Ako odblokovať telefón

Ako odblokovať telefón: Väčšinou pomôže až krajná možnosť

 • Zabudnutý vzor, PIN alebo heslo je veľmi nepríjemná vec.
 • Ešte vtedy ale nemusí byť všetko úplne stratené.
 • Niekedy pomôže malý trik. Väčšinou drastický postup.

Pamäť je niekedy poriadne vrtkavá. Aj tým najlepším z nás sa môže stať, že zrazu zabudneme vzor, PIN alebo heslo, ktoré chráni náš smartfón. Stáva sa to najmä v prípadoch, ak používame viacero smartfónov, prípadne ak sa po čase chceme potrebujeme dostať do svojho predošlého telefónu. 

Je to samozrejme extrémne nepríjemná situácia, hlavne ak nás trochu tlačí čas či okolnosti. Netreba však zúfať. Stále je tu možnosť ako odblokovať telefón. Úspech ale nie je garantovaný a niektoré metódy nie sú práve najpríjemnejšie – obnovenie výrobných nastavení. To, čo s najväčšou pravdepodobnosťou zafunguje vás totiž pripraví o dáta. A to nie je žiadna výhra. Aj kvôli takýmto prípadom sa neustále zdôrazňuje dôležitosť pravidelného zálohovania.

Pre upresnenie ešte vyslovene uvediem, že v tomto prípade sa venujeme problematike ako odblokovať telefón v kontexte zabudnutého prihlasovacieho PINu alebo vzoru. Ide teda o získanie prístupu do telefónu, a nie o odblokovanie telefónu, ktorý je možné využívať len v sieti konkrétneho operátora. To len, aby bolo jasné…

Historicky existovalo niekoľko možností ako odblokovať telefón, avšak vo všeobecnosti platí, že čím novší model, tým menšia je šanca na “svojpomocné prelomenie ochrany” a odblokovanie telefónu bez straty dát. Moderné smartfóny sa chvália pokročilým zabezpečením, čo okrem iného znamená, že vývojári opravujú množstvo potenciálnych bezpečnostných dier. 

To znamená, že dnes je možností ako odblokovať telefón pri zabudnutom PINe, hesle, vzore či nefunkčnej biometrii minimum. Teda aspoň takých, ktoré nevyžadujú žiadne špecializované nástroje, zručnosti alebo návštevu servisu.

Prípadný úspech môže dosť závisieť aj od toho, či je na predmetnom smartfóne nastavená nejaká dodatočná ochrana. Najčastejšie ide o funkciu “Nájdi moje zariadenie”. Veľkú rolu pri riešení problému ako odblokovať telefón s Androidom jednoducho zohráva softvér. Niektoré smartfóny ponúkajú viac možností, iné menej. Najhrubší základ by ale mal byť spoločný, hoci, ako som spomínal, nie je príjemný.

Ako odblokovať telefón s Androidom?

Vychádzame z predpokladu, že chceme odblokovať telefón, na ktorom máte prihlásený svoj účet Google. Ak na ňom máte ešte aktivovanú aj funkciu Find My Mobile, respektíve Nájdi moje zariadenie, tak vás to môže zachrániť. Ale len v prípade vybraných značiek a modelov. 

Všeobecná funkcia Nájdi moje zariadenie od Google vám priamo nepomôže. Tá totiž obsahuje možnosť vzdialeného zablokovania alebo vymazania telefónu. Zmeniť sa to môže v prípade, ak používate funkciu pre nájdenie telefónu od výrobcu. Tá niekedy zvykne obsahovať dodatočné funkcie, medzi ktorými sa objavuje aj možnosť ako odblokovať telefón na diaľku. 


Typickým príkladom sú smartfóny značky Samsung. Podobne to ale môže fungovať aj na iných modeloch, preto by to mala byť prvá možnosť, ktorú si overíte. Vychádza to ale z predpokladu, že ste si funkciu pre vyhľadávanie telefónu niekedy počas používania aktivovali. Za skúšku to ale stojí.

Zabudnutý vzor

Staršie verzie operačného systému Android obsahovali zabudovanú pomoc pri zabudnutom hesle, vzore či číselnom PINe, ktorá prinášala možnosť ako odblokovať telefón.

Fungovalo to približne tak, že ak ste na zablokovanej obrazovke niekoľkokrát po sebe (tuším 5-krát) zadali nesprávny vzor alebo kód, tak sa vám zobrazila ponuka “Nepamätám si vzor”. Stačilo na ňu stlačiť, prihlásiť sa do svojho účtu Google, ktorý bol používaný v danom telefóne, a zrazu bol smartfón odblokovaný.

S príchodom novších verzií Androidu sa táto možnosť postupne vytratila, no teoreticky je možné, že niektorý výrobca ju ešte stále ponúka.

Trik so zhodením prihlasovacej obrazovky

Opäť niečo z trochu staršieho súdka. V prípade niektorých modelov bolo možné obrazovku uzamknutia “zhodiť” a dostať sa tak do smartfónu aj bez zadania vzoru či hesla. Ak to ešte vôbec funguje, tak skôr na starších modeloch, kde dlhšie nebol aktualizovaný systém. Znovu ale platí, že za skúšku to stojí.

Využívalo to skutočnosť, že zo zamknutej obrazovky je možné vykonávať volania na núdzovú linku. Zvolila sa teda táto možnosť, no namiesto tiesňového volania sa zadalo niekoľko *. Tie sa potom označili a donekonečna kopírovali, kým sa takpovediac nevyčerpal dostupný priestor a obrazovka uzamknutia nespadla.

Proces kopírovania, vďaka ktorému postupne pribúdal počet znakov, trval pomerne dlho. Dnes je tento trik s najväčšou pravdepodobnosťou opravený. Primárne tak, že z obrazovky už nie je možné znaky kopírovať ani ich tam vkladať. Ak ale riešite ako odblokovať telefón staršieho veku, možno uspejete.

Núdzový režim

Vyskúšať ešte môžete spustenie telefónu v núdzovom režime. To by mohlo zabezpečenie odstrániť hlavne v prípade, ak na ochranu používate aplikáciu tretej strany. Skúsiť to ale môžete tak či tak.

To, ako sa dostať do núdzového režimu si nájdite pre svoj konkrétny model. Typicky sa tam dá dostať tak, že telefón vypnete a namiesto klasického zapnutia jedným tlačidlom držíte kombináciu potrebných tlačidiel. 

Napríklad na modeloch Poco to zvykne byť kombinácia tlačidlo pre zapnutie + tlačidlo pre pridanie hlasitosti. Tým sa dostanete na obrazovku pre výber možností, kde je aj hľadaný “Safe Mode”.

Ako odblokovať telefón? Väčšinou pomôže až obnovenie výrobných nastavení

Čo by ale malo fungovať dodnes ako metóda pre odblokovanie telefónu pri zabudnutom vzore, PINe či nefunkčnej biometrii, je úplné resetovanie telefónu. Takzvané obnovenie výrobných nastavení.

Funguje to hlavne preto, že telefón je kompletne vymazaný a systém preinštalovaný nanovo. To ale, bohužiaľ, znamená, že prístup do telefónu získať za cenu všetkých dát, ktoré sa v ňom nachádzali. Prídete úplne o všetko z telefónu.

Obnovenie výrobných nastavení je obvykle možné vykonať cez nástroj “Nájdite svoj telefón” od Google. 

 • Prejdete na web “Nájdite svoj telefón”.
 • Prhlásite sa do účtu Google, ktorý je na telefóne používaný.
 • Z ponuky vyberiete daný telefón.
 • Medzi možnosťami sa potom nachádza “Vymazať zariadenie”, čo by malo odstrániť všetky dáta, ako aj používateľský účet spolu s ochranou.
 • Je to drastická možnosť, no veľa toho nezostáva.
Ako odblokovať telefón

Možno trochu lepšou alternatívou je ručné obnovenie výrobných nastavení priamo na smartfóne. Konkrétne cez špecializované menu, ku ktorému sa dostanete zo stavu vypnutého telefónu pomocou stlačenia kombinácie správny tlačidiel. Typicky to funguje takto:

 • Smartfón vypnite.
 • Súčasne stlačte a držte tlačidlá pre zapnutie smartfónu a zníženie hlasitosti.
 • Po chvíli sa smartfón zapne a zobrazí ponuku “Android Recovery”.
 • Nachádza sa tu množstvo možností a medzi nimi hľadaná ponuka “Wipe data/Factory reset”.
 • Navigácia v tejto ponuke prebieha pomocou tlačidiel pre zvýšenie/zníženie hlasitosti (pohyb hore/dole). Potvrdenie označenej možnosti prebieha pomocou tlačidla napájania.

Bohužiaľ, väčšinou je jedinou funkčnou možnosťou ako odblokovať telefón práve obnovenie výrobných nastavení. Rozhodne ale najskôr vyskúšajte aj iné metódy a poriadne si zvážte, či by predsa len nestálo za to navštíviť špecializovaný servis a skúsiť to tam.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať