5 spôsobov ako v systémoch Windows prejsť na pracovnú plochu

Pracovná plocha. Miesto, s ktorým sa pri používaní počítačov stretávame asi najčastejšie. Okrem toho, že nás privíta príjemným obrázkom, je Plocha aj akousi počiatočnou stanicou odkiaľ pristupujeme ku svojim aplikáciám a dátam.

Občas sa k nej preto potrebujeme rýchlo dostať, no keď má človek otvorených viacero aplikácií, tak to nemusí byť práve najrýchlejšie. Teda za predpokladu, že sa k nej snaží prebojovať tým, že postupne minimalizuje všetky otvorené okná. Existujú aj omnoho rýchlejšie a praktickejšie spôsoby ako sa dostať na pracovnú plochu.

Niekedy poslúžia klávesové skratky, inokedy priamo prvky a tlačidlá rozhrania systémov Windows. Vždy je to však efektívne. Hoci jednotlivé možnosti demonštrujem na Windows 10, fungovať by mali aj v prípade starších systémov ako sú Windows 7 a Windows 8. Nebojte sa ich vyskúšať.

Klávesové skratky pre prístup k pracovnej ploche

Osobne za najlepšiu a najrýchlejšiu možnosť ako sa dostať na pracovnú plochu považujem klávesovú skratku Win + D. Klávesy sú blízko pri sebe a celé je to bleskové. Jedno stlačenie a som na ploche, druhé stlačenie a som späť v aplikácii.

Ďalšou možnosťou je použitie klávesovej skratky Win + M pre rýchle minimalizovanie všetkých aplikácií. To síce nie je až také elegantné, pretože pre ich obnovenie je potrebné použiť kombináciu Win + Shift + M, no účel to splní tak či tak.

Potom tu máme možnosť rýchleho nahliadnutia na pracovnú plochu. To je vhodné vtedy, ak si len narýchlo chceme overiť, či sa na ploche nachádza nejaký konkrétny súbor. Pri tomto náhľade sa totiž s plochou a jej obsahom nedá pracovať, skutočne to slúži len na rýchly pohľad. Skrýva sa pod klávesovou skratkou Win + , (kláves hneď veľa M).

Zobrazenie pracovnej plochy cez prvky rozhrania Windows

Prvou možnosťou je kliknutie pravým tlačidlom myši na panel úloh. Z kontextovej ponuky zvolíme možnosť “Zobraziť pracovnú plochu” a sme tam. Jednoduché, no neviem, či veľmi efektívne.

Druhou možnosťou je nenápadné tlačidlo v pravom rohu panela úloha. Všimnúť si ho môžete vďaka vertikálnej čiare, ktorá ho oddeľuje od zvyšku panela. Stačí naň kliknúť a hneď sa dostaneme na pracovnú plochu.

Ak na toto tlačidlo klikneme pravým tlačidlom myši, tak mu môžeme nastaviť požadovanú akciu. Štandardom je priamy prechod na pracovnú plochu, no v ponuke nájdeme aj možnosť “Pozrieť sa na pracovnú plochu”.

Ak ju vyberieme, tak prechod myšou na tlačidlo zobrazí náhľad plochy. Stále bude fungovať aj to, že kliknutím na plochu prejdeme. V praxi ide o rýchle zapnutie funkcie “Peek”.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať

Ako spojiť dva dokumenty Word?

Existuje jednoduchý spôsob ako sa dokumenty dajú spojiť priamo cez Microsoft Office. Súbory nie sú nikam odosielané a trvá to pár sekúnd.