Windows 10 podpora

Kedy končí podpora pre Windows 10? Čo to bude znamenať?

V súvislosti s vydaním Windows 11 sa začala objavovať otázka, či príchod nového systému signalizuje nadchádzajúci koniec pre Windows 10. Veď vyšiel úplne nový systém, tak to predsa musí znamenať, že Microsoft dá tomu predošlému už čoskoro zbohom… Nie je celkom to tak.

Prechod na Windows 11 sa nateraz nachádza v úplne dobrovoľnej rovine a minimálne v najbližších rokoch by to tak malo aj zostať. Vôbec sa do toho nemusíte púšťať a bez obáv môžete zostať pri používaní Windows 10.

Hoci sa na trh postupne začínajú dostávať notebooky s Windows 11 a ponuka na inováciu s postupom času začne prichádzať na čoraz väčší okruh zariadení, pre používateľov Windows 10 sa zatiaľ vôbec nič nemení. Naďalej platí to, že podpora pre Windows 10 končí 14. októbra 2025.

Až do tohto dátumu budú vydávané pravidelné opravné aktualizácie, dočkáme sa vylepšení a poskytovaná bude aj bežná technická pomoc zo strany Microsoftu. Nejde pritom o žiadne prekvapenie. Už pri príchode na trh bolo oznámené, že pre Windows 10 platí 10-ročný životný cyklus.

O ukončení technickej podpory k 14. októbru 2025 sa vie už veľmi dlho, akurát sa tomu doteraz nevenovala prakticky žiadna zvýšená pozornosť. Zmenilo sa to až po oficiálnom predstavení Windows 11, nakoľko novú verziu Windows takmer nikto reálne neočakával. Ľudí to náhle vytrhlo z letargie.

Windows 10 podpora

Čo sa stane, keď skončí podpora pre Windows 10?

Treba povedať, že samotné ukončenie podpory pre Windows 10 nemusí pre používateľov nevyhnutne znamenať žiaden veľký problém. Zatiaľ nevieme, čo presne to bude znamenať v praxi. Možných scenárov je niekoľko.

Vo všeobecnosti sa pod ukončením podpory pre Windows skrýva to, že pre systém prestanú vychádzať opravné a bezpečnostné aktualizácia, ako aj to, že technická podpora Microsoftu oficiálne prestane používateľom poskytovať pomoc. Výrobcovia niektorých programov prestanú vydávať nové verzie, no inak sa nič viac nezmení. Operačný systém sa dá bez väčších obmedzení používať aj po ukončení podpory – ikonickým príkladom je Windows 7.

V prípade, že by pri takomto systéme zostala zachovaná veľká používateľská základňa, do hry môže vstúpiť aj dodatočné predĺženie oficiálnej podpory. Rovnako tak sa ale v prípade Windows 10 môže stať, že po 14. októbri 2025 Microsoft začne tlačiť na to, aby používatelia v čo najväčšej miere prešli na Windows 11. Otázne je, či by takýto prípad zohľadnil majiteľov zariadení, ktoré nespĺňajú minimálne technické požiadavky.

Ako teda vidíme, s súvislosti s koncom podpory pre Windows 10 sa zatiaľ pozeráme na viacero neznámych. Aby som to zhrnul, po ukončení podpory budú stopnuté aktualizácie a prichádzať nebudú ani žiadne nové funkcie či vylepšenia.

Samotný operačný systém ako taký by mal zostať plne použiteľný. Akurát je tu riziko, že vývojári mu vo svojich produktov postupne prestanú venovať pozornosť – tento prístup však môže byť do veľkej miery ovplyvnený tým, koľko používateľov sa bude desiatky naďalej držať. Aktuálne Windows 10 používa niečo cez miliardu zariadení, takže aj v prípade, že by na Windows 11 neprešlo len 20%, stále by to bola používateľská základňa s veľkosťou 200 miliónov používateľov.

Pravdepodobný scenár

Vo všeobecnosti sa očakáva, že Microsoft po ukončení podpory pre Windows 10 používateľov nebude aktívne nútiť k tomu, aby prešli na jedenástky. Do istej miery sa to opiera o skutočnosť, že nový systém prichádza so zvýšenými hardvérovými požiadavkami, kvôli ktorým ho inak výkonné a plne funkčné zariadenia nemôžu používať. Určite však pristúpi minimálne k tomu, že nový systém bude dôrazne odporúčať, kvôli marketingu, ako aj bezpečnostnej otázke.

Najpravdepodobnejší scenár aktuálne vyzerá tak, že od 14. októbra 2025 prestanú vychádzať akékoľvek aktualizácie pre Windows 10, no systém bude naďalej plne funkčný a prechod na Windows 11 nebude vynucovaný. Podobne ako v prípade Windows 7, aj teraz by do hry mohli vstúpiť dodatočné a platené aktualizácie určené primárne pre firemný segment.

Zdôrazňujem, že od konečného scenára nás delia ešte 4 roky, čo je poriadne dlhá doba, ktorá môže priniesť rôzne rozhodnutia na úrovni Microsoftu. Keď sa tento termín priblíži, tak sa cez formálne stanovisko určite dozvieme ako presne to nakoniec bude vyzerať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať