Ako prebieha distribúcia veľkých aktualizácií? Prečo sa čaká aj mesiace?

Microsoft dvakrát ročne, približne so 6-mesačným rozostupom, vydáva takzvané aktualizácie funkcií pre Windows 10. Ide o relatívne veľké aktualizácie, ktoré prinášajú nové funkcie, viacero vylepšení a rôzne zmeny – technicky vzaté predstavujú novú verziu Windows 10.

Chystané zmeny sú dlhé mesiace testované interne, ale aj verejne vďaka programu Windows Insider, takže podrobnosti o nadchádzajúcich novinkách sú dobre známe. Navyše termín vydania veľkej aktualizácie býva oznámený vopred, aby sa na to používatelia mohli pripraviť.

Avšak, termín oficiálneho vydania neznamená, že v tento deň aktualizácia funkcií automaticky dorazí ku všetkým používateľom. Ide o deň, kedy sa začína s pozvoľnou automatizovanou distribúciou cez službu Windows Update. Je to zdĺhavý proces. Trvá až niekoľko mesiacov, kým aktualizácia cez Windows Update dorazí na zariadenia všetkých používateľov.

Opatrný prístup

Celé to prebieha v niekoľkých krokoch, ktoré sa neustále opakujú. Aktualizácia je najskôr sprístupnená malému okruhu zariadení, na ktorých bola otestovaná s výrobcami, prípadne dostupné dáta z programu Windows Insider ukazujú, že inštalácia a následne používanie budú prebiehať úplne hladko.

Situácia sa úzkostlivo monitoruje. Pokiaľ sa náhodou objavia problémy, distribúcia je priškrtená, prípadne pozastavená pre problematické konfigurácie, kým sa nedostatky nevyriešia. Ak opačne všetko prebieha hladko, distribučný okruh je rozšírený a aktualizácia prichádza na ďalšie a ďalšie zariadenia. Tento princíp sa niekoľkokrát opakuje.

Aktualizácie funkcií navyše nie sú inštalované automaticky. Pokiaľ je pre zariadenie takáto aktualizácia dostupná, systém na to upozorní, no používateľ musí inštaláciu ručne inicializovať. Informácia o dostupnosti aktualizácie sa zobrazuje aj priamo v sekcii Windows Update.

Výnimkou je situácia, kedy na zariadení používate už nepodporovanú verziu Windows 10. Vtedy sa pristupuje k automatickému naplánovaniu a inštalácii najnovšej dostupnej verzie, ktorá je prirodzene podporovaná.

Inštalovať sa dá aj ručne

Akonáhle sa začne s oficiálnou distribúciou novej aktualizácie funkcií pre Windows 10, používatelia ju môžu cez dostupné nástroje nainštalovať ručne, ešte predtým, než im ju automaticky ponúkne Windows Update.

Bežným používateľom sa prirodzene odporúča, aby si počkali, kým im bude aktualizácia ponúknutá. Tí skúsenejší, ktorí sa dokážu veľmi efektívne popasovať s prípadnými problémami, môžu siahnuť po ručnej inštalácii cez nástroje Media Creation Tool alebo Asistent pre aktualizáciu Windows 10.

V prípade možných problémov sa dá systém veľmi jednoducho obnoviť do predošlého stavu cez systémové nastavenia – pred inštaláciou veľkej aktualizácie. Používateľ na to má však len 10 dní, čo však väčšinou bohato postačuje. Na vážne problémy, ktoré by takýto zásah vyžadovali totiž človek narazí už v prvých dňoch či dokonca hodinách používania.

Keď má Microsoft odsledované, že všetko funguje tak ako má a používatelia nehlásia problémy, aktualizáciu zvykne sprístupniť pre všetkých záujemcov. Vtedy je možné stiahnutie vyvolať ručne cez Windows Update stlačením na tlačidlo “Vyhľadať aktualizácie”.

Nemusíte sa ponáhľať

Väčšinou sa nieto kam ponáhľať, aktualizácie funkcií dnes už neprinášajú až také výrazné zmeny, aby človek nevydržal, kým mu Windows Update inštaláciu neponúkne automaticky. Vtedy už má veľkú istotu, že všetko prebehne úplne hladko.

Dôvodov prečo na sprístupnenie aktualizácie čakáte dlhšie než by ste očakávali môže byť viacero, od špecifického hardvéru, cez problematické ovládače až po rôzne aplikácie (často bezpečnostné riešenia), ktoré by mohli spôsobovať problémy.

Celý proces je vzhľadom na historické skúsenosti veľmi opatrný, preto to trvá spomínané mesiace, kým sa aktualizácia dostane úplne ku všetkým. Zjednodušene to teda prebieha takto.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať