Windows 10 Hero

Windows 10 Verzia 1909 má už tretinový podiel

Momentálne najnovšia verzia Windows 10, 1909, sa prebojovala už na tretinu počítačov, ktoré používajú Windows 10. Vo svojej správe z konca apríla o tom informuje analytická spoločnosť AdDuplex. Čerstvé údaje pochádzajú z analýzy štatistickej vzorky o veľkosti 100 000 počítačov.

V porovnaní s predošlým mesiacom si Verzia 1909 polepšila o približne 5%, no jednotkou napriek tomu naďalej zostáva jej priama predchodkyňa – Verzia 1903, ktorá oslabila len minimálne. K najväčším poklesom preto celkom prirodzene došlo v prípade starších verzií Windows 10.

Tie počas marca paradoxne vystrelili, no ako sa ukázalo, išlo len o jednorazovú anomáliu. Predpoklad, zjavne správny, bol taký, že tento výkyv spôsobila situácia okolo koronavírusu, kedy ľudia začali vo väčšom pracovať z domu a aktívne používali aj staršie zariadenia, kde dlhý čas nedošlo k aktualizácií.

Marcový výkyv bol teda počas nasledujúcich týždňov prakticky vymazaný a momentálny stav je taký, ako sa očakávalo – najnovšia verzia Windows 10 naberá na sile, staršie pomaly oslabujú. Predpokladá sa, že tento trend bude pokračovať aj počas celého mája, nakoľko s distribúciou ďalšej verzie Windows 10 sa podľa najnovších informácií začne až koncom mesiaca.

Pôvodne sa počítalo so skorším dátumom, no kvôli identifikácii bezpečnostných nedostatkov sa termín posunul. Také sú aspoň informácie z vnútra Microsoftu, oficiálne vyjadrenie chýba.

Čísla o zariadeniach Surface chýbajú

Spoločnosť AdDuplex sa opäť nepodelila o prehľad podielu zariadení rodiny Surface. Nakoľko k tomu dochádza už tretí mesiac v poradí, všeobecný konsenzus je taký, že nové produkty nedosahujú dostatočne atraktívne predaje, aby dochádzalo k pozorovateľnej zmene používateľskej základne.

Aj tu sa však situácia môže čoskoro zmeniť. Očakáva sa, že už v najbližších týždňoch dôjde k predstaveniu noviniek Surface Go 2 a Surface Book 3. To znamená, že na trh vstúpia nové produkty, ktoré môžu byt atraktívne pre nových zákazníkov, no súčasne by malo dôjsť k výraznému prepadu cien existujúcich generácií, čo môže stimulovať ich predaje. Samozrejme, hýbeme sa v teoretickej rovine, no silný predpoklad tu skutočne je.

Podiel verzií Windows 10 v apríli 2020

  • Windows 10 verzia 1909 (November 2019 Update) – 49,2%
  • Windows 10 verzia 1903 (May 2019 Update) – 33,4%
  • Windows 10 verzia 1809 (October 2018 Update) – 9,3%
  • Windows 10 verzia 1803 (April 2018 Update) – 4,2%
  • Windows 10 verzia 1709 (Fall Creators Update) – 1,2%
  • Windows 10 Creators Update a staršie – 1,9%
  • Testovacie verzie Windows Insider – 0,8%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať