Ako vypnúť Microsoft Edge bežiaci na pozadí?

Nový Microsoft Edge, ktorý je postavený na projekte Chromium, obsahuje rôzne zaujímavé funkcie a možnosti. Ide napríklad o skrytú hru Lets Surf či dynamické zobrazovanie adresného panelu v režime celej obrazovky. Používatelia si však všimli, že proces prehliadača (.exe) v ich systéme beží aj po ručnom vypnutí aplikácie Microsoft Edge.

To znamená, že prehliadač síce nepoužívajú, na napriek tomu v malom množstve vyťažuje hardvér ich zariadenia. Za bežných okolností ide o zanedbateľnú vec, no v prípade zariadení so slabšou výbavou môže ísť o zbytočnú záťaž, ktorú by možno bolo dobré vypnúť.

A aký je vlastne dôvod tohto správania? Z toho, čo som sa dočítal je proces Microsoft Edge na pozadí spustený kvôli rozšíreniam a doplnkovým službám, ktoré pre svoje fungovanie potrebujú nepretržitý prístup k častiam prehliadača. Príkladom sú upozornenia webových stránok a služieb, či nainštalované rozšírenia, ktoré na pozadí pracujú napríklad na synchronizácii dát.

Toto správanie sa samozrejme dá veľmi jednoducho vypnúť priamo cez nastavenia prehliadača Microsoft Edge. Pripomínam však, že sa tým pripravíte o stále dostupné zobrazovanie upozornení z webov a efektívne môžete zabrániť aj práci niektorých rozšírení. Tieto veci proste budú fungovať len vtedy, keď budete mať normálne spustený prehliadač.

Ak teda chcete, aby sa Microsoft Edge stlačením na krížiť kompletne vypínal, tak v ňom prejdite do nastavení, zvoľte ponuku Systém a vypnite položku “Pokračovať v spúšťaní aplikácií na pozadí aj po zatvorení Microsoft Edgeu”.

Ak by ste po čase zistili, že vám napríklad upozornenia predsa len chýbajú a daň za ich nepretržitú dostupnosť považujete za zanedbateľnú, tak predmetnú možnosť len opätovne zapnite.

Osobne by som jej vypnutie zvažoval asi len na notebookoch a tabletoch, kde predsa len chceme ušetriť každé % energie. Prípadne vtedy, ak by som pozoroval, že proces Microsoft Edge.exe začína byť až príliš nenásytný. Alebo je tu ešte jedna možnosť, ak nevyužívam žiadne upozornenia ani rozšírenia bežiace na pozadí, tak túto možnosť môžem rovno vypnúť… Každý nech si posúdi sám.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať