Microsoft Office

Ako zistiť Product Key balíka Microsoft Office?

Pri dlhodobom používaní počítača sa občas môžeme ocitnúť v nepríjemnej situácii, kedy je potrebné preinštalovať operačný systém. V prípade, že situácia je veľmi vážna a vyžaduje čistú inštaláciu alebo preinštalovanie bez zachovania aplikácií, tak musíme začínať od nuly.

To okrem iného znamená, že znova musíme nainštalovať všetky aplikácie, ktoré potrebujeme používať. S tým je spojená aj nepríjemnosť v podobe opätovnej aktivácie kancelárskeho balíka Microsoft Office.

Či chceme alebo nie, budeme potrebovať licenčný kľúč označovaný ako Product Key. Kde ho ale máme hľadať?

Možností je hneď niekoľko, pričom niektoré sú ľahšie, iné trochu náročnejšie. Navyše niektoré postupy treba využiť ešte predtým, než sa pustíme do samotného preinštalovania systému.

Ako nájsť Product Key pre Microsoft Office?

Product Key pre Office, teda reťazec čísel a písmen, ktorý potrebujeme zadať pri inštalácií alebo procese aktivácie, sme totiž mohli nadobudnúť niekoľkými spôsobmi.

Na začiatok by sme si preto mali spomenúť, akým spôsobom sme vlastne licenciu pre Microsoft Office získali.

Asi najlepším prípadom je, ak sme Microsoft Office zakúpili tradičnou cestou. Vtedy niekde budeme mať krabicu s seriálovým kľúčom, prípadne by sme mali disponovať e-mailom, ktorý ho obsahuje – ak sme nakupovali v e-shope.

Ďalšou možnosťou je, že Microsoft Office nám k notebooku či počítaču pribalil predajca. V tomto prípade by taktiež mala existovať nejaká tá fyzická stopa. Ak nie papierová či digitálna, tak aspoň vo forme nálepky, na ktorej sa vyníma Product Key.

Za ďalšie je tu situácia, kedy si platíme digitálne predplatné typu Microsoft 365 alebo Office 365. Vtedy sa stačí po preinštalovaní operačného systému prihlásiť do konta Microsoft, a tak už nájdeme možnosti pre inštaláciu, ako aj aktiváciu svojho kancelárskeho balíka.

Samotná aktivácia balíka Office potom prebieha tak, že sa v Microsoft Office prihlásite svojim kontom Microsoft. Obdobne by to malo fungovať aj s novšími verziami krabicovej edície Microsoft Office. Rozumné je zavítať do online rozhrania konta Microsoft a pozrieť sa, aké informácie tu nájdeme.

Vytiahnutie aktuálne používaného kľúča

Potom je tu ešte prípad, kedy bol Microsoft Office na počítači doručený takou formou, že tam proste len bol nainštalovaný. Vtedy je ešte pred samotným preinštalovaním operačného systému potrebné Product Key pre Office takpovediac “vytiahnuť zo systému”.

Táto metóda sa hodí aj vtedy, ak nevieme nájsť krabičku či papiere, kde sa nachádza sériové číslo. Základom je to, že Microsoft Office je na danom zariadení aktivovaný. Nejde totiž o nič iné, než o to, že si cez špeciálnu aplikáciu zobrazíme aktuálne používaný Product Key.

Na tento účel je dostupných viacero aplikácií, ktoré prečítajú systémové informácie a v čitateľnej podobe zobrazia používané licenčné kľúče. Funguje to pre operačný systém Windows, ako aj pre aplikácie Microsoft Office.

Takto vytiahnutý Product Key si poznačíme na papier alebo niekam do online úložiska, a potom ho môžeme použiť pri opätovnej inštalácii balíka Microsoft Office. Dôležité je to, aby sme pomyselnú extrakciu licencií vykonali ešte predtým, než systém preinštalujeme. Inak nebude čo vytiahnuť.

Medzi obľúbené nástroje na tento účel patrí malá aplikácia ProduKey. Tá je dobre použiteľná na staršie verzie Microsoft Office. Oficiálne dokáže zobraziť Product Key pre Microsoft Office 2010 a staršie, no moje skúsenosti naznačujú, že si občas poradí aj s novšími verziami. Garantované to samozrejme nie je.

Aplikáciu ProduKey stačí bezplatne stiahnuť z oficiálnej stránky a spustiť. Vo svojom skromnou rozhraní okamžite zobrazí aktuálne používané licenčné kľúče z vášho zariadenia.

Odkaz pre jej stiahnutie sa nachádza na spodku stránky – “Download ProduKey (In Zip file)” (netreba inštalovať) alebo “Download ProduKey with full install/uninstall support” (ak chcete klasický inštalátor).

Známou alternatívou je Magical Jelly Bean Keyfinder. Používa sa taktiež veľmi jednoducho a ponúka aj platenú verziu. Pre potreby vyhľadania kľúča z nainštalovanej verzie Microsoft Office by však mohla postačiť bezplatná verzia – Free. Najskôr ale dajte šancu aplikácii ProduKey, tam je pravdepodobnosť úspechu vyššia.

Tip: VirusTotal: Ako overiť či je súbor bezpečný alebo škodlivý?

Pokus s technickou podporou

Je možné, že pri novších verziách Microsoft Office, napríklad pri 2019, vám spomínané aplikácie budú schopné zobraziť len časť potrebného kľúča. Microsoft totiž menil fungovanie aktivačného procesu pre novšie verzie.

V takom prípade ešte môžete skúsiť kontaktovať technickú podporu. Za pokus nič nedáte. Možno práve na základe čiastočného kľúča a dodatočných informácií budú schopní identifikovať správny Product Key.

Ak zlyhajú všetky dostupné možnosti, tak už nezostáva asi nič iné, než priznať porážku a zakúpiť si nový Office. Prípadne je tu ešte cesta bezplatných alternatív…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať

Ako vypnúť zvuky na Facebooku?

Niektorí ľudia tieto zvuky na Facebooku môžu považovať za veľmi otravné, a preto sa rozhodnú, že by možno bolo dobré vypnúť ich.