Ako zrušiť súkromné číslo? Toto sú možnosti

Operátori ponúkajú množstvo rozličných nastavení ako sa správa naše telefónne číslo. Jednou z týchto vecí je aj možnosť využívať súkromné číslo, čo sa niekedy ľudovo označuje ako utajené číslo. Celé je o tom, že keď niekomu budete volať, tak na obrazovke telefónu sa mu nezobrazí vaše telefónne číslo ale len informácia “Súkromné číslo”.

Má to svoje plusy aj mínusy. Na jednej strane viete do istej miery utajiť kto volá, ak si chcete napríklad overiť či sa konkrétna osoba vyhýba vašim telefonátom. Prípadne si týmto spôsobom viete zabezpečiť to, že vám nebude volať naspäť pretože nezíska vaše telefónne číslo. Teoreticky sa tým dá obísť aj situácia, kedy si vaše číslo niekto pridal medzi blokované. To je asi taký jednoduchý základ.

Omnoho väčšie sú ale nevýhody používania súkromného čísla. Vec sa má tak, že väčšina ľudí takéto telefonáty nebude dvíhať. Buď ich odignoruje alebo rovno zruší. Ruku na srdce, komu sa chce zdvíhať telefonát, ak nemáme najmenšiu predstavu o tom, kto môže byť na druhom konci?

Okrem toho dosť často môžete naraziť na situáciu, že pri využívaní súkromného čísla sa niekomu nebudete vedieť vôbec dovolať. Nebude to ani zvoniť a ozve sa rovno obsadzovací tón. Spôsobené je to tým, že smartfóny ponúkajú možnosť automatického blokovania hovorov z utajeného čísla, čo sa dosť často zvykne aj využívať.

Služba, ktorá zabraňuje zobrazovaniu vášho telefónneho čísla na displeji protistrany sa vo všeobecnosti označuje aj skratkou CLIR. Stretnúť sa s tým môžete hlavne na stránkach operátorov, ale aj v návodoch na používanie.

Ako som uviedol, využívanie utajeného čísla sa nemusí vždy hodiť. Preto sa hodí poznať postup ako to vypnúť. Dnes existuje už niekoľko spôsobov ako zrušiť súkromné číslo, respektíve funkciu CLIR. Poďme sa na to pozrieť.

Dočasné zrušenie súkromného čísla pre konkrétny hovor alebo kontakt

Používanie súkromného čísla sa dá zrušiť dočasne. Pre jeden telefonát alebo pre konkrétny kontakt. Funguje to tak, že služba skrytia čísla (CLIR) vám zostáva aktivovaná akurát operátorovi “poviete”, aby ju pre tentokrát ignoroval.

Robí sa to tak, že pred telefónne číslo, na ktoré chcete volať bez utajenia pridáte *31#. Celé to vyzerá proste takto *31#telefónne_číslo. V prípade, že chcete na konkrétne číslo opakovane volať bez utajenia, tak si ho proste do kontaktov uložte aj s predponou *31#.

Na všetky ostatné čísla, pred ktorými nemáte pridanú predponu *31#, budete naďalej volať z utajeného čísla. Ešte raz pripomína, že toto je možnosť ako zrušiť súkromné číslo len pre konkrétny kontakt alebo konkrétne volanie:

Pre jednorazové vypnutie služby CLIR, ktorým zabezpečíte zobrazenie telefónneho čísla pre konkrétny hovor, môžete vytočiť volané telefónne číslo v tvare: *31# VOLANÉ ČÍSLO.

Technická podpora O2

Vypnutie cez zákaznícku podporu operátora

Tak ako so všetkými nastaveniami, aj v prípade zrušenia utajeného čísla sa búde vedieť pomôcť priamo zákaznícka podpora vášho operátora. Nemusíte sa trápiť so žiadnym nastavovaním, stačí zavolať a povedať, že chcete vypnúť súkromné číslo, čo je známe ako CLIR.

  • 4ka – zákazníci operátora môžu volať na Zákaznícku linku cez skrátené číslo 950
  • Orange – zákazníci operátora môžu volať na Zákaznícku linku cez skrátené číslo 905
  • Telekom – 0800 123 456
  • O2 – zákazníci operátora môžu volať na Zákaznícku linku cez skrátené číslo 949

Ako zrušiť súkromné číslo cez sieťové kódy

Na nastavenie základných služieb alebo funkcií je možné využívať takzvané sieťové kódy. Ide o krátke čísla v kombinácii so špeciálnymi znakmi # a *. Tie zadáte na telefóne ako klasické číslo a stlačíte tlačidlo volania.

Stane sa to, že operátorovi týmto spôsobom zašlete požiadavku na nastavenie konkrétnej služby. Váš telefón by mal obratom zmenu nastavenia potvrdiť. Každá služba má prirodzene svoj špecifický kód. Nastavovanie funkcií telefónu/čísla cez sieťové kódy nie je spoplatnené.

V prípade zrušenia súkromného čísla je to kód #31#. Odoslaním tejto požiadavky dôjde k deaktivovaniu služby CLIR, teda skrývania vášho čísla na obrazovke osôb, ktorým voláte. Tento konkrétny kód je univerzálny pre všetkých operátorov a všetky typy telefónov.

Spraviť to môžete aj priamo cez nastavenia smartfónu

Ak sa vám nechce babrať s nejakým zadávaním kódu a nechcete ani volať na zákaznícku linku svojho operátora, tak môžete využiť nastavenia svojho telefónu. Vo väčšine prípadov by ste mali pochodiť priamo v nastaveniach aplikácie Telefón, ktorú využívate na volania. To je celkom používateľsky prívetivá možnosť ako zrušiť súkromné číslo.

  • Otvorte aplikáciu Telefón.
  • V pravom hornom rohu ťuknite na symbol troch bodiek.
  • Vyberte možnosť “Telefónne účty”.
  • Vyberte “Nastavenia” a potom “Ďalšie nastavenia”.
  • Ťuknite na položku “ID volajúceho”.
  • Vyberte možnosť “Zobraziť číslo”.

V závislosti od konkrétneho modelu vášho smartfónu sa môžu nastavenia “ID volajúceho” nachádza aj v sekcii “SIM karta – Ďalšie nastavenia”. Prípadne to môže byť v nastavenia pod sekciou “Doplnkové služby – Zobraziť vašu ident. volajúceho”.

ako zrušiť súkromné číslo
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať