ako vycistit notebook

Ako vyčistiť notebook: Pár základných tipov od ASUSu a Lenova

Kedy ste naposledy vyčistili váš notebook? Niektorí používatelia sa možno tohto úkonu ešte nikdy nezhostili, pretože to nepovažovali za dôležité, nenašli si čas alebo jednoducho nevedia, ako na to. Čistý notebook je však základ pohodlia pre príjemnú prácu z domu alebo domáce učenie.

ASUS v rámci aktivity Work from Home prináša niekoľko praktických tipov, ako sa starať o notebook počas vírusovej sezóny. Ide o všeobecné tipy, ktoré teraz prídu celkom vhod, veď dnes čistíme snáď aj tie povrchy, ktoré by nám ešte minulý rok neprišli vôbec na um. Bohužiaľ, situácia sa značne zmenila a baktériám sme museli otvorene vyhlásiť vojnu.

Komfort pri práci či učení je určite skvelá vec, avšak na jarné upratovanie notebooku a správnu starostlivosť oň vás možno bude motivovať aj fakt, že na pracovnom stole a na klávesnici sa nachádza výrazne viac baktérií ako na záchodovej doske, čo potvrdila viac ako desať rokov stará štúdia.

Ako vyčistiť notebook: Čo odporúča ASUS

ASUS poslal základný postup, kde-tu čo si doplním. Napríklad to, že sa pohybujeme v oblasti vonkajšieho čistenia, teda odstránenia špiny, odtlačkov na displeji, drobných omrviniek v klávesnici a eliminácie baktérii.

Na čistenie notebooku budete potrebovať štyri základné pomôcky:

  • jemnú handričku z mikrovlákna
  • izopropylalkohol alebo etylalkohol
  • vatové tyčinky
  • stlačený vzduch, prípadne vysávač s regulovateľným výkonom

Kúpiť sa dajú aj rôzne pripravené čistiace utierky, či čistiace hmoty podobné plastelíne. To, že niečo zo spomínanej štvorice doma nemáte neznamená, že sa do čistenia nemôžete pustiť. Aspoň tá handrička sa určite nájde, a keď už nič iné, tak ňou notebook aspoň prebehnite. Najskôr suchou po obrazovke a potom jemne vlhkou (teplá voda + máličko mydla) po klávesnici.

Ako postupovať pri čistení notebooku

Pokiaľ máte k dispozícii potrebné nástroje, môžeme sa pustiť do čistenia notebooku. V opačnom prípade je možné čiastočne improvizovať. V prvom kroku je nutné notebook úplne vypnúť, odpojiť ho od napájacieho zdroja.

Dobrým nápadom je podľa mňa aj to, že prebehnete manuál od svojho notebooku, aby ste si pozreli konkrétne odporúčania pre daný model. To platí dvojmo v prípade, že je vybavený neštandardnou konštrukciou.

Následne pomocou stlačeného vzduchu prečistíte všetky otvory, ktoré nájdete – medzery medzi klávesmi, porty počítača a prieduchy na notebooku. V ideálnom prípade z notebooku vyfúkate čiastočky prachu, ktoré následne odstránite počas utierania vonkajších častí notebooku.

Namiesto stlačeného vzduchu môžete do čistenia zapojiť vysávač, ideálne s vhodným nadstavcom. Bacha! Ak sa vám na klávesnici niektorý kláves vylomil, prípadne jeho konštrukcia pokrivkáva, tak si dajte pozor, aby ste ho nevysali. Ani nič viac, než špinu a prach.

Po prefúknutí všetkých medzier, otvorov, prieduchov a portov prichádza na rad kombinácia jemnej handričky a izopropylalkoholu alebo etylalkoholu. Dôležitá informácia je, aby ste alkohol nenanášali priamo na notebook. Trochu alkoholu môžete naniesť na handričku, avšak zbytočne to s jeho množstvom nepreháňajte.

Handričkou s trochou alkoholu očistite klávesnicu a šasi (telo) notebooku. Ak to bude potrebné, môžete si pomôcť aj vatovými tyčinkami s trochou alkoholu – pomocou nich môžete očistiť napríklad klávesy. Vatové tyčinky samozrejme môžete používať aj suché pre “vytlačenie” špiny, prípadne v kombinácii so spomínanou vodou.

Na vyčistenie obrazovky použite suchú handričku z mikrovlákna, prípadne ju v prípade potreby môžete mierne navlhčiť. Ak idete do mokrého čistenia, tak je super, ak máte handričky dve – suchú aj vlhkú. Vlhkou sa zbavíte špiny a odtlačkov, suchou to celé privediete k dokonalosti.

To ako vyčistiť notebook nie je žiadna zložitá veda. Pristupujte k tomu s náležitou jemnosťou a vyhnite sa rôznym extrémnym experimentom. Ak sa vám intuitívne niečo zdá neprirodzené, tak sa tomu vyhnite, prípadne si to najskôr overte cez viacero zdrojov.

Pravidelná starostlivosť a údržba vášho notebooku sa viditeľne prejavia na jeho zovňajšku a spríjemnia aj každodennú prácu s ním. Jednu vec však pravidelné čistenie nezachráni a to je zastarávanie komponentov v notebooku. V tomto smere nepomôže nič iné ako výmena starého počítača za nový. S výberom nového kúska môže pomôcť aj čerstvý webový poradca, ktorého spustilo Lenovo.

Extra starostlivosť vo forme rozšírenej záruky ASUS

ASUS v rámci starostlivosti o zákazníka ponúka nadštandardné záručné podmienky na takmer 90 modelov notebookov ZenBook a StudioBook a na viac ako 70 herných notebookov ROG, ktoré boli zakúpené po 1. januári 2020. Pre získanie rozšírenej záruky nie je potrebné nič robiť – automaticky sa aktivuje po prvom spustení zariadenia.

Vnútorná starostlivosť – radšej sa obráťte na servis

Rovnako ako klasické stolové počítače, aj notebooky vo svojom vnútri hromadia prach, ktorý znižuje efektívnosť chladiaceho systému. K tomu sa pridáva postupná degradácia teplovodivej pasty a stroj, ktorý nemal roky žiaden problém sa zrazu začína prehrievať. To neznamená, že by ste hneď mali siahnuť po novom kúsku.

Využiť môžete aj odbornú servisnú pomoc, kde vám vášho miláčika dajú do poriadku. S porovnaní s vyfúknutím prachu a utretím klávesnice je vnútorné čistenie omnoho komplikovanejším úkonom, preto hneď odporúčam siahnuť po odbornej pomoci.

Jeden takýto servis sledujem dlhodobo na sociálnych sieťach, tak ho tu hodím ako príklad. Reálne si však každý bude musieť nájsť ten svoj, vo svojom meste. No a podobne ako s autoservisom, aj tu majú najväčšiu váhu skúsenosti, tak si servis vždy preverte na webe, sociálnych sieťach, prípadne sa opýtajte známych alebo svojho blízkeho “ajťáka”.

https://www.facebook.com/acwservis/photos/a.243088899389938/1120257935006359/
https://www.facebook.com/acwservis/photos/a.243088899389938/1088670688165084/
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať