Windows Update

Windows 10 vo verzii 1809 čaká automatický prechod na novembrovú aktualizáciu 1909

Microsoft pozvoľna začína pristupovať k automatickej inštalácii jesennej aktualizácie “November 2019 Update” na zariadeniach, kde je Windows 10 používaný vo verzii 1809. Ide teda o zariadenia s aktualizáciou “October 2018 Update”, ktorej ostrá distribúcia bola spustená 13. novembra minulého roka.

Tento krok Microsoft zdôvodňuje práve tým, že verzii 1809 sa čoskoro skončí technická podpora a používateľom tak chce dodať najnovšiu verziu Windows 10, aby ich zariadenie aj naďalej fungovalo čo najlepšie a najbezpečnejšie. Týka sa to používateľov edícii Home aj Pro.

Samotný proces automatickej inovácie bude prebiehať pomaly – Microsoft uvádza, že kým bude aktualizácia nainštalovaná u všetkých dotknutých používateľov, tak môžu ubehnúť celé mesiace. Cieľom je, aby celý proces prebehol čo najhladšie, preto si aj vyhradil takú veľkú časovú rezervu – podpora pre verziu 1809 totiž končí až 12. mája 2020.

Ako približne by to malo prebiehať

Ako tento proces bude vyzerať v praxi, to oficiálny príspevok nepopisuje. Môžeme však predpokladať, že služba Windows Update aktualizáciu stiahne na pozadí a následne naplánuje jej inštaláciu na termín, ktorý vyhodnotí ako vhodný. O tom by mala následne upozorniť používateľa, a ten snáď bude mať na výber medzi odložením a spustením inštalácie.

Nakoľko sa ale stále bavíme o automatickej inštalácii, je pravdepodobné, že systém inštaláciu naplánuje a pokiaľ používateľ termín neposunie, tak ju aj vykoná. Takže buďte obozretnejší a radšej si vždy pred odchodom od PC uložte všetky rozpracované veci.

Prípadne je tu ešte jeden scenár. Systém ani nepípne, no v momente, kedy svoje zariadenie potrebujete súrne vypnúť alebo reštartovať, vás prekvapí informácia o tom, že je pripravená aktualizácia. Vtedy akosi nie je možné len Reštartovať ,ale musáte Aktualizovať a reštartovať.

Preto si dobre prezrite nastavenia Windows Update, hlavne rozšírené možnosti, kde by sa mala nachádzať sekcia pre zapnutie zobrazovania dodatočných upozornení súvisiacich s aktualizačným mechanizmom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať