Ako zapnúť hotspot na Android smartfóne?

V dnešnom svete je veľmi dôležité mať prístup na internet. Vyhľadávanie informácií, komunikačné aplikácie, e-maily, pracovné povinnosti či voľnočasové aktivity. To všetko je prepletené s online svetom. Nie všade a vždy je však dostupná bezpečná, bezplatná a verejná Wi-Fi.

Smartfón s mobilnými dátami je naopak na dosah prakticky neustále. A ten dokáže veľmi dobre poslúžiť ako náhrada tradičnej Wi-Fi siete. V tomto návode sa preto pozrieme ako je možné zdieľať internet zo smartfónu.

Čo je to hotspot?

Pod označením hotspot, Wi-Fi hotspot alebo mobilný hotspot sa vo všeobecnosti skrýva miesto, ku ktorému sa pripojíte aby ste získali prístup na internet. V slovenskom jazyku je asi najlepším ekvivalentom prístupový bod na internet.

Mobilný hotspot alebo prenosný hotspot je len o tom, že miesto pre prístup na internet nemá pevné umiestnenie a dá sa prenášať. Najlepším príkladom je smartfón. Ten nosíte stále a prístup na internet máte všade tam, kde je signál od vášho operátora.

V bežnej reči sa pod slovom hotspot rozumie vytvorenie dočasného bodu pre prístup na internet. Vytvoriť hotspot teda v tomto kontexte znamená, že sa s niekým podelíte o svoje aktívne pripojenie na internet. Zo smartfónu zjednodušene povedané spravíte Wi-Fi router, ku ktorému sa pripoja ďalšie zariadenia.

V prípade hotspotu na smartfóne to funguje tak, že cez Wi-Fi zdieľate svoje aktívne pripojenie. Najčastejšie sa to používa tou formou, že zdieľate svoje mobilné dáta a hotspot vytvárate tam, kde nie je dostupná verejná Wi-Fi. Napríklad pre svojich priateľov alebo pre svoje ďalšie zariadenia.

Nemusí však nevyhnutne platiť, že zdieľate mobilné dáta. Hotspot na Androide je možné vytvoriť aj z bežného Wi-Fi pripojenia. Ste pripojení na Wi-Fi a toto pripojenie zdieľate s ďalšími zariadeniami.

Funkcia Hotspot, Prenosný hotspot alebo Wi-Fi hotspot je štandardnou súčasťou operačného systému Android. To znamená, že na zdieľanie mobilného internetu či Wi-Fi nemusíte do svojho mobilu nič inštalovať. Funkciu máte dostupnú priamo od výroby.

Presný názov pod ktorým je funkcia dostupná sa môže líšiť z závislosti od výrobcu smartfónu či verzie systému Android. Na starších smartfónoch ju môžete nájsť aj v sekcii Tethering.

Ako sa pripojiť na hotspot?

Pozeráme sa na to z pohľadu Wi-Fi hotspotu vytvoreného na smartfóne. Platí, že k mobilnému hotspotu sa pripájate úplne rovnako ako k bežnej Wi-Fi sieti.

Takto vytvorená sieť sa normálne zobrazuje medzi dostupnými Wi-Fi pripojeniami. V prehľade zvolíte teda túto sieť a zadáte prístupové heslo, ktoré vám poskytne ten, kto pripojenie založil. Skutočne nejde o nič komplikované.

Ako spustiť hotspot na Android smartfóne?

Celý proces je veľmi jednoduchý a zvládne ho úplne každý. Výrobcovia smartfónov nič zbytočne nekomplikujú a celé je to otázkou niekoľkých kliknutí. Pripomínam, že na to, aby to fungovalo musíte mať na zdrojovom smartfóne aktívne internetové pripojenie buď cez Wi-Fi alebo mobilné dáta.

  • Z hornej časti obrazovky potiahneme prstom dole.
  • Zobrazí sa panel s rýchlymi akciami.
  • Nájdeme tu ikonu Hotspot.
  • Podržíme na nej prst.
  • Systém nás presunie do sekcie s nastaveniami.
  • Tu nájdeme možnosť pre zapnutie/vypnutie prístupového bodu, ako aj nastavenie hesla, dátového limitu, maximálneho počtu zariadení či zabezpečenia.
  • Všetky kľúčové informácie tu máme pekne pokope.
  • Pre zapnutie stačí prepínač presunúť do správnej polohy.
  • Hotovo.
  • O tom, že máte aktívne zdieľanie pripojenia vás bude informovať aj notifikácia.

Po tom, čo si všetko nastavíme je možné hotspot zapínať už aj priamo jednoduchým kliknutím na ikonu v ponuke rýchlych akcií. Pred prvým spustením je ale rozumné prejsť do sekcie nastavení a všetko si tu poriadne obzrieť. Hlavne je nutné zistiť, a niekedy aj nastaviť, heslo.

Ak by spomínaná možnosť chýbala medzi rýchlymi akciami, tak prejdite do systémovej aplikácie Nastavenia a hľadajte ju priamo tam, prípadne v sekcii Sieť a internet. Závisí to od značky vášho smartfónu.

Ak pripojenie vytvárate zo svojich mobilných dát, tak si samozrejme dávajte pozor na spotrebu pripojených zariadení, aby ste to náhodou neprepískli.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať