Ako vo Windows 10 vytvoriť odkaz na aplikáciu alebo zložku?

Vytvorenie zástupcu alebo odkazu na aplikáciu patrí medzi úkony, ktoré považujeme za úplnú samozrejmosť. Podobne ako zistenie veľkosti zložky, premenovanie počítača či základné klávesové skratky.

No rovnako ako spomínané veci, aj v tomto prípade nás to občas dokáže potrápiť. Nie vždy je totiž vytvorenie zástupcu tak priamočiarou vecou, ako by sme radi verili.

Hlavne v prípade Windows 10, kedy do rovnice vstupuje novodobá ponuka Štart s takzvanými univerzálnymi aplikáciami UWP z ponuky obchodu Microsoft Store. Vtedy proste kliknutie pravým tlačidlom myši nestačí.

Hoci kontextová ponuka sa zobrazí aj v tomto prípade, možnosť pre vytvorenie zástupcu či odkazu na pracovnej ploche by sme tu skutočne hľadali len márne. Preto nezaškodí, aby sme si pripomenuli aj tieto základy.

Ako v systémoch Windows vytvoriť odkaz na aplikáciu alebo súbor?

Možností ako vytvoriť odkaz, respektíve zástupcu, je hneď niekoľko.

Úplným základom je kontextová ponuka. Na aplikáciu alebo zložku klikneme pravým tlačidlom myši a z ponuky vyberieme možnosť “Vytvoriť odkaz”. Týmto spôsobom získame odkaz, ktorý si následne umiestníme tam, kam chceme.

Druhou klasickou možnosťou je držanie klávesu Alt so súčasným označením a potiahnutím zložky alebo súboru. Aj táto možnosť veľmi jednoducho vytvorí odkaz, ktorý si presunieme podľa vlastného uváženia.

Treťou možnosťou, ktorá svoje uplatnenie nájde hlavne v prípade Windows 10, je prosté potiahnutie. Platí to pre aplikácie pripnuté v ponuke Štart. Tie stačí veľmi jednoducho označiť a potiahnuť napríklad na Pracovnú plochu.

Práve týmto nenápadným úkonom vytvoríme klasický odkaz. Obzvlášť vhod to prípade v prípade spomínaných univerzálnych aplikácií.

Na záver tu máme ešte jednu možnosť. Otvorenie zložky so zástupcami aplikácií a ich presunutie/skopírovanie.

Funguje to tak, že cez nástroj Spustenie (Win + R) zadáme a otvoríme “shell:appsfolder”. Tento príkaz nám otvorí zložku so zástupcami aplikácií, odkiaľ si skopírujeme ten odkaz, ktorý potrebujeme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať