdeme do sekcie “Systém -> Oznámenia a akcie”.
- Pod nadpisom “Oznámenia” nájdeme a vypneme “Zobraziť úvodnú obrazovku Windowsu po aktualizáciách…”, ako aj “Zobrazovať tipy, triky a návrhy pri používaní Windowsu”.
Vypnutie cielených reklám vo Windows 10
V aplikáciách a hrách z ponuky Microsoft Store sa bežne zobrazujú reklamy. Aby zvýšili svoje šance pre dobre mierený zásah, využívajú niečo, čo sa nazýva “reklamná identifikácia” alebo “reklamné ID”. Stručne povedané, ide o nástroj, ktorý umožňuje na konkrétnom zariadení zobrazovať prispôsobené reklamy.
Tým sa zvyšuje pravdepodobnosť, že používateľovi bude zobrazené reklama, ktoré ho osloví a po aplikácii či službe aj reálne siahne. Prakticky ide o rovnaký princíp ako internetová reklama, akurát sa využíva priamo v aplikáciách. Z toho, čo uvádza Microsoft, by sa táto vec mala týkať reklám v aplikáciách a hrách, no ja som trošku paranoidný, a pre každý prípad to proste vypínam. Človek nikdy nevie…
“Windows generuje jedinečnú reklamnú identifikáciu pre každého používateľa používajúceho zariadenie, ktorú môžu vývojári aplikácií a reklamné siete použiť na vlastné účely vrátane poskytovania relevantnejšej reklamy v aplikáciách. Po zapnutí reklamnej identifikácie budú mať k nej aplikácie prístup a budú ju môcť používať veľmi podobne, ako môžu webové lokality získať prístup k jednoznačnému identifikátoru uloženému v súbore cookie a používať ho.”
- Otvoríme si systémové nastavenia (Win + I).
- Prejdeme do sekcie “Ochrana osobných údajov”.
- Malo by ísť hneď o prvú položku v sekcii “Všeobecné”.
- Keď už sme tu, tak ja vypínam aj sledovanie spúšťania aplikácií a zobrazovanie navrhovaného obsahu v nastaveniach.
Tipy na Obrazovke uzamknutia
Nejaké tie dobre mienené odporúčania sa môžu zobrazovať aj na Obrazovke uzamknutia. V momente, kedy vám začnú prekážať s nimi môžete rýchlo zatočiť.
- Otvoríme systémové nastavenia (Win + I).
- Klikneme na možnosť “Prispôsobenie”.
- Vyberieme možnosť “Obrazovka uzamknutia”.
- Ak pre zobrazovanie pozadia používame možnosti “Obrázok” alebo “Prezentácia”, tak vypneme “Zobrazovanie faktov, tipov, trikov a ďalších informácií na obrazovke uzamknutia”.
O niečo horšie je to v prípade, ak používate funkciu “Windows Novinky”, ktorá pravidelne sťahuje nové pozadia zo služby Bing, vďaka čomu obrazovka uzamknutia dostáva každý deň nový nádych. Klasický prepínač pre vypnutie tipov by sme hľadali márne. Na pomoc vtedy prichádza nástroj “Local Group Policy Editor”, kvôli čomu je táto metóda použiteľná len v prípade Windows 10 Pro.
- Cez ponuku Štart alebo nástroj Spustiť (Win + R) nájdeme a spustíme “gpedit.msc“.
- Spustí sa nám “Local Group Policy Editor”. Upozorňujem, že z nejakého dôvodu vo Windows 10 využíva kombináciu angličtiny a slovenčiny.
- Cesta k hľadanej možnosti preto vyzerá nasledovne “Konfigurácia počítača -> Administrative templates -> Windows Components -> Cloud Content -> Do not show Windows Tips”.
- Slovenský ekvivalent by vyzeral asi približne takto: “Konfigurácia počítača -> Šablóny pre správu -> Súčasti Windows -> Cloudový obsah -> Nezobrazovať tipy vo Windows”.
- Dvojitým kliknutím myšou otvoríme “Do not show Windows Tips“.
- Zvolíme možnosť “Enabled/Povoliť”.
- Potvrdíme stlačením na “OK”.
Reklamy v Prieskumníkovi
Microsoft v roku 2017 začal s experimentom, ktorý nahneval nejedného používateľa Windows 10. Priamo v Prieskumníkovi začal zobrazovať reklamný banner na platenú verziu úložiska OneDrive. Vyzeralo to takto:
Preto odvtedy vždy preventívne vypínam možnosť pre zobrazovanie podobných prvkov v Prieskumníkovi. Microsoft tuším od tejto formy odporúčaní upustil, no osobne nemám záujem riskovať.
- Otvoríme si Prieskumníka (Win + E).
- V hornom menu klikneme na sekciu “Zobraziť” a vyberieme “Možnosti”.
- Zobrazí sa nám okno “Možnosti priečinka”, kde prejdeme do záložky “Zobrazenie”.
- V ponuke nájdeme možnosť “Zobraziť oznámenia poskytovateľa synchronizácie”.
- Odškrtneme ju.
Odporúčania v rozhraní Zdieľať
Vo Windows 10 je niekedy od čias aktualizácie Creators Update (rok 2017) prítomná sekcia pre uľahčené zdieľanie súborov. Dostanete sa k nej tak, že na súbor kliknete pravým tlačidlom myši a zvolíte “Zdieľať”.
Veľkej popularite sa asi neteší, no ak by ste náhodou patrili k používateľom a chceli by ste sa zbaviť odporúčaní, ktoré sa zobrazujú v jej rozhraní, tak to viete spraviť jednoducho. V okne kliknite pravým tlačidlom myši a stlačením odčiarknite “Zobrazovať tipy aplikácií”.
Reklamy vo Windows 10
Ako som spomínal v úvode, len v časti z popísaných prípadov ide o veci, ktoré by bolo možné označiť za tradičnú reklamu. Microsoft tieto prvky využíva na to, aby sa pokúsil používateľov Windows 10 dostať k svojim plateným službám ako OneDrive či Office 365.
Svoj najnovší operačný systém využíva aj ako zázemie pre propagáciu produktov tretích strán – Candy Crush či Netflix. Pri tom, koľko ľudí dnes Windows 10 používa, má veľké šance, že niekoho skôr či neskôr uloví. Novému obchodnému modelu som sa stručne venoval v článku “Ako je možné, že Windows 10 je stále zadarmo?”.