Ako Excelovú tabuľku uložiť do PDF?

Hoci konverzia PDF na Excel je dosť komplikovanou záležitosťou, opačný proces je už veľmi jednoduchý. Dokonca nie je ani potrebné siahnuť po špeciálnych aplikáciách alebo online službách, hoci treba povedať, že tých je dostupných požehnane.

V základe poslúži Excel ako taký. Práve tu sa nachádza možnosť ako aktuálne otvorenú tabuľku uložiť do PDF. Netreba to zbytočne komplikovať, stačí prejsť do sekcie “Uložiť ako” a z ponuky “Uložiť vo formáte” vybrať práve možnosť “Súbor PDF”. Tá sa nachádza takmer na samom spodku výberu.

Potom je to už len otázkou pomenovania súboru a prípadne niektorých dodatočných nastavení. Napríklad môžeme pristúpiť k tomu, že vytvárané PDF optimalizujeme vzhľadom na veľkosť. V ponuke pri ukladaní súboru je taktiež dostupné aj tlačidlo “Možnosti”. Nájdeme tam napríklad výber konkrétneho rozsahu strán.

Online alternatívy

V prípade, že Excel aktuálne nie je dostupný, siahnuť môžete po známejších online službách, ktoré ponúkajú konverziu Excel na PDF.

Príkladom je spoločnosť Adobe, ktorá na svojej oficiálnej stránke nedávno spustila ponuku rôznych nástrojov pre prácu s PDF súbormi. Medzi nimi sa nachádza aj konvertor z formátov .xls a .xlsx do PDF.

Nevýhodou tohto nástroja je to, že hoci je bezplatný, vyžaduje prihlásenie do používateľského konta. V praxi si môžete vytvoriť bezplatné konto Adobe (odporúčam) alebo sa môžete prihlásiť cez svoj Facebook či konto Google. Problémom je aj to, že bezplatná verzia má pomerne prísny denný limit počtu súborov, ktoré môžete konvertovať.

Ako alternatíva preto do úvahy prichádza služba iLovePDF. Ide o webovú stránku, ktorá obsahuje kopu nástrojov pre prácu s PDF súbormi. Rovnako ako Adobe, aj tu je dostupná bezplatná i platená verzia. Rozdielom je ale to, že táto služba nemá až také prísne limity ako Adobe. Pre tento konkrétny prípad poslúži nástroj Excel to PDF.

Bezplatná verzia napríklad spracuje len súbory do veľkosti 15 MB, umožňuje spracovávať len jeden súbor súčasne a neponúka úplne všetky nástroje tak ako platená verzia. Na bežné používa ale poslúži veľmi dobre.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať