Ako odinštalovať aplikáciu z mobilu? Postup je jednoduchý

Dnešné smartfóny toho dokážu skutočne veľa. A to aj vďaka mobilným aplikáciám, ktoré nám umožňujú využívať potenciál hardvéru nášho smartfónu a ponúkajú množstvo funkcií. To, vďaka komu vieme pohodlne pracovať s telefónom sú práve aplikácie. Bez nich by sme mali akurát tak drahý kus železa, s ktorým by sme nevedeli nič robiť.

Rovnako ako v prípade počítača, aj na smartfóne medzi základné úkony patrí inštalovanie a odinštalovanie aplikácií. Dôležité je aj to, že nové smartfóny už takpovediac z továrne prichádzajú s množstvo predinštalovaných aplikácií.

V prvom rade ide o základné systémové aplikácie ako Fotoaparát, Správy, Telefón, Kontakty a podobne. Potom sú tu rôzne aplikácie tretích strán, ktoré sú súčasťou smartfónu buď kvôli licenčným dohodám s výrobcom alebo si výrobca myslí, že by mohli byť užitočné pre používateľa.

Na niektorých smartfónoch, hlavne tých lacnejších, sa nachádza množstvo dodatočných aplikácií, ktoré pre nás nie sú podstatné a reálne by sme sa ich akurát tak chceli zbaviť. Takéto aplikácie zvyknú byť označované ako “bloatware”.

Ide o predinštalované aplikácie, ktoré by sa dali charakterizovať ako nechcené. Proste vám ich pribalil výrobca bez ohľadu na to či ich využijete alebo nie. Patriť sem môže napríklad Netflix, Booking, PUBG, eBay, TikTok či Spotify. Ide o legitímne aplikácie. Problém je v tom, že nie každý má záujem využívať ich. Z toho dôvodu je dobre vedieť ako odinštalovať aplikáciu z mobilu. Nie je to vôbec komplikované, no existujú nejaké pravidlá a obmedzenia.

Väčšinou platí pravidlo, že základné systémové aplikácie sa nedajú odinštalovať. Má to svoje opodstatnenie. Zabezpečujú fungovanie a vykonávanie základných úkonov, takže s ohľadom na zaistenie správneho fungovania telefónu si to výrobca poistil tým, že systémovú aplikáciu nemôžete odinštalovať. Aby ste náhodou neodinštalovali niečo kľúčové. Všetky ostatné aplikácie sa dajú z telefónu odinštalovať na pár ťuknutí.

Reálne existujú aj postupy ako odinštalovať systémové aplikácie, no vo všeobecnosti sa to neodporúča. Veľmi ľahko sa totiž môže stať, že po odstránení tej či onej systémovej aplikácie začne dochádzať k problémom. Niečo proste prestane fungovať podľa očakávaní alebo vyslovene prestane fungovať úplne základná vec. Je to krehký ekosystém a systémové aplikácie by ste mali nechať na pokoji.

Ako odinštalovať aplikáciu z mobilu?

Ak chcete odinštalovať jednu konkrétnu aplikáciu, tak postupovať môžete nasledovne:

 • Nájdite danú aplikáciu v mobile.
 • Podržte na nej prst.
 • Zobrazí sa ponuku, kde ťuknite na “Informácie o aplikácii”.
 • Zobrazí sa prehľad, kde sa nachádza možnosť “Odinštalovať”.
 • Na tú ťuknite a potvrďte, že ju chcete odinštalovať.
 • Hotovo.

Ak sa v ponuke nenachádza možnosť možnosť “Odinštalovať”, tak pravdepodobne ide o systémovú aplikáciu, do ktorej by ste ako bežný používateľ nemali vŕtať.

V prípade, že chcete postupne odinštalovať viac aplikácií, tak vhodnejší bude trochu iný prístup. Ide o to isté, akurát to budete robiť z iného miesta, aby ste si uľahčili výber aplikácií.

 • Na mobile otvorte “Nastavenia”.
 • Prejdite do sekcie “Aplikácie”.
 • Vyberte možnosť “Spravovať aplikácie”.
 • Zo zoznamu nainštalovaných aplikácií vyberte tú, ktorú chcete odinštalovať.
 • Ťuknite na ňu. Otvorí sa vám prehľad, a tam vyberte možnosť “Odinštalovať”.
 • Odinštalovanie potvrďte. Po odstránení aplikácie sa vrátite do prehľadu aplikácií.
 • Vyberte ďalšiu aplikáciu a postup opakujte dovtedy, kým sa nezbavíte všetkého, čo považujete za zbytočné.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať