Windows 11 cena: Koľko vlastne stojí licencia nového systému?

Operačný systém Windows 11 bol oficiálne vydaný 5. októbra 2021, odkedy si pozvoľna získava nových používateľov. O novinke sa toho vie už skutočne veľa, jednak z praktických skúsenosti, ako aj kvôli tomu, že v mnohých ohľadoch funguje obdobe ako Windows 11. Napriek tomu sa momentálne dá len veľmi ťažko dopátrať k odpovedi na otázku “Koľko stojí Windows 11?”.

Aká je cena Windows 11? Jednoduchá otázka, ktorá má komplikovanú odpoveď. Respektíve, otázka, ktorá v praxi nemá jednu odpoveď. Rovnako ako tomu je v prípade Windows 10, aj pri “jedenástke” sa cena môže poriadne líšiť a závisí od viacerých faktorov. Začnime preto pekne poporiadku.

Koľko stojí Windows 11? Oficiálne rovnako ako Windows 10

Dopátrať sa k presnému cenníku pre licencie Windows 11 zatiaľ nie je vôbec ľahká úloha. Odpoveď však prináša oficiálny obchod Microsoft Store, kde sa dozvieme, že plnohodnotná licencia pre Windows 11 stojí presne toľko ako v prípade predchodcu tohto systému – licencia Windows 11 Home stojí 145€, a pri edícii Windows 11 Pro sa pozeráme na 259€.

Také sú ceny, ku ktorým sa dá dopátrať cez Microsoft Store a musím povedať, že to má celkom logiku. Microsoft používateľom ponúka bezplatný prechod z Windows 10 na Windows 11, a to bez časového obmedzenia, preto mi dáva zmysel, že obidva systému budú v prípade tradičnej licencie stáť rovnako.

Základ vychádzajúci z nákupu elektrických licencií cez Microsoft Store teda poznáme. Poďme kúsok ďalej.

Cena Windows 11

Windows 11 úplne zadarmo

V ďalšej rovine sa pozeráme na situáciu, kedy je cena Windows 11 úplne nulová. Tu v praxi existujú dva prípady – bezplatná inovácia z Windows 10 alebo používanie neaktivovaného systému.

Windows 11 je zadarmo ponúkaný vo forme upgradu z Windows 10. Na nový systém môžu prejsť všetci používatelia s plne aktivovaným Windows 10, v prípade, že ich zariadenie spĺňa hardvérové požiadavky.

Okrem toho je nový systém možné používať úplne zadarmo. Jednoducho ho neaktivujete. Pri inštalácii nezadáte produktový kľúč a ručne si zvolíte edíciu. Opäť musím povedať, že to funguje úplne rovnako ako pri Windows 10. To znamená, že treba počítať s určitými obmedzeniami – vodoznak a zablokované nastavenia pre prispôsobenie vzhľadu systému.

Ešte je tu aj situácia, že Windows 11 zadarmo získate pri kúpe nového zariadenia. To ale nie je tak celkom pravda, pretože je to, minimálne čiastočne, zohľadnené v predajnej cene samotného zariadenia. Z pohľadu koncového zákazníka to ale bude asi jedno.

Využitie starších licencií

Ďalšou možnosťou ako Windows 11 získať za pár eur, prípadne aj zadarmo, je využitie licencií zo starších systémov – Windows 7, Windows 8 a Windows 10. Tie je možné zadať priamo počas inštalácie alebo pre dodatočné aktivovanie nového systému.

Ak sa vám niekde váľa produktový kľúč pre Windows 8, môžete ho využiť aj na aktivovanie Windows 11, a vtedy to máte zadarmo. Druhou možnosťou je zakúpenie staršieho kľúča. Nakoľko ide o staršie systémy, ich cena sa zvykne pohybovať poriadne nízko, a to otvára dvere pre lacné nadobudnutie Windows 11.

Trhový mechanizmus v praxi = lacné licencie pre Windows 11

Na záver je cena Windows 11 ovplyvňovaná klasickým trhovým mechanizmom. E-shopy sa sa snažia ponúkať čo najnižšie ceny, licencie pre operačné systémy sa dajú zakúpiť vo veľkom objeme a máme tu aj takzvaný predaj druhotných licencií. Podrobne som to rozoberal v článku o cene Windows 10, a ako som už viackrát spomínal, aj pri “jedenástke” to funguje rovnako.

V čase písania tohto textu sa to ešte len rozbiehalo, pretože Windows 11 je oficiálne vydaný len pár dní. Všetko však naznačuje tomu, že o niekoľko mesiacov sa to poriadne rozbehne a licenciu kúpite už niekde od 10€. Minimálne sa za túto cenu dá kúpiť licencia pre Windows 10 a použiť môžete tú. Cena Windows 11 je jednoducho poriadne variabilná.

Napríklad v Alze sa už teraz dá kúpiť Microsoft Windows 11 Home SK za 132€ a Microsoft Windows 11 Pro SK za 175€. A to je len začiatok… Postupom času sa pridajú ďalšie a ďalšie e-shopy, často aj pochybnejšieho charakteru, a cena klesne rapídne dole.

Windows 11 cena
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať