Cena Windows 10

Cena Windows 10? Tá je relatívna. Nič, 10€ alebo až 145€

Vždy keď sa ma niekto spýta aká je cena Windows 10, musím mu odpovedať, že je to relatívne. Nie, že by som sa vyžíval v takýchto nekonkrétnych odpovediach, ono to bohužiaľ, v prípade ceny Windows 10 je jednoducho tak. Najnovší operačný systém z dielne Microsoftu je v tomto ohľade fenoménom.

Priepastný rozdiel v cene je spôsobený tým, že existuje viacero možností ako ho nadobudnúť. Na problematiku sa pozrieme z pohľadu bežného domáceho používateľa, pretože vo firemnom prostrední je situácia ešte komplikovanejšia. Minimálne v jednom z prípadov by to vyžadovalo názor právnika. Možno aj dvoch.

Zadarmo pri používaní bez licencie

Keď uvádzam, že Windows 10 považujem za fenomén, myslím to úplne vážne. Asi vôbec prvýkrát v histórii operačných systémov od Microsoftu sa totiž dá používať úplne zadarmo, a to aj na čerstvo poskladanom počítači. Stiahnuť sa dá priamo z oficiálnej stránky Microsoftu a použiteľný je bez zadania produktového čísla a bez aktivácie.

Má to však svoje drobné úskalia. Celým používaním vás sprevádza vodoznak “Aktivujte systém Windows” a vzhľad systému si cez nastavenia “Prispôsobenie” neupravíte, no v praxi ide len o drobnú daň za to, že WIndows 10 používate úplne zadarmo.

TIP: Windows 10 zadarmo – Používať sa dá aj bez licencie
TIP: Ako aktivovať Windows 10?

Zadarmo pri inovácii z Windows 7/8.1

Keď Windows 10 v roku 2015 prišiel na trh, Microsoft vyrukoval s atraktívnou kampaňou, ktorá mu mala pomôcť v krátkom čase nadobudnúť milióny používateľov. Počas prvého roka od vydania bol systém formou inovácie zadarmo dostupný pre všetkých majiteľov legálnych verzií systémov Windows 7 a Windows 8. Aspoň tak kampaň znela oficiálne. V skutočnosti to bolo trošku inak.

Ono sa aj po rokoch ukazuje, že bezplatný prechod zo starších systémov je stále fungujúcou možnosťou. A nie úplne neznámou, práve naopak. Nakoniec to dospelo do štádia, kedy ju, po neúnavných dopytoch zo strany médií, odobril aj samotný Microsoft.

Dôvodov prečo je to tak je hneď niekoľko, no v základe ide o to, že vysoké čísla používateľov sú dôležitejšie než čokoľvek iné. V Redmonde fičia už na úplne inom obchodnom modely než pred rokmi. Snáď to tak bude fungovať aj naďalej, teraz, keď už Windows 10 má na konte vysnívanú miliardu aktívnych zariadení.

TIP: Bezplatný prechod na Windows 10 je v hre aj roky po oficiálnom ukončení
TIP: Ako je možné, že Windows 10 je stále zadarmo?
TIP: Bezplatný prechod na Windows 10 funguje aj kvôli „posadnutosti číslami“

10€ pri nákupe z pochybných e-shopov

Na slovenských weboch sa dá naraziť na kopu inzercie, v rámci ktorej je Windows 10 ponúkaný za priam absurdné ceny. Niekde v rozmedzí 9 až 15€, niekedy trochu menej, niekedy trochu viac. Stále až podozrivo nízka cena.

Hoci Microsoft tieto ponuky označuje za nelegetímne, osobné skúsenosti nejedného zákazníka vás budú presviedčať o opaku. Celé je to trošku taká malá lotéria.

Z toho, čo som mal možnosť zistiť, s takýmito ponukami je spojených niekoľko otáznikov a možných rizík.

  • Často ide o kľúče, ktoré boli zo strany Microsoftu predané v rámci multilicencie veľkým podnikom, tie ich nevyužívali, a tak ich takpovediac posunuli ďalej. Podobne môžu pochádzať aj z ponuky pre školy, vzdelávacie organizácie alebo vývojárov. Problémom je to, že Microsoft oficiálne neumožňuje ďalší predaj licencií, ktoré boli súčasťou takýchto dohôd. Ak identifikuje, že došlo k neoprávnenému predaju, platnosť kľúča môže zrušiť a vám zostane neaktivovaný systém.
  • Pokiaľ sa pozeráme na cenový rozdiel v desiatkach € a hýbeme sa v solídnom e-shope, je tu veľká pravdepodobnosť , že licencia bola legálne zakúpená na inom trhu, kde sa oficiálna cena Windows 10 pohybuje nižšie, než u nás.
  • Ísť môže aj o klasický predaj legálne získanej licencie, pokojne aj OEM typu, ktorú pôvodný majiteľ nevyužíva, a tak ju za pár € posúva ďalej. To je úplne v poriadku, za predpokladu, že softvér s danou licenciou na svojich zariadeniach už skutočne nepoužíva. Predaj OEM licencie je na území Európskej únie legálny. K tejto skutočnosti sme sa dopracovali po niekoľkých súdnych sporoch, až kým Európsky súdny dvor konečne neurobil poriadky.
  • Možným rizikom je to, že licencie mohli byť zakúpené cez ukradnuté kreditné karty a následne ponúknuté ďalej. Ako koncový zákazník niektorého e-shopu však nemáte možnosť ako zistiť pôvod predávaných kľúčov, preto sa takýto predaj pohybuje v “šedej zóne”. Neviem ako sa na to pozerá právo, no keďže sa žiaden e-shop nebude chváliť tým, že predáva kradnutý tovar, tak aj zákazníka uvádza do omylu.
  • Ďalšie riziko súvisí so samotným predajom a povesťou daného obchodu. Jednoducho povedané, stať sa vám môže to, že zaplatíte, no žiaden kľúč vám nebude doručený. Prípadne ako spomínam vyššie, síce dorazí, no Microsoft ho medzičasom deaktivuje. Z toho, čo som sa dočítal, k takýmto prípadom nedochádza príliš často. Niekedy to navyše vôbec nemusí robiť ručne. Niektoré typy licencií však majú limitovaný počet možných aktivácií – napríklad 10. Stať sa môže to, že e-shop ich predáva vo veľkom a vy sa stanete 11. klientom.

Kúpa extrémne lacných licenčných kľúčov so sebou nesie drobné riziká, no prosperuje práve vďaka tomu, že malú šancu na sklamanie vyvažuje extrémne pravdepodobnou možnosťou zisku. Inak povedané, riskujete 10€, no ušetriť môžete niekoľkonásobne viac. To, že by vás za takúto kúpu išiel niekto nejakým spôsobom stíhať, je nemysliteľné. Takže najhoršie čo sa vám vlastne môže stať je to, že prídete o tých pár €.

Niektoré z e-shopov však majú “ochranu zákazníka”, kedy si za malý doplatok kúpite garanciu výmeny kľúča alebo vrátenia peňazí, ak by náhodou došlo k problémom. Z etického pohľadu celé tieto nákupy samozrejme pokrivkávajú a každý si musí zvážiť, či mu to stojí za to…

Cena Windows 10

Oficiálna cena? 145€!

K tej, ktorá by mala byť prvou sa dostávame ako k poslednej. Pekný paradox. Ak by ste prišli do oficiálneho obchodu Microsoft Store a vyhľadali si Windows 10 Home, zistíte, že cena je tu stanovená na 145€. Po predošlých možnostiach, to veru nie je málo.

Stačí však prejsť do bežného, etablovaného, e-shopu a zrazu sa táto cena zníži. Napríklad u zeleného mimozemšťana sa pohybuje okolo 100€, v závislosti od toho, či trafíte akciu alebo nie. Spravidla však na akciu častejšie narazíte, než ju miniete. Bez akcie sa hýbeme niekde okolo 120€, čo je opäť o dosť menej, než oficiálna cena.

Za rozdielom medzi oficiálnou tabuľkovou cenou a tou z veľkých e-shopov asi treba hľadať obchodné dohody, stojace v pozadí. Aj veľké firmy, ktoré prejavia záujem o tisícky licencií dostávajú omnoho lepšie ceny, než bežný jednotlivec, ktorý chce mať od všetkých pokoj a systém používať bez otravného vodoznaku.

Pre úplnosť dodám, že cena Windows 10 Pro je v oficiálnom obchode Microsoft Store stanovená na 259€.

Cena Windows 10

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať