Windows 10 Mobile

Windows 10 Mobile oficiálne skončil, podpora je minulosťou

Dovidenia, zbohom a amen. Mobilný operačný systém Windows 10 Mobile, do ktorého Microsoft v začiatkoch vkladal veľké nádeje, dnes, 10.decembra, oficiálne ukončil svoju životnú púť.

Mobilný Windows bol v časoch svojej najväčšej slávy takmer serióznym konkurentom pre iOS, no ani napriek intenzívnym snahám nikdy neprekročil svoj tieň a dnes je už len smutným bodom v histórii Microsoftu.

Americký gigant jednoducho zaspal dobu a v následnej zúfalej ceste za slávou mu nepomohla ani akvizícia a používanie značky Nokia, ani snaha o unifikáciu pod ekosystémom Windows 10. V dobách, kedy konkurencia dobiehala druhé kolo, mobilný Windows sa motal v kruhu tesne za štartovnou čiarou.

Nokia pod krídlami Microsoftu síce pomerne vo veľkom produkovala smartfóny, no očakávaný, a tak veľmi potrebný záujem iných značiek a partnerov to veru nepritiahlo. Nejaké tie pokusy tu síce boli, no tie prichádzali skôr sporadicky a bez zvuku famfár.

Ťažké boli aj samotné začiatky. Hoci najprv bolo sľúbené, že každý bude môcť bezplatne prejsť z Windows Phone 8.1 na Windows 10 Mobile, postupné pridávanie hardvérových požiadavok spôsobilo, že skutočnosť bola úplne iná a niektoré smartfóny tak boli od nových verzií postupne odrezané. A to ich bolo málo už v prvej vlne.

Navyše ani možnosť inovácie nebola prezentovaná tak ako by mala. Namiesto toho, aby systém používateľov informoval o dostupnosti novej verzie – Windows 10 Mobile, zistiť to museli na vlastnú päsť a inovovať cez aplikáciu.

Microsoft v mobilnom segmente po čase spustil vlnu prepúšťaní, postupne uberal plyn, až kým celú transakciu okolo Nokie neodpísal s obrovskou finančnou stratou. Snahe o získanie aspoň akej-takej pozície na trhu nepomohli ani vlajkové lode Lumia 950 a Lumia 950 XL, ktoré sa dokonca predávali v akciách 1 plus 1 zdarma.

Používateľov bolo málo, vývojári preto nemali záujem investovať tu svoj čas a radšej tvorili pre Android a iOS. A tak aj to málo kvalitných aplikácií, z ktorého sa “Windowsáci” tešili, postupne prichádzalo o podporu. Microsoft sa ale správal, ako by mal na očiach klapky a prakticky do posledného momentu nepriznal, že situácia je dávno za bodom možného zvratu.

Hoci sa smartfóny predávali za “likvidačné ceny”, zákazníci a vývojári odchádzali ku konkurencii a aj samotný vývoj Windows 10 Mobile bol odsunutý na vedľajšiu koľaj, zverejňované boli len všeobecné formulky o neustálej podpore. Posledná verzia Windows 10 Mobile bola vydaná v októbri 2017 a už vtedy nepriniesla žiadne veľké vylepšenia, čo bolo jasným varovaním, že už je veľmi zle.

A v tomto momente prišla jasná správa o tom, že mobilný Windows už nie je v hľadáčiku Microsoftu. Smutné je však to, že táto informácia nebola komunikovaná otvorene cez oficiálne komunikačné kanály. Cez svoje súkromné konto na sociálnej sieti Twitter to akurát uviedol Joe Belfiore, známa postava Microsoftu.

Dnes aj táto, posledná, verzia Windows 10 Mobile prišla o technickú podporu a hoci používať sa dá naďalej, nedostane už žiadne opravy ani bezpečnostné záplaty. Inak povedané, to čo sa od tohto momentu pokazí, to zostane pokazené.

Navyše je dosť pravdepodobné, že celková použiteľnosť bude postupne degradovať. Aplikáciám už nebude venovaná pozornosť a funkčnosť niektorých bude dokonca postupne ukončená.

Aj samotný Microsoft uviedol, že svoje kancelárske nástroje Office tu bude podporovať do 12. januára 2021. Uplynutím tohto dátumu nebudú dostupné ani v obchode Microsoft Store.

Bankové aplikácie sú dávno minulosťou, na konci roka dáva platforme zbohom aj WhatsApp, jednoducho, celkový obraz nie je prívetivý. Kto môže, ten odporúča, aby ľudia prešli na iné platformy. A to aj Microsoft…

Hoci “experiment” s názvom Windows 10 Mobile končí, Microsoft sa z oblasti smartfónov tak úplne nestiahol. Vody čoskoro poriadne zamúti so svojimi hybridnými zariadeniami Surface Duo a Surface Neo.

Aktualizácia : Microsoft poriadne prekvapil a zrazu oznámil, že podporu pre Windows 10 Mobile predĺžil o ďalší mesiac. Po novom má skončiť zarovno s podporou pre Windows 7 – 14. januára 2020.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať