Aktualizované – Microsoft koncom júna zmenil názvy testovacích okruhov – okruh Fast je Dev Channel a Slow je zas Beta channel. Pôvodný názov nechávam v zátvorkách.
S príchodom Windows 10 sa Microsoft rozhodol spustiť celkom odvážny program, respektíve iniciatívu, s názvom Windows Insider Program. Širokej verejnosti umožnil podieľať sa na testovaní pripravovaných verzií a nových funkcií pre Windows 10.
Okrem toho, že si každý záujemca môže medzi prvými ľuďmi vyskúšať horúce novinky, svojou troškou sa podieľa aj na testovaní systému a odhaľovaní chýb. Okrem toho sa taktiež môže zapojiť do formovania budúcej podoby Windows 10. Aspoň taká je teória.
V praxi to funguje tak, že Microsoft od členov programu Windows Insider automaticky zbiera diagnostické dáta, ktoré mu pomáhajú odhaľovať prípadné nedostatky a získavať aj približnú predstavu o tom, akým spôsobom používatelia pracujú a pristupujú k pripravovaným funkciám.
Zo zbieraných dát by analytici mali byť schopní identifikovať, či niektorá funkcia nemá príliš komplikované ovládanie, prípadne či nie je v systém príliš skrytá. Pokiaľ niečo kriticky nefunguje tak ako by malo, napríklad aplikácia “padá”, prípadne sa zrúti celý systém, potrebné dáta sú automaticky odoslané na servery Microsoftu.
Vďaka tomu majú vývojári k dispozícii dostatok informácií pre hľadanie príčin problémov a ich následné riešenie. Takýto zber diagnostických dát prebieha automaticky, takže zo strany dobrovoľných testerov nie je potrebný žiaden zásah.
Okrem toho môžu Insideri ručne odosielať spätnú väzbu vo forme hlásení chýb, návrhov na vylepšenia, nápadov na nové funkcie či celkovej kritiky. Týmto spôsobom teda môžu formovať budúcu podobu Windows 10.
Microsoft súčasne pre členov programu Windows Insider pripravuje rôzne inštruktážne dokumenty a hravou formou im prináša odporúčania, na ktorý aspekt alebo funkciu Windows 10 by sa mali pri svojom testovaní zamerať. Pravidelne organizuje streamy, počas ktorých vývojári prezentujú novinky a odpovedajú na otázky zvedavých Insiderov. Celý program Windows Insider je proste stavaný na princípoch spoločnej komunity.
Zapojiť sa môže skutočne každý. Stačí na to konto Microsoft a počítač. Kto chce môže sa zapojiť do spomínaných aktivít, kto nie, nemusí. Testovacie verzie Windows 10 môže používať bez toho, aby plnil nejaké úlohy či vypĺňal dotazníky alebo niečo podobné. Proste si stiahne testovaciu verziu, poobzerá a vyskúša si novinky, a tým to preňho končí. Zjednodušene povedané.
TIP: Windows Insider ISO – Kde stiahnuť obraz disku testovacích verzií Windows 10?
Windows Insider – čo by ste mali vedieť pred zapojením
S používaním verzií Windows 10 z programu Windows Insider je spojených niekoľko kľúčových vecí, o ktorých je dobré vedieť ešte predtým, než sa rozhodnete pripojiť.
Používať budete neustále vyvíjanú verziu operačného systému, čo znamená, že niektoré veci nemusia fungovať, systém môže padať a objaviť sa môžu aj vážnejšie problémy. Preto by ste testovacie verzie Windows 10 nemali inštalovať na počítač, ktorý používate ako svoje primárne zariadenie na prácu.
Pridať sa dá ľahko, no odchod môže byť problematický. Ak nesiahnete po virtualizácii alebo testovaciu verziu nenainštalujete na čistý disk, ale namiesto toho aktualizujete svoju produkčnú verziu Windows 10, pri snahe o opustenie programu vám nastanú ťažké časy.
Vaša stabilná verzia Windows 10 sa aktualizuje na úplne novú verziu, čo znamená, že návrat nie je vôbec jednoduchý.
V princípe máte 10 dní od inštalácie na to, aby ste využili možnosť návratu na predošlú verziu Windows 10. To však platí len v prípade, že testovacia verzia v tomto časovom okne nedostane ďalšiu aktualizáciu. Vrátiť sa totiž môžete len o verziu nižšie. Navyše ani táto možnosť nie je vždy garantovaná – nuž, ide o testovací softvér a komplikácie môžu nastať veľmi ľahko.
Ak vám táto možnosť ujde, tak potom máte na výber medzi čakaním a ručným preinštalovaním systému. V systémových nastaveniach sa nachádza možnosť pre opustenie programu Windows Insider, s tým, že ho opustíte po vydaní stabilnej verzie najbližšej veľkej aktualizácie. Čakať na to môžete aj mesiace, a práve preto sa odporúča poriadne zvážiť zapojenie do programu Windows Insider, respektíve použitie virtuálneho stroja.
Za ďalšie je tu otázka spomínaných diagnostických dát. Microsoft od vás pri používaní testovacích verzií bude zbierať rozsiahle dáta o používaní počítača. Citlivé údaje a podobne by to síce byť nemali, no pripojenie k Insiderom je vhodné poriadne si rozmyslieť aj z tohto dôvodu.
Na všetky tieto zákutia vás Microsoft upozorní aj počas registrácie do programu.
Dostupné testovacie okruhy
Pripravované verzie Windows 10 sú cez program Windows Insider distribuované prostredníctvom troch okruhov. Líšia sa od seba tým ako často tu nové verzie vychádzajú, a teda aj mierou rizika problémov.
Okruh Dev Channel (pôvodne Fast) chŕli nové verzie s vysokou kadenciou a riziko možných problémov je tu preto aj najvyššie. Navyše treba počítať s tým, že každý mesiac budete sťahovať pomerne veľké objemy dát. Beta channel (pôvodne Slow) predstavuje strednú možnosť, kde aktualizácie vychádzajú sporadicky, no na druhú stranu je riziko malé.
Treťou možnosťou je Release Preview, kde testovacie verzie Windows 10 vychádzajú v podobe prakticky pripravenej na ostré nasadenie. Riziko je minimálne, avšak na novinky si budete musieť počkať poriadne dlho.
Zatiaľ čo v okruhoch Dev Channel (pôvodne Fast) a Beta channel (pôvodne Slow) sú vám distribuované čiastkovo, pri Release preview ich dostanete v jednej aktualizácii pár týždňov pred distribúciou novej verzie Windows 10 pre bežných používateľov. Medzitým budete ako tester predčasne dostávať opravné aktualizácie a nové verzie systémových aplikácií.
- Dev Channel (pôvodne Fast) – nové verzie Windows 10 sú vydávané na (+-) týždennej báze
- Beta channel (pôvodne Slow) – nové verzie Windows 10 sú vydávané na (+-) mesačnej báze, reálne však budete čakať aj dlhšie
- Release preview – aktualizácia je vydaná tesne pred jej ostrou distribúciou
Novinky, ktoré sa objavia v testovacích verziách z okruhu Dev Channel (pôvodne Fast) sa nemusia dostať hneď do najbližšej veľkej aktualizácie pre Windows 10. Microsoft tu totiž začal s plošným a kontinuálnym testovaním chystaných úprav.
Inak povedané, vybrané zmeny sú testované hneď, no k bežným používateľom sa môžu dostať pokojne aj po roku, prípadne sa nemusia dostať vôbec… Vďaka tejto zmene sa zjavne rýchlejšie dozvieme o tom, čo Microsoft pre svoj systém chystá do budúcna.
TIP: Ninja Cat: vtip, symbol, maskot
TIP: Nedá sa vám pripojiť do programu Windows Insider? Pozor na čakajúce aktualizácie
GSOD – zelená obrazovka smrti
Malá zaujímavosť na záver. Klasická “modrá obrazovka smrti”, ktorá sa zobrazuje pri páde systému, má v prípade testovacích verzií Windows Insider zelenú farbu.